Now Reading
„Ekonomikos smogiko“ J. Perkinso išpažintis lietuviškai

„Ekonomikos smogiko“ J. Perkinso išpažintis lietuviškai

„Ekonomikos smogiko“ J. Perkinso išpažintis lietuviškai

„Kitų knygų“ neseniai išleistoje autobiografinėje Johno Perkinso knygoje „Ekonomikos smogiko išpažintis“ („Confessions of an Economic Hitman”, 2004) atskleidžiama itin slaptos „ekonomikos smogikų“ grupės misija.

Autorius išviešina slaptus JAV imperinės politikos siekius ir kitaip nei žiniasklaida nušviečia politinį ir ekonominį pasaulio žemėlapį pakeitusius įvykius.

JAV Nacionalinė saugumo agentūra 1981 m. slapta užverbavo Bostone įsikūrusios strateginių konsultacijų firmos „Chas. T. Main” vyriausiąjį ekonomistą J. Perkinsą. Daugiau nei dešimt metų jis veikė kaip „ekonomikos smogikas”, padedantis JAV vyriausybei bei tarptautinėms korporacijoms šantažuoti užsienio šalių vadovus, priversti juos vykdyti JAV naudingą politiką bei sudaryti JAV verslui pelningas sutartis. Pagrindinė jo užduotis buvo keliauti po pasaulį ir įtikinti Trečiojo pasaulio valstybių vyriausybes skolintis milžiniškas sumas iš tokių institucijų kaip Pasaulio bankas ar JAV tarptautinės plėtros agentūra. Dauguma valstybių vėliau gautų paskolų sugrąžinti nesugebėdavo ir dėl to turėdavo paklusti JAV politiniam spaudimui.

„Ekonomikos smogikai – tai brangiai apmokami profesionalai, kurie iš kitų valstybių apgaule išvilioja trilijonus dolerių. Pinigus, kuriuos valstybės gauna iš Pasaulio banko, JAV tarptautinės plėtros agentūros ar kitų tarptautinių „pagalbos“ organizacijų, jie nukreipia į didžiųjų korporacijų vadovų, kontroliuojančių gamtinius planetos resursus, kišenes. Ekonomikos smogikų ginklai – apgaulingos finansinės ataskaitos, klastojami rinkimai, kyšiai, plėšimai, seksas ir žmogžudystės“, – aiškina knygos autorius.

Po 2001 m. rugsėjo 11-osios įvykių J. Perkinsas nusprendė užbaigti 20 metų rašytą knygą bei atvirai papasakoti apie jo sąžinę slegiančius nešvarius darbelius: „Netrukus po rugsėjo 11-osios įvykių apsilankiau „Ground Zero“ ir stovėdamas ten, uosdamas susvilusios mėsos dvoką ir matydamas vis dar kylančius dūmus, suvokiau, kad turiu parašyti šią knygą ir prisiimti atsakomybę už savo praeitį. Tai, kas tą dieną nutiko, buvo tiesioginė mano bendražygių – imperiją stačiusių „ekonomikos smogikų“ – veiklos pasekmė. Aš irgi prie to prisidėjau.“

„Ekonomikos smogiko išpažintis“ – atviras ir nuoširdus pasakojimas, iš karto tapęs bestseleriu JAV ir Europoje, parodo, – kad pasaulio galingieji anaiptol nėra geraširdžiai žmonių globėjai, kokius mes juos matome per televiziją.

„Mes pavertėme savo šalį imperija, kuri panaši į buvusią britų imperiją, tik mūsiškė pavojingesnė ir subtilesnė, nes remiasi ne tik karine galia, bet ir mokesčiais, ekonomikos smogikais. Tie, kurie pačioje viršūnėje, tai puikiai suvokia. Jie tiksliai žino, ką daro. Jie stato imperiją. Tačiau tokiose organizacijose kaip Pasaulio bankas, „Bechtel“, „Halliburton“, „Monsanto“ dirba šimtai tūkstančių darbuotojų, kurie to nė nesuvokia. Jie yra tik marionetės. Mūsų mokymo įstaigos ir atlygio sistema sukurtos taip, kad padeda lengvai save įtikinti, jog dirbdamas tokį darbą, iš tikrųjų padedi vargšams. Tai viena iš priežasčių, kodėl aš parašiau šią knygą“, – prisipažįsta buvęs „ekonomikos smogikas“.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Knygos autorius griežtai atmeta bet kokius kaltinimus konspiracijos teorijos kūrimu: „Tai tikrai ne konspiracija. Pagal apibrėžimą, konspiracija yra nelegali. Tuo tarpu visi mano aprašyti dalykai – legalūs. Viskas, apie ką aš rašiau, tikrai įvyko. Kiekvienas dalykas, apie kurį kalbu savo knygoje – tikras. Galite patikrinti. Vienintelis klausimas, kuris gali kilti – ar aš tikrai buvau vienas iš tų „ekonomikos smogikų“? O mano pasas įrodo, kad tuo metu tikrai buvau tose šalyse.“

Atgailaujantis „ekonomikos smogikas“ tiki, kad pasaulinė JAV imperija gali pasikeisti „iš vidaus“: „Mano knyga „Ekonomikos smogiko išpažintis“ kupina vilties, nes ji nurodo alternatyvas. Joje pasakojama, kaip mes galime tapti pirmąja pasaulio istorijoje imperija, kuri nežlugs ir nesubyrės kaip visos imperijos, o pasikeis ir pasiūlys pasauliui visiškai kitokią sistemą – tai, ko niekada anksčiau nebuvo.“

Knyga itin aktuali šiomis dienomis, kai pasaulį užklupo globali ekonominė krizė, o dauguma vargingesnių valstybių tam, kad išgyventų, yra priverstos skolintis milijonus iš Pasaulio banko ar Tarptautinio valiutos fondo.

Laikas.lt

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt