Artėjant vienam triukšmingiausių šios vasaros renginių – festivaliui „Velnio akmuo” – gera proga nužvelgti reikšmingą vietą sunkiosios muzikos industrijoje užimančią šalį – Norvegiją. Iš šio krašto, garsėjančio didinga istorija, savita kultūra ir unikalia gamta, į „Velnio akmens” festivalį atvyksta net trys grupės. Tai „Pantheon I”, „Dominanz” ir garsieji „Mayhem”. Pastarųjų pasirodymas – ir Norvegijos Karalystės ambasados Lietuvoje nuopelnas.
Norvegija žymi ne tik vikingais, fjordais, įspūdingu kraštovaizdžiu, žuvininkyste bei vienu aukščiausių pasaulyje pragyvenimo lygiu, bet ir kultūra. Išskirtinis norvegiškos kultūros bruožas – metalo muzika. Kaip rašoma Norvegijos ambasados Lietuvoje tinklalapyje, metalo muzika sudaro didžiąją dalį šalies muzikos eksporto, o tarptautinė spauda Norvegijos metalo sceną vertina kaip vieną geriausių pasaulyje.
Šioje šalyje muzikuoti ir kurti black metalo tradiciją pradėjo vieni garsiausių ir įtakingiausių visų laikų black metalo muzikantų (vadinamoji „Antroji banga”): „Mayhem”, „Burzum”, „Immortal”, „Darkthrone”, „Satyricon”, „Emperor”, „Thorns”, „Gorgoroth”, „Carpathian Forest” ir kiti. Ko gero ryškiausi, prieštaringiausiai vertinami ir keisčiausią biografiją turintys yra būtent „Velnio akmens” festivalyje pasirodysiantys „Mayhem”. Tai viena prmųjų black metalo (kaip mes jį suprantame šiandien) grupių, kurios kūryba apima ir tradicinį, ir modernų black metalą. Visi grupės albumai skiriasi vienas nuo kito ir tolsta nuo tradicinės black metalo bei apskritai muzikos kūrinio sampratos. Naujausiame „Mayhem” albume „Ordo ad Chao” tarsi išnyksta visa, ką įprasta laikyti muzika: melodija, pasikartojimais grįsta kūrinio struktūra, tradicinė kompozicija. Albumo muzika pasižymi netikėtai kintančiais ritmais, vokalas įgauna visišką improvizacijos laisvę. Kai kurie muzikos kritikai „Ordo ad Chao” laiko „Mayhem” kūrybos viršūne.
Kiti festivalyje pasirodysiantys norvegai – modernaus atmosferinio metalo atlikėjai „Dominanz”. Tai nauja, bet profesionalių ir patyrusių muzikantų suburta muzikos grupė. „Dominanz” nariai yra groję tokiuose žymiuose sunkiosios muzikos projektuose kaip „Hades Almighty”, „Immortal” ir „Old Funeral”. Grupės kūrybai būdingas ne tik muzikinis profesionalumas, bet ir socialinė, istorinė tematika. Pasak „Dominanz” narių, juos įkvepia knygos, filmai, asmeninė patirtis, senovės ir šių laikų istorija, laikraščiai, dokumentika ir kiti reiškiniai. Grupė dar nerado leidėjo savo albumui, taigi festivalis „Velnio akmuo” – puiki galimybė susipažinti su „Dominanz” kūryba.
Trečioji „Velnio akmens” norvegų grupė – 2002-aisiais metais susibūrę black metalo atlikėjai „Pantheon I”. Jie grojimo technika ir muzikantų patirtimi nei kiek nenusileidžianti minėtiems tautiečiams. „Pantheon I” muzikantai taip pat groja „Den Saakaldte”, „1349″ ir kitose žinomose Norvegijos muzikos grupėse. Ekspresyviais gyvais pasirodymais garsėjantis kolektyvas yra išleidęs jau tris albumus. Jie susilaukė puikių kritikų ir klausytojų įvertinimų. Grupės tekstuose ir ideologijoje dominuoja individualistinė filosofija. Ne veltui naujausias „Pantheon I” albumas vadinasi „Worlds I Create” („Pasauliai, kuriuos kuriu”). Grupės gitaristas John Espen Sagstad viename interviu ragina kiekvieną susikurti savo pasaulį, vadovautis savo mintimis.
„Mayhem”, „Dominanz” ir „Pantheon I” – tai skirtingi sunkiosios muzikos kolektyvai, įvairiapusiškai atspindintys Norvegijos sunkiosios muzikos kultūrą. Festivalyje „Velnio akmuo” ją bus galima pajusti..