Now Reading
Kaip išsirinkti akinius

Kaip išsirinkti akinius

Kaip išsirinkti akinius

Sveikata.lt

Regėjimo korekcijos akinių rinkimasis – labai rimtas dalykas. Netinkamas sprendimas gali akims padaryti didelę žalą.

Daug kur pasaulyje paplitusi optometristo profesija – šie specialistai moka tinkamai nustatyti regėjimo parametrus. Šalyse, kurios jų neruošia, šį darbą dažniausiais atlieka oftolmologai. Bėda tik ta, kad rajonų poliklinikos paprastai neturi tam tinkamos įrangos.

Truputis istorijos

Nežinoma, kas pirmasis sugalvojo akinius. Kasinėjant Troją ir Kretos saloje buvo rasta optinių kalnų krištolo lęšių, kurie galėjo būti naudojami kaip regėjimo koregavimo priemonė. Manoma, kad tokią (tik deimantinę) turėjo ir Romos imperatorius Neronas. Anot rašytinių šaltinių, akiniai pasirodė maždaug XIII amžiaus pabaigoje.

Kas yra akiniai?

Tai optinis įtaisas, skirtas koreguoti regėjimą. Jį sudaro rėmeliai ir lęšiai. Lyg ir viskas paprasta, tačiau išsirinkti tinkamus iš tikrųjų gana sunku. Tarkim, gydytojas savo darbą atliko gerai ir išrašė tokį receptą, kokio iš tikrųjų reikia, tačiau nusipirkti akinius teks jums. Ką reikėtų žinoti?

Tipiškos klaidos

Pagrindinė klaida yra ta, kad dažniausiai visas dėmesys skiriamas tik rėmeliams, o kokius lęšius į juos įstatys, daugelis net nesusimąsto. Akiniai tampa ne priemone pagerinti regėjimą, o aksesuaru. Jais prekiaujama visur: ir prekybos centruose, ir turguje. Kas nutinka, jei įsigyjame netinkamus? Organizmas stengiasi kompensuoti optinius iškraipymus (aberacijas), mes kenčiam akių įtampą, galvos skausmą, o regėjimas blogėja ir toliau.

Akinių lęšiai – svarbiausia akinių dalis

Reikia žinoti:

  • Optinius rodiklius (dioptrijas, atstumą tarp vyzdžių centrų). Šiuos duomenis jums po nuodugnios apžiūros pasakys specialistas. Savaime suprantama, kad akinius reikėtų užsisakyti optikos salonuose, kur gausite tai, ko jums iš tikrųjų reikia.
  • Akinių lęšių lūžio koeficientą (indeksą). Tai bene pats svarbiausias rodiklis. Kuo jis didesnis, tuo plonesnių lęšių reikia. Tai reiškia, kad lęšiai su didesniu indeksu bus lengvesni, mažiau gadins akis ir nebjauros veido, jiems bus paprasčiau parinkti stilingus rėmelius. Jeigu koeficientas siekia maždaug 1,5, jis laikomas mažu, jei daugiau nei 1,6 – dideliu.
  • Medžiagą, iš kurios padaryti lęšiai – tai bus arba stiklas, arba plastikas. Plastikas už stiklą daug minkštesnis, lengviau pažeidžiamas, tačiau visi kokybiški plastikiniai lęšiai yra padengiami grūdinta danga, padarančia juos atsparius mechaniniam poveikiui.
  • Plastikinių privalumai: jie lengvesni už stiklinius dukart, ne taip greitai dūžta, o šukės mažiau pavojingos. Juos paprasčiau apdirbti ir pakeisti spalvą.
  • Stiklinių privalumai: jų lūžio koeficientas yra didesnis, o paviršius (išskyrus smūgius) – patvaresnis. Tai reiškia, kad tų pačių dioptrijų lęšiai skirsis: plastikiniai bus lengvesni, bet storesni, o stikliniai – sunkesni, bet plonesni.
  • Apsauga nuo atspindžių. Tai technologija, smarkiai pagerinanti optines akinių lęšių savybes. Danga pagerina jų permatomumą 8–10 %. Tokie akiniai akis apsaugo geriau ir jas ne taip vargina, o vairuojantiems tamsiuoju paros metu padeda geriau matyti.

Rėmeliai – svarbi akinių dalis

See Also
Kūno grūdnimas ir lavinimas sporto klube

Kai išsirenkate lęšius, metas ieškoti ir rėmelių. Itin reikia atkreipti dėmesį į tą dalį, kuri dedama ant nosies: detalės turi būti iš minkšto silikono ir lanksčios. Kojelės – ne per trumpos ir ne per arti viena kitos, kad nespaustų.

Pigios rėmeliams naudojamos medžiagos gali sukelti odos alergiją, todėl neturėtumėte taupyti savo sveikatos sąskaita.

Ir dar šis tas: jie turi jums patikti (juk šiaip ar taip akiniai tampa jūsų įvaizdžio dalimi), tačiau didžiausias dėmesys pirmiausia turėtų būti skiriamas lęšiams.


View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt