Now Reading
Kas yra gurmanas ir (arba) kaip juo tapti?

Kas yra gurmanas ir (arba) kaip juo tapti?

Kas yra gurmanas ir (arba) kaip juo tapti?

Žodžius „gurmanas“, „gurmaniškas“ girdime linksniuojamus nuolat. Tačiau ką jie iš tikrųjų reiškia ir koks turėtų būti tikras gurmanas?

Gurmanais, paprastai tariant, vadinami išrankūs, rafinuotą skonį turintys žmonės, nusimanantys maisto srityje, skiriantys daug dėmesio maisto kokybei. Ši prasmė kildinama iš prancūziško žodžio gourmet. Tačiau yra ir kitas, gourmand, kurio labiau neigiamas prasminis atspalvis šiandien kalbant apie gurmanus taikomas rečiau — jis apibūdina smaguriautojus, mėgėjus daug ir skaniai valgyti, apsivalgyti. Viduramžiais šiuo žodžiu buvo vadinami vieną iš septynių mirtinų nuodėmių pažeidžiantys apsirijėliai, tačiau dabar, be abejo, gurmaną įsivaizduojame kitaip.

Pirmieji gurmanai

Visai nenuostabu, kad gurmanai atsirado Prancūzijoje, šalyje su giliomis kulinarinėmis tradicijomis. Gourmet čia XVIII amžiuje buvo vadinami vyno degustatoriai, kurių pagrindinis užsiėmimas buvo lankyti įvairius vyno tiekėjus ir ragauti jų produktus, įvertinti jų vietą konkurencingame vynų pasaulyje. Degustuotojui reikėjo žinoti visas šio gėrimo skonio subtilybes bei, anot tų laikų prancūziškų žodynų, puikiai išlavinto gomurio — visai kaip dabartiniams gurmanams.

Vienas pirmųjų maisto kritikų, prancūzas Grimod de la Reyniere, 1803-iaisiais pradėjo periodiškai leisti pirmuoju pasaulyje restoranų gidu laikomą „L‘Almanach des gourmands“, kuriame pirmą kartą buvo aiškiai atskirtos minėtos gourmet bei gourmand prasmės, siejamos su maisto, o ne vien vyno, kultūra.

Reyniere restoranų gidai pasirodė vykstant svarbiems pokyčiams Prancūzijoje, po Didžiosios Revoliucijos. Tai buvo laikmetis, kai iškilo nauja restoranų kultūra, pradėta daugiau dėmesio skirti patiekiamo maisto estetinei išvaizdai, rafinuotumui, kultūringam elgesiui prie stalo. Taigi triukšmingą draugijos lėbavimą prie bendro stalo smuklėse pamažu pakeitė asmeniškas, estetiškas lankymasis restoranuose, kur visiškoje ramybėje gurmanai galėjo mėgautis kiekvienu patiekalo kąsniu ir gilintis į subtiliausius skonio niuansus.

Puota gurmano akims

Šiandieniniuose gurmaniškuose restoranuose paprastai tiekiamos nedidelės, tačiau meniškai ir kruopščiai paruoštos, aukštos kokybės arba reto maisto porcijos. Įmantrios retenybės, neįprasti delikatesai ir kiti eiliniame restorane nerandami valgiai yra tai, ko pirmiausia ieško gurmano akys. Jas patraukti gali ne tik žąsų kepenėlių paštetas prancūziškame restorane, bet ir unikalus kaimo ūkininko sūris ar turguje įsigytos retos rūšies vynuogės.

Ką bepasirinktų, esminis ir gurmanui svarbiausias patiekalo bruožas yra jo kokybė. Egzotiškas ar ne, prabangus ar ne, lėkštės turinys turi būti paruoštas dėmesingai, iš atidžiai išrinktų ingredientų, derančių tarpusavyje. Galiausiai, dažnas gurmanas ir pats mėgsta ilgai užsibūti virtuvėje eksperimentuodamas, kurdamas kone meno kūrinį iš neseniai įsigytų gėrybių arba remdamasis ypatingu receptu.

Kaip tapti gurmanu?

Susigundėte ir panorote įžengti į gurmanų pasaulį? Tai nėra taip paprasta, tačiau, jei pamėginsite atsižvelgti bent į keletą iš šių patarimų, į maistą imsite žiūrėti kitomis akimis arba, teisingiau, skanausite kitu liežuviu.

1) Skaitykite knygas apie maistą. Jei norite ne tik ragauti gurmaniškų restoranų patiekalus, bet ir gaminti, šis patarimas yra savaime suprantamas. Tačiau ieškokite ne tik receptų knygų — raskite tokių, kur smulkiau paaiškinamos gaminimo subtilybės, dalinami patarimai ir pan. Gurmanui svarbiausia ne „kas“, o „kaip“ — teks kruopščiai tobulinti savo įgūdžius, o tam reikalingos žinios. Nepamirškite ir neišsemiamų interneto lobynų, naršykite gurmanams skirtose svetainėse.

2) Išklausykite ekspertų patarimų. Lankykite specialių paskaitų kursus, praleiskite nors šiek tiek laiko su profesionaliais virėjais ar kepėjais. Pramokite esminių įgūdžių apie maisto gaminimą iš tų, kurie tai moka geriausiai. Gurmano išsilavinimas paprastai įgyjamas kulinarinėse mokyklose, tačiau, jei tokiam dideliam žingsniui nepasiryšite, paskaitos bei gaminimas su ekspertais bus nepaprastai naudinga patirtis.

3) Dalyvaukite gurmanų maisto ir vyno ragavimo vakaruose. Užmegzkite pažintis su kitais gurmanišku maistu besimėgaujančiais žmonėmis — taip ne tik atrasite naujų, įdomių patiekalų, bet ir pamatysite, ką reiškia būti gurmanu, kokie tai žmonės.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

4) Rūpinkitės savo įrankiais. Kiekvienas pirkinys gurmano virtuvėje turi būti gerai apgalvotas pasirinkimas, įskaitant ir indus bei įrankius. Nebūtina rinktis įmantriausių, brangiausių prietaisų, svarbiausia pasirūpinti deramomis keptuvėmis, mentelėmis bei peiliais. Patogūs, tinkami įrankiai padės maistą ruošti tiksliai taip, kaip nurodoma receptuose bei užtikrins aukštą patiekalų kokybę.

5) Rinkitės kokybiškiausius ir šviežiausius ingredientus. Vietoj prieskonių mišinių rinkitės natūralius, venkite sintetikos ir nebijokite šiek tiek brangesnių produktų. Tik taip Jūsų patiekalai išliks kokybiški, prilygs ir gal net pranoks patiekiamus restoranuose bei padės Jums pamilti gurmanišką gaminimą.

6) Pasirūpinkite, kad patiekalai visuomet atrodytų patraukliai. Maisto pateikimas lėkštėje yra svarbus, išmanymo reikalaujantis etapas, galintis net paprasčiausią patiekalą paversti restoraniniu. Estetinę išvaizdą puikiai papildo kvapnūs, švieži žalumynai, tačiau svarbūs ir kiti faktoriai, įskaitant pasirinktą elementų išdėstymą bei lėkštės dydį.

7) Gurmaniškas gaminimas yra menas. Tikras gurmanas yra aistringas, drąsus maisto žinovas, kuriam nebaisūs jokie iššūkiai, gaminimas jam prilygsta kūrybiniam procesui. Jūsų tobulėjimui nėra ribų — nebijokite eksperimentuoti, išbandyti vis naujus dalykus. Jei šie jausmai Jums nesvetimi, namiškius jau netrukus imsite stebinti puikiais gurmaniškais patiekalais.

Parengė Martynas Gedvila

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top