Uogos yra ne tik skanios ir sveikos, bet ir gali palikti vienas sunkiausiai pašalinamų dėmių. Jų sudėtyje esančios natūralios dažančiosios medžiagos gali įsigerti į audinį ir ilgai išlikti. Tačiau yra veiksmingų metodų, kurie padės pašalinti uogų dėmes.
Uogų dėmes pašalinkite skalaudami šaltu vandeniu
Pirmas ir svarbiausias žingsnis – kuo greičiau išplauti dėmę po šaltu tekančiu vandeniu. Tai padės pašalinti perteklinį uogų sulčių kiekį. Vanduo turi būti būtent šaltas, nes karštas gali dar labiau įtvirtinti dėmę audinyje. Jei dėmė jau išdžiūvo, verta ją iš anksto apdoroti skystu skalbikliu ar dėmių valikliu, švelniai įtrinti ir palikti 10–15 minučių prieš skalavimą.
Citrinos sultys ir saulės šviesa
Citrinos sultys veikia kaip natūralus baliklis, kuris, kartu su saulės spinduliais, gali padėti pašalinti uogų dėmes. Šis metodas geriausiai tinka baltiems drabužiams, nes gali pašviesinti spalvotus audinius.
Norėdami pašalinti dėmę, užlašinkite šviežių citrinos sulčių ant suteptos vietos ir palikite 5 minutėms. Po to išdžiovinkite drabužį tiesioginiuose saulės spinduliuose kelias valandas. Saulės ultravioletiniai spinduliai padės suskaidyti dėmę. Galiausiai, audinį išskalaukite šaltu vandeniu ir išplaukite įprastu būdu.
Uogų dėmes pašalinkite mirkydami piene
Pienas – švelnus ir efektyvus būdas pašalinti uogų dėmes iš gležnų audinių, tokių kaip šilkas ar vilna. Tiesiog panardinkite suteptą vietą į dubenį su pienu ir palikite bent 30 minučių. Po to audinį išskalaukite šaltu vandeniu ir išplaukite pagal priežiūros instrukcijas.

Fermentinis dėmių valiklis
Vienas efektyviausių būdų kovoti su uogų dėmėmis – naudoti fermentinius valiklius su pektinazės fermentais. Šie fermentai padeda suskaidyti augalines daleles į smulkias dalis.
Užtepkite valiklį tiesiai ant dėmės ir palikite veikti 5–10 minučių, tada išplaukite audinį pagal priežiūros etiketės rekomendacijas.
Baliklis arba vandenilio peroksidas
Jei dėmė sena ar įsigėrusi, galima naudoti deguonies pagrindo baliklį, 3% vandenilio peroksidą ar chloro baliklį. Vandenilio peroksidas dažniausiai yra saugus daugumai spalvotų audinių. Chloro baliklis yra stipresnis, tačiau rekomenduojamas tik baltiems drabužiams. Prieš naudojant bet kokį baliklio tirpalą, verta jį išbandyti ant mažiau matomos audinio vietos, kad įsitikintumėte, jog nesugadins spalvos. Taip pat baliklio nereikėtų palikti per ilgai – po trumpo poveikio laikotarpio būtinai gerai išskalaukite audinį vandeniu.
Jei po pirmojo valymo dėmė visiškai neišnyksta, procesą gali tekti pakartoti arba išbandyti kitą metodą. Laiku ir tinkamai taikomos priemonės padės išsaugoti drabužių švarą ir estetinę išvaizdą.
Šaltinis: https://www.rbc.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.