Amarai yra vieni dažniausių sodo kenkėjų, galintys padaryti didelę žalą įvairiems augalams. Jie ne tik siurbia augalų sultis, silpnindami juos ir lėtindami augimą, bet ir platina virusines ligas. Nors kovoti su amarais galima įvairiais būdais, kartais geriausia prevencinė priemonė yra tiesiog nesodinti tam tikrų augalų, kurie ypač traukia šiuos kenkėjus ir gali tapti jų veisimosi vieta, vėliau apkrėsdami kitus jūsų sodo augalus. Lietuvoje, atsižvelgiant į mūsų klimatą, yra keletas dekoratyvinių ir laukinių augalų, kurių reikėtų nesodinti, jei norint išvengti amarų ir sumažinti jų riziką savo sode.
Dekoratyviniai augalai, itin mėgstami amarų
Kai kurie populiarūs dekoratyviniai augalai yra tikri amarų magnetai. Jų sultingi lapai ir jauni ūgliai yra puikus maisto šaltinis šiems kenkėjams. Vienas tokių augalų yra sausmedis (Lonicera). Nors daugelis sausmedžių veislių yra gražios ir kvapnios, jos dažnai pritraukia didelius kiekius amarų, kurie vėliau gali persikelti ant kitų sodo augalų. Ypač pažeidžiamos yra jaunos sausmedžio atžalos ir švelnūs lapai, kuriuose amarai greitai kolonizuojasi.
Be to, lipnūs amarų išskiriami skysčiai gali pritraukti skruzdėles, kurios savo ruožtu gina amarus nuo natūralių priešų. Taip pat reikėtų atsargiai rinktis įvairias vijoklines rūšis, pavyzdžiui, geišas (Parthenocissus), kurios tankiai augdamos sudaro puikias slėptuves amarams ir leidžia jiems sparčiai daugintis. Tanki lapija ne tik suteikia prieglobstį, bet ir apsaugo amarus nuo vėjo ir lietaus, sudarydama idealias sąlygas jų veisimuisi.
Laukiniai augalai – potencialūs amarų platintojai
Net ir laukiniai augalai, augantys šalia jūsų sodo, gali tapti amarų šaltiniu. Ypač reikėtų atkreipti dėmesį į usnis (Cirsium) ir balandas (Chenopodium). Šios piktžolės dažnai būna apniktos įvairių amarų rūšių, kurios, pasiekusios didelę populiaciją, gali imti ieškoti naujų maitintojų jūsų kultūriniuose augaluose.
Usnys savo dygliuotais lapais suteikia amarams apsaugą nuo kai kurių plėšrūnų, o balandų minkšti lapai yra lengvai praduriamos ir sultingos mitybos šaltinis. Be to, vėjas ir vabzdžiai gali pernešti amarus nuo šių laukinių augalų tiesiai ant jūsų sodo augalų. Reguliarus šių piktžolių naikinimas aplink sodą gali padėti sumažinti amarų invazijos riziką.

Kiti kenkėjai ir jų ryšys su tam tikrais augalais
Amarai nėra vieninteliai kenkėjai, kuriuos gali pritraukti tam tikri augalai. Pavyzdžiui, nasturtės (Tropaeolum) yra žinomos kaip augalai, pritraukiantys ne tik amarus, bet ir kopūstinius baltukus bei kitus kenkėjus. Ryškios nasturtų spalvos ir specifinis kvapas veikia kaip stiprus signalas daugeliui kenkėjų, pritraukdamas juos maitintis šiais augalais.
Nasturtės sodinamos šalia daržovių kaip „masalas”, norint atitraukti kenkėjus nuo vertingų augalų, reikėtų labai atidžiai stebėti jų būklę. Jei kenkėjų populiacija ant nasturčių tampa per didelė, jie gali lengvai persikelti ant šalia augančių daržovių ar gėlynų, sukeldami dar didesnę problemą.
Natūralūs būdai apsaugoti sodą nuo amarų, jei jau turite „rizikingų” augalų
Net jei jūsų sode jau auga augalai, kurie linkę pritraukti amarus, nenusiminkite. Yra natūralių būdų, kaip sumažinti jų daromą žalą ir neleisti jiems plisti į kitus augalus.
Skatinkite natūralius amarų priešus
Gamtoje yra daugybė vabzdžių, kurie maitinasi amarais. Pritraukdami juos į savo sodą, galite efektyviai kontroliuoti amarų populiaciją. Boružės (Coccinellidae) ir jų lervos yra vieni žinomiausių amarų naikintojų. Taip pat naudingos yra auksinės akytės (Chrysopidae), afidimizos (Aphidoletes aphidimyza) ir kai kurios plėviasparnių rūšys (Hymenoptera).
Norėdami pritraukti šiuos naudingus vabzdžius, galite sodinti tam tikrus augalus, kurie jiems patinka, pavyzdžiui, kmynus (Carum carvi), krapus (Anethum graveolens), ožkarožes (Achillea) ir medetkas (Calendula officinalis). Taip pat svarbu vengti pesticidų naudojimo, nes jie gali sunaikinti ne tik kenkėjus, bet ir jų natūralius priešus.
Fizinės ir mechaninės priemonės
Kartais paprasčiausios fizinės priemonės gali būti labai veiksmingos. Reguliariai apžiūrėkite savo augalus, ypač jaunus ūglius ir apatinę lapų pusę, kur dažniausiai slepiasi amarai. Pastebėjus nedidelį kiekį amarų, galite juos tiesiog nuplauti stipria vandens srove iš sodo žarnos. Tai reikėtų daryti reguliariai, kol amarų populiacija sumažės. Taip pat galite rankomis pašalinti stipriai apniktus lapus ar ūglius ir juos sunaikinti.

Natūralūs insekticidai
Jei amarų invazija yra didesnė, galite naudoti natūralius insekticidus, kurie yra mažiau žalingi aplinkai ir kitiems naudingiems vabzdžiams nei cheminiai preparatai. Vienas populiariausių yra ūkinis muilas. Sumaišykite kelis šaukštus skysto ūkinio muilo su litru vandens ir purkškite apniktus augalus. Taip pat veiksmingas gali būti neemo aliejus, kuris veikia kaip sisteminis insekticidas ir atbaido daugelį kenkėjų. Česnako (Allium sativum) ar aitriųjų paprikų (Capsicum annuum) ištraukos taip pat gali atbaidyti amarus.
Svarbu prisiminti, kad net ir naudojant natūralias priemones, purškimą reikėtų kartoti kelis kartus, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas. Taip pat svarbu purkšti kruopščiai, dengiant visas augalo dalis, ypač ten, kur slepiasi amarai.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.