Dėkingumas – tai galingas jausmas, galintis sustiprinti santykius ir pagerinti psichinę sveikatą. Tačiau, nepaisant jo naudos, daugelis iš mūsų dvejoja išreikšti savo dėkingumą, dažnai manydami, kad mūsų vertinimas jau yra aiškus kitiems. Šis atsargumas gali trukdyti emociniam ryšiui su tais, kurie daro skirtumą mūsų gyvenime. Taigi, kodėl vengiame išreikšti savo dėkingumą?
Kodėl vengiame išreikšti dėkingumą: tyrimas
Psichologai Amitas Kumaras ir Nicholas Epley iš Čikagos universiteto neseniai tyrinėjo, kodėl vengiame išreikšti dėkingumą, atlikdami tyrimus, kurių rezultatai buvo paskelbti žurnale Psychological Science. Tyrėjai iškėlė idėją, kad žmonės dažnai nesupranta, kokią vertę turi jų dėkingumas, ir jie nepastebi, kaip stipriai jų žodžiai veikia kitus.
Tyrimo metu buvo pastebėta, kad daugelis žmonių mano, jog jei jie jaučiasi dėkingi, tai kitiems taip pat turi būti aišku. Tai vadinama „žinių prakeiksmu” – kai žinai kažką, sunku įsivaizduoti, kad kiti to nežino. Taigi, mes dažnai manome, kad mūsų dėkingumas jau yra akivaizdus, tačiau iš tikrųjų tai dažnai nėra taip.
Be to, daugelis iš mūsų jaučiasi nepatogiai, kai turi išreikšti savo emocijas, nes nežinome, kaip tai padaryti teisingai. Mes kovojame su žodžiais ir nerimaujame, kad kitas žmogus jausis nepatogiai dėl mūsų dėkingumo. Tačiau tyrimai rodo, kad dažniausiai mūsų emocinė šiluma yra daug svarbesnė nei tai, kaip tiksliai mes suformuluojame savo žodžius.

Tyrimo rezultatai: kas atsitinka, kai išreiškiame dėkingumą?
Tyrimo dalyviai buvo paprašyti parašyti dėkingumo laišką žmogui, kuris turėjo įtakos jų gyvenimui. Po laiško rašymo jie pranešė apie savo nuotaiką ir lūkesčius, kaip gavėjas reaguos į laišką. Tuo pačiu metu gavėjai buvo apklausti apie tai, kaip jie jautėsi gavę dėkingumo laišką. Rezultatai parodė, kad laiško rašytojai jaučiasi laimingesni, tačiau jie vis tiek nesuprato, kaip nustebins gavėjus.
Gavėjai buvo nustebinti ne tik dėl paties laiško gavimo, bet ir dėl jo turinio. Jie dažnai net nesuprato, kokį poveikį jų geranoriškumas turėjo laiško rašytojui. Be to, laiško rašytojai tikėjosi, kad gavėjai jausis nepatogiai dėl jų dėkingumo išraiškos, tačiau tai nepasitvirtino. Tyrimai parodė, kad išreikštas dėkingumas buvo vertinamas kaip šiltas ir nuoširdus, o ne kaip nepatogus ar priverstinis.
Pamokos gyvenimui
Šis tyrimas suteikia keletą svarbių pamokų gyvenimui. Pirmiausia, nesitikėkite, kad kiti žinos tai, ką žinote jūs. Tai, kas akivaizdu jums, ne visada yra akivaizdu kitiems. Jei tiesiogiai pasakysite, ką jaučiate, tai gali tapti naujiena, o ne kažkuo akivaizdžiu.
Antra, mažiau rūpinkitės kompetencija (teisingų žodžių pasirinkimu) ir labiau sutelkite dėmesį į šilumą (sąžiningą emocijų išraišką). Galų gale, niekas nesirūpina, ar pasakėte teisingus žodžius, tačiau jie įvertins jūsų šilumą ir nuoširdumą. Per daug apgalvoti ir rafinuoti žodžiai kartais gali pasirodyti nenuoširdūs, todėl daug geriau naudoti paprastus ir aiškius žodžius.
Šie patarimai tinka ne tik dėkingumui išreikšti, bet ir kitose socialinėse situacijose, kai jaučiamės nepatogiai – pavyzdžiui, išreiškiant užuojautą arba kviečiant pasimatymą. Po to niekas neprisimins tiksliai, kokius žodžius naudojote, tačiau jie prisimins jūsų emocijas ir tai, kiek jie buvo sujaudinti jūsų nuoširdumo.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.