Ar kada susimąstėte, kaip skaitymas veikia jūsų smegenis ir gyvenimo kokybę? Skaitymas – tai ne tik pramoga ar būdas praplėsti akiratį, bet ir veikla, turinti gilų poveikį mūsų emocinei, fizinei bei psichinei sveikatai. Tyrimai rodo, kad įprotis skaityti kiekvieną dieną gali treniruoti smegenis, stiprinti empatiją, mažinti stresą ir netgi sumažinti kognityvinių sutrikimų riziką. Skaitymas gali tapti kasdiene praktika, kuri pagerins jūsų gyvenimą įvairiais aspektais.
Empatija
Žmonėms, kurie skaito tam tikrą grožinę literatūrą, pagerėja gebėjimas palaikyti ir kurti santykius. Tai įvyksta, kai skaitome grožinius kūrinius, žanrą, kuris giliai įtraukia mus į gerai sukurtų personažų gyvenimus.
Empatija dažnai atsiranda bendraujant su žmonėmis, kurių patirtis skiriasi nuo mūsų pačių. Reguliarus skaitymas apie kitus leidžia mums patirti kitas kultūras, požiūrius ir gyvenimus, kurie skiriasi nuo mūsų.
Tuo pačiu, su populiariosios mokslinės literatūros, tokių kaip biografijos, autobiografijos ar istorinių dokumentinių kūrinių pagalba, mes išmokstame žvelgti į pasaulį per kito žmogaus akimis, o tokia literatūra dažnai palieka neišdildomą įspūdį mūsų mintyse.
Pagerės žodynas, jei pradėsite skaityti kiekvieną dieną
Skaitymas išplečia jūsų žodyną. Kuo daugiau skaitote, tuo dažniau susiduriate su naujais žodžiais, kurie naudojami kontekste, taip pat prisimenate jų reikšmes. Jūsų smegenys išmoksta naują žodį ir iš tikrųjų įsimena jį jūsų asmeniniame žodyne. Kitaip tariant, kuo daugiau skaitote ir kuo geresnis jūsų žodynas, tuo geriau jūs kalbate.

Sumažėjusi kognityvinių sutrikimų rizika smegenyse
Įdomu tai, kad žmonės, vyresni nei 50 metų, kurie aktyviai skaito, turi mažesnę riziką susirgti kognityviniais smegenų funkcijų sutrikimais. Netgi dėl dėlionės sudėliojimo ar stalo žaidimų žaidimo taip pat galima pasiekti teigiamų rezultatų.
Žmonės, kurie visą gyvenimą turi skaitymo įprotį, yra apsaugoti nuo Levi kūnelių ir amiloidinių susipynimų. Šių medžiagų buvimas smegenyse yra susijęs su kognityvinių funkcijų sumažėjimu ir padidina demencijos riziką.
Sumažėjęs stresas ir nerimas
Tik kelių minučių skaitymas per dieną žymiai sumažina stresą, o skaitymas vos šešias minutes gali sumažinti stresą daugiau nei 68%. Nerimas sukelia aukštą kraujo spaudimą, širdies ritmą ir daugelį kitų fizinių simptomų. Skaitymas yra beveik momentinis antidotas kai kuriems iš šių fizinių simptomų.
Net jei knyga yra įtemptas trileris, kai tik paimate ką nors skaityti, jūsų pulsas ir raumenų įtampa greitai pasikeičia. Įsigilinimas į gerą istoriją gali atitraukti jus nuo to, kas jus jaudina, net jei tik trumpam.
Problemos sprendimo įgūdžiai pagerės, jei pradėsite skaityti kiekvieną dieną
Bibliotekos ir knygynai pilni savipagalbos knygų, vadovėlių ir praktinių gidų. Nenuostabu, kad knygos dažnai naudojamos kaip pagalba, kai mes ieškome instrukcijų, kaip išspręsti problemas.
Kaip įprotis reguliariai skaityti padidina empatiją ir kultūrinį išprusimą, taip ir skaitymo trilerių bei paslapčių romanų nauda tampa akivaizdi. Galų gale, kai painūs siužetai atsiskleidžia, bandymas suprasti, kas tai yra, yra tikras smegenų treniravimas. Paslaptingi siužetai demonstruoja priežasties ir pasekmės santykius, skatindami kritinį mąstymą, kai skaitytojas renka užuominas, kad išspręstų galvosūkį.
Miego gerinimas
Skaitymas gali padėti atsipalaiduoti ir pagerinti miegą. Skaitymas prieš miegą sumažina elektroninių prietaisų poveikį. Per didelis laikas, praleistas prieš miegą prie ekrano, per daug stimuliuoja smegenis ir dažnai sukelia nemigą.
Gilūs įsijautimai į meninį kūrinį gali būti lyginami su meditacijos būsena – tai simuliuoja fizinius meditacijos efektus. Jūsų kvėpavimas sulėtėja, širdies ritmas reguliuojamas, o kraujo spaudimas mažėja.
Reguliarus skaitymas – tai veikla, kuri suteikia daug naudos tiek kūnui, tiek protui. Skaitydami mes ne tik plečiame savo žinias, bet ir laviname problemų sprendimo įgūdžius, stipriname emocinį intelektą bei mažiname stresą. Tai paprastas būdas į kasdienybę įtraukti savęs tobulinimo ir atsipalaidavimo momentus. Tad pradėkite skaityti kiekvieną dieną – tai praktika, kuri ne tik praturtins jūsų vidinį pasaulį, bet ir padės jums geriau jaustis bei gyventi sveikiau.
Šaltinis: https://tsn.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.