Vaikystė – tai etapas, kai formuojasi mūsų pasaulio, savęs ir kitų suvokimas. Būtent vaikystės traumos gali turėti ilgalaikį poveikį žmogaus emociniam gyvenimui ir pasitikėjimui santykiuose. Tai, ką patyrėme ankstyvame amžiuje, dažnai pasąmoningai formuoja mūsų reakcijas į artumą, konfliktus ir bendravimą. Net jei traumos atrodo pamirštos, jos gali pasireikšti per emocinį nestabilumą ar sunkumus kuriant sveikus ryšius.
Vaikystės traumos ir pasitikėjimas
Vaikystėje patirtas nesaugumas, nepriežiūra ar emocinis smurtas dažnai palieka žymes, kurios neleidžia lengvai pasitikėti kitais. Žmonės, patyrę vaikystės traumas, suaugę gali nuolat abejoti savo vertingumu, bijoti atstūmimo ar būti pernelyg priklausomi nuo kitų nuomonės.
Pasitikėjimas – tai gebėjimas tikėti, kad kitas žmogus tavęs neįskaudins. Tačiau jei vaikystėje artimiausi žmonės (tėvai, globėjai) buvo nepatikimi ar žiaurūs, išsivysto gynybiniai mechanizmai: vengimas artumo, per didelis atsargumas, emocinis užsisklendimas. Tokie asmenys dažnai kuria toksiškus santykius arba visai jų vengia, nes pasitikėjimas jiems atrodo per daug pavojingas.

Emociniai sunkumai santykiuose
Vaikystės traumos dažnai susijusios su gėdos jausmu, savivertės stoka, vidiniu įsitikinimu „esu nepakankamas(-a)“. Dėl to suaugusiųjų santykiuose gali pasireikšti pavydas, nerimas, emocinės priklausomybės ar nuolatinio patvirtinimo poreikis. Kartais žmogus sąmoningai renkasi emociškai neprieinamus partnerius, nes pasąmoningai atkartoja žinomą – nors ir skausmingą – vaikystės modelį.
Kaip atpažinti ir keisti pasitikėjimo problemas?
Pirmas žingsnis – supratimas, kad vaikystės traumos veikia suaugusiųjų pasitikėjimą. Svarbu reflektuoti savo elgesį santykiuose: ar bijote artumo? Ar sunku pasitikėti net artimais žmonėmis? Ar dažnai įsivaizduojate blogiausią scenarijų?
Darbas su psichologu ar psichoterapeutu gali padėti išgydyti senas žaizdas. Taip pat padeda sąmoningas savęs pažinimas, emocijų išraiška ir sveikų ribų mokymasis. Pasitikėjimą galima atkurti – tai procesas, reikalaujantis kantrybės, bet jis atveria kelią brandiems ir pilnaverčiams ryšiams.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.