Nuolat girdime apie globalias krizes ir sunkumus, todėl išlaikyti psichikos sveikatą tampa vis sudėtingiau. Šiuolaikinis gyvenimas, pilnas neramumų ir netikrumo, dažnai atneša ilgalaikį stresą. Psichologės Amy Sheffield ir Joyce Achtnig pateikia įžvalgas bei patarimus, kaip palaikyti psichikos sveikatą, pasirūpinti savimi ir neprarasti emocinės pusiausvyros.
Pasak Amy Sheffield, mūsų emocinė sveikata primena banko sąskaitą: kiekviena bloga žinia ar įvykis – tai dar viena „išmoka“. „Kai patiriame stresą dėl pasaulinių įvykių, tai atima daug vidinių resursų“, – sako ji. Tačiau svarbu nepamiršti pasirūpinti savimi – tai gali padėti atkurti tą vidinę pusiausvyrą.
Pagrindinės strategijos, kaip palaikyti psichikos sveikatą
1. Rūpinkitės savimi
Fizinė sveikata ir psichinė gerovė yra glaudžiai susijusios. Sveikas miegas, subalansuota mityba, reguliari mankšta ir alkoholio ar kitų medžiagų vartojimo atsisakymas padeda atkurti vidinius resursus. Achtnig taip pat rekomenduoja suplanuoti laiką atsipalaidavimui ar meditacijai – tai gali būti kelios minutės su mėgstama programa ar ramus pasivaikščiojimas.
2. Praktikuokite dėkingumą
Tyrimai rodo, kad dėkingumo praktika teigiamai veikia emocinę būklę. Kasdien surašykite tris dalykus, už kuriuos jaučiatės dėkingi – net jei jie atrodo smulkūs. Tai padės sutelkti dėmesį į teigiamus gyvenimo aspektus.

3. Ieškokite herojų ir tapkite vienu iš jų
Sunkiomis akimirkomis įkvėpimo galima rasti stebint tuos, kurie padeda kitiems. Pasak Sheffield, tokie pavyzdžiai primena, kad net krizės akivaizdoje išlieka gerumas. Be to, patys galime tapti herojais – rūpindamiesi artimaisiais ar siūlydami pagalbą draugams ir kaimynams. Tyrimai rodo, kad altruizmas padeda ne tik aplinkiniams, bet ir mūsų pačių savijautai.
4. Atsiribokite nuo socialinių tinklų
Nuolatinis naujienų srautas gali sukelti nerimą ir psichologinį išsekimą. Achtnig rekomenduoja riboti laiką socialiniuose tinkluose, rinktis patikimus šaltinius ir atkreipti dėmesį į savo kūno signalus, taip saugant psichikos sveikatą. Jei pastebite, kad miegate prasčiau ar jaučiate padidėjusį nerimą, laikas padaryti pertrauką.
5. Ieškokite pagalbos, kai jos reikia
Jei sunku atlikti kasdienes užduotis, jaučiatės izoliuoti ar prarandate motyvaciją, verta kreiptis į psichikos sveikatos specialistus. „Kai pastebite, kad gyvenimo kokybė prastėja, svarbu nebijoti ieškoti pagalbos“, – sako Sheffield.
Emocinė sveikata – tai kelionė, kurioje svarbu rūpintis savimi, ugdyti dėkingumą, dalintis gerumu ir, svarbiausia, žinoti, kada kreiptis pagalbos. Net mažos pastangos gali turėti didelį poveikį jūsų psichinei būsenai ir padėti rasti pusiausvyrą net sunkiausiais laikais. Nepamirškite, kad rūpintis savimi – tai ne silpnumo, o stiprybės ženklas. Kuo daugiau dėmesio skirsite savo gerovei, tuo lengviau bus susidoroti su iššūkiais ir tapti vidinės stiprybės šaltiniu ne tik sau, bet ir kitiems.
Šaltinis: https://chatelaine.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.