Išsiaiškinta, kad išjungę mobilųjį telefoną, nesinaudodami internetu, nežiūrėdami televizijos ir neklausydami radijo, jauni žmonės ima išgyventi simptomus, labai panašius į tuos, kuriuos patiria staigiai nustojęs vartoti narkotikus narkomanas, praneša telegraph.co.uk.
Tyrime, pavadintame „Unplugged“, dalyvavo savanoriai iš 12 pasaulio universitetų. Jie praleido 24 valandas nesinaudodami kompiuteriais (el. paštu, facebook), mobiliaisiais telefonais, iPodais, nežiūrėdami televizijos, neklausydami radijo ir net neskaitydami laikraščių. Tiesa, jiems buvo leidžiama naudotis laidiniais telefonais ir skaityti knygas.
Tiriamųjų buvo paprašyta aprašyti išgyventas patirtis dienoraštyje. Iš dienoraščių įrašų paaiškėjo, kad dauguma jaunuolių patyrė nerimą, jautėsi izoliuoti. Pastebėta, kad tyrimo dalyviams pasireiškė simptomų, kuriuos išgyvena rūkymo bandantys atsisakyti žmonės. Dalis tiriamųjų atvirai prisipažino, kad išgyvena kažką panašaus į įpročių bandančio atsisakyti narkomano „lomkes“. Kiti teigė besijaučiantys taip, lyg laikytųsi dietos.
Mokslininkai jau rado pavadinimą šiam reiškiniui – jei turite panašių problemų, jums pasireiškė IDD (angl. Information Deprivation Disorder, t. y. sutrikimai dėl informacijos trūkumo).
Dr. Gerodimos, vienas iš tyrimą atlikusių daktarų, pastebėjo, kad tiriamiesiems pasireiškė ne vien psichologiniai, bet ir fiziniai priklausomybės simptomai. Anot jo, buvo labai įdomu pastebėti, koks šiuolaikinis žmogus priklausomas nuo savo turimų technologijų.
Dalis tiriamųjų jautėsi neramiai ir vis ieškodavo savo mobilaus telefono, nors ir žinojo, kad jo neturi. Dar didesnį nepatogumą eksperimento dalyviams sukėlė negalėjimas klausytis muzikos – dauguma jaunuolių pripažino, kad tyloje jautėsi itin nesmagiai ir nemaloniai.
Pastebėta, kad atsiribojimas nuo informacijos tiriamiesiems padarė ir teigiamą poveikį – jie tapo pastabesni aplink vykstantiems dalykams, išgirdo paukščių čiulbėjimą, atkreipė dėmesį į tai, ką veikia jų kaimynai, buvo daugiau linkę bendrauti gyvai.
Dr. Gerodimos teigė, kad atsargesnis naudojimasis technologijomis gali padėti suvaldyti jų poveikį. Mokslininkas patarė kiekvienam pabandyti praleisti vieną dieną be kompiuterio, mobiliojo telefono, televizijos ir radijo.
Tyrimo rezultatai turėtų paaštrinti neurologų ir psichologų diskusijas dėl poveikio, kurį vadinamajai „internetinei kartai“ sukelia per dažnas naudojimasis internetu, kompiuteriniais žaidimais ir socialiniais tinklalapiais.