-0.5 C
Vilnius
Antradienis, 21 sausio, 2025

Grėsmė organizmui – naujos ir nežinomos medžiagos

Medikai sunerimę, nes Lietuvoje pastaraisiais metais dažnai apsinuodijama medžiagomis, kurių sudėtis nežinoma.

2009 metais dėl apsinuodijimų narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis į sveikatos priežiūros įstaigas kreiptasi 308 kartus, iš kurių 137 atvejais – konkrečios apsinuodijimą sukėlusios medžiagos nebuvo galima nurodyti arba patikslinti, t.y. konkreti psichoaktyvioji medžiaga nebuvo žinoma.

19 proc. visų apsinuodijimų Lietuvoje sudaro gyventojų apsinuodijimai alkoholiu, 2,3 proc. – narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis (2009 m. Valstybinės ligonių kasos duomenys).

Narkotikų kontrolės departamento Vyriausybės direktorė dr. Audronė Astraukienė teigia, kad pagrindinė problema yra tai, jog būna labai sunku, kartais net neįmanoma, diagnozuoti apsinuodijimų naujomis psichoaktyviosiomis medžiagomis: nėra diagnostinių testų, gydymo metodikų ir standartų, kas parodytų ir padėtų nustatyti nežinomas medžiagas.

Nauja grėsmė – naujos ir nežinomos medžiagos

Naujausios psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tendencijos rodo, kad šiuo metu Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, atsiranda vis naujos svaiginimuisi skirtos ir psichoaktyviu poveikiu pasižyminčios medžiagos, pirkėjams pristatomos vis kita forma.

Dr. A. Astraukienė aiškina, kad žmonės yra kviečiami įsigyti produktų, kurie reklamuojami kaip buityje naudojamos priemonės. „Prieš kelis metus jos buvo pardavinėjamos kaip „arbatos“, „trąšos“, „botanikos tyrimams skirti mišiniai“, šiuo metu – kaip „spice“, „vonios druskos“ ar pan., – teigia direktorė. – Tačiau tikroji visų šių produktų paskirtis – apsvaigimo efektas. Jų sudėtyje gali būti medžiagų, sukeliančių psichoaktyvų poveikį, o kartu ir rimtą grėsmę žmonių sveikatai. Apsinuodijimas neaiškios sudėties medžiaga gali baigtis tragiškai – žmogaus mirtimi.”

Narkotikų kontrolės departamentas skubiai imasi priemonių, kad prekyba žmogaus sveikatai kenksmingomis medžiagomis būtų draudžiama. Departamentas, gavęs informaciją apie atsiradusią naują medžiagą, ją įvertina ir siūlo taikyti kontrolės priemones, jei yra nustatomas medžiagos psichoaktyvus poveikis ir jo keliamas pavojus. 2010 m. Narkotikų kontrolės departamentui pasiūlius, į draudžiamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą buvo įtrauktos 8 naujos psichoaktyviosios medžiagos (2009 m. – 13).

Cheminė sudėtis nuolat kinta

Narkotikų kontrolės departamentas atkreipia dėmesį, kad jau žinomų narkotikų grynumas ir nuolat kintanti jų cheminė sudėtis taip pat kelia papildomą pavojų narkotikus vartojančiojo sveikatai, o kartais ir gyvybei. Kokie iš tiesų ingredientai sudaro narkotiką, negali žinoti nei pardavėjas, nei vartotojas.

Kartu pastebima, jog daugėja atvejų, kai tuo pačiu metu vartojami keli narkotikai – tarp vartotojų plinta polinarkomanija. Įvairių narkotikų „derinimas“ yra ypač pavojingas, nes net tas pats jau išbandytas narkotikų derinys kiekvieną kartą gali paveikti skirtingai bei sukelti tokią organizmo reakciją, kuri baigsis apsinuodijimu, sąmonės netekimu ar net mirtimi.

Ypač dažnai narkotikai maišomi su alkoholiu, kuris neretai dar daugiau sustiprina narkotiko poveikį, veikia slopinamai ir padidina riziką perdozuoti. Daugiau informacijos apie pirmąją pagalbą apsinuodijus, narkotikų ir jų derinių poveikį galima rasti Narkotikų kontrolės departamento informacinėje interneto svetainėje.

Gyventojai, iškilus problemai, bet kuriuo paros metu nemokamai gali skambinti į Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurą (tel.: (8-5) 236 20 52 arba 8 687 53378) ir gauti informacijos apie pirmąją pagalbą, įtarus apsinuodijimą.

Naujausi faktai ir skaičiai:

Laikas.lt

  • Iš narkotinių ar psichotropinių medžiagų daugiausia 2009 m. buvo apsinuodijama opioidais – į sveikatos priežiūros įstaigas kreiptasi 118 kartų.
  • Vyrai 5 k. dažniau nei moterys kreipėsi į asmens sveikatos priežiūros įstaigas dėl apsinuodijimų narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis.
  • Gerokai sumažėjo sunkių apsinuodijimų atvejų, nes reanimacijos paslaugos dėl apsinuodijimų narkotikais ir psichodisleptikais (haliucinogenais) 2009 m. buvo teiktos 75 kartus 68 asmenims (2008 m. – 118 kartų, 106 asmenims), o tai sudaro apie 24 proc. visų registruotų apsinuodijimų narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis atvejų (2008 m. – 40 proc.).
  • Padidėjo užregistruotų apsinuodijimų kanapėmis ir kitais sintetiniais narkotikais, bet žymiai sumažėjo apsinuodijimų metadonu ir opiumu.
Redakcija
Redakcija
Laikas.lt - įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: