3.5 C
Vilnius
Antradienis, 3 gruodžio, 2024

Keliauk kitaip – prie Nevėžio knygnešių keliais

Pažintinis – poilsinis maršrutas Nevėžiu ir jo pakrantėmis per Krekenavos regioninį parką tęsiasi apie 30 kilometrų. Plaukiant galima apžiūrėti kultūros paveldo vertybes: buvusių dvarų sodybas – Murmulių, Ūdrų, Leonardavo, Daniškio, taip pat Bakainių piliakalnį ir kapinyną, Burvelių alkakalnį, Barinės kapinyną, J. Tumo-Vaižganto sodybą ir Ustronės knygnešių muziejų.

Nevėžis pasižymi keista savybe – teka priešinga paviršiaus nuolydžiui linkme į pietus, o Lietuvos Vidurio žemuma žemėja šiaurės pusėn.

Knygnešystės muziejus

Keliaujant šiame krašte verta aplankyti Ustronės vienkiemyje svirne įkurtą knygnešystės muziejų, kurio ekspozicijoje pasakojama apie spaudos draudimo laikotarpį ir Garšvių knygnešių bendrovės (draugijos) veiklą. Šis svirnas – retai Lietuvoje sutinkamos architektūros: yra iškeltas ant akmeninio rūsio, išsiskiria netradicine apdaila. Tačiau svarbiausia – spaudos draudimo laikais čia buvo įrengta draudžiamų knygų ir lietuviškos spaudos slėptuvė, buvusi tarp rūsio lubų ir pirmojo aukšto ąžuolinių grindų. Įsivaizduoti tik galima, kaip užsklendę duris ir užtemdę langus, prie žvakių valstiečiai atriša caro valdžios draudžiamų knygų ryšulius, slapta perneštus per sieną ir atgabentus čia, prie Nevėžio krantų. Sklaido knygų puslapius, varto „Aušrą“, „Apžvalgą“ ar „Varpą“…

Garšvių knygnešių draugija

Garšvių kaime 1885 m. pravažiuodamas apsilankė vėliau garsiausiu Lietuvos knygnešiu tapęs Jurgis Bielinis. Jis su vietiniu ūkininku Kazimieru Ūdra ir nutarę gabenti draudžiamas lietuviškas knygas. Draugijai priklausė A. Ladukas, V. Kazanauskas, J. Nesteckis, J. Račiūnas, J. Sakalauskas ir kiti. Prūsijoje nupirktas knygas samdyti vyrukai naktį slapta pernešdavo per sieną, kartais pasienio saugotojus ir papirkdavo. Kada ir kas ryšulius paims, nešėjai nežinodavo. Paslėptus pelkėtuose krūmynuose ar patikimo žmogaus daržinėje ryšulius paimdavo K. Ūdra, užmaskuodavo ir su vežimu parsiveždavo į savo kaimą. Garšvių organizacija buvo likviduota 1895 m., po to, kai ją įskundė. 

Nelegalus važinėjimas

Tais senais carizmo priespaudos laikais palei Nevėžį valstiečiai išvežiodavo draudžiamą, nelegalią lietuvišką spaudą. Tie drąsūs vyrai ir moterys taip reiškė savo poziciją ir siekį būti oriais lietuviais. Juos kaimuose palaikė dauguma žmonių. Dabar po šias gražias pakrantes, po parką važinėjama taip pat nelegaliai. Tačiau to važinėjimosi tikslai ir motyvai, deja, – visai kiti ir prieštaraujantys visuomenės daugumos interesams: čia kartais pasivažinėti suburzgia keturračių ir sportinių motociklų fanai.

„Didžiausia mūsų regioninio parko problema – nedrausmingi lankytojai. Su jų chuliganišku ar net vandališku elgesiu aplinkoje susiduriame nuolat. Mat periodiškai tenka išvysti šio elgesio pasekmes: sulaužytus stendus, suoliukus, poilsiavietėse sugadintą kitą rekreacinę ir informacinę įrangą, krūvas šiukšlių. Be to, mechaninėmis transporto priemonėmis negailestingai išvažinėtus gražiausius gamtos kampelius”, – pripažįsta Krekenavos regioninio parko vyriausiasis specialistas Robertas Grušauskas. Važinėjančius mechaninėmis transporto priemonėmis neleistinose vietose žmones regioninio parko darbuotojai galėtų sąlyginai suskirstyti į dvi kategorijas: žvejus ir motociklininkus – keturratininkus. Žvejai, važinėjantys paupių pievomis, paprastai turi savo pamėgtas vietas Nevėžio pakrantėse. Sulaikyti pažeidėjai dažniausiai teisinasi nežinoję, kad regioniniame parke ne keliais važinėti draudžiama.

Situaciją dažniausiai pavyksta išspręsti taikiai – perspėtas žmogus nedelsdamas automobilį perstato leistinoje vietoje. Žinoma, pasitaiko ir tokių vairuotojų, kurie sąmoningai ignoruoja parko direkcijos darbuotojų reikalavimus, taigi šiems nieko kito nebelieka, kaip surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolus. Pasak parko vyriausiojo specialisto, žmogui svarbu išaiškinti draudimo važinėti paupiais esmę taip, kad jis ne tik pats suprastų, bet dar ir draugams galėtų pasakyti. Pasakojo, kad vairuotojų drausminimas, gamtosauginių idėjų skleidimas jau duoda rezultatų. Šiemet apžiūrėjus kraštovaizdžio būklę, pavyzdžiui, Krivulių kaime, nustatyta kad, lyginant su ankstesniais metais, žymiai sumažėjo paupių digresijos (nuvažinėjimo, nutrypimo) laipsnis. Tačiau kur kas didesnis parko direkcijos darbuotojų galvos skausmas – keturračių ir sportinių motociklų vairuotojai. Šie vairuotojai dažnai tiesiog nepaiso draudžiančių ženklų, o jų vairuojamos priemonės padaro daug žalos. Be to, keturračiai ir sportiniai motociklai lengvai nugali automobiliui neįveikiamas kliūtis. Negelbsti net specialiai įrengtos kliūtys – užtvarai, barjerai ar įkasti stulpai. 

Žvelgiant į ramią Nevėžio tėkmę susimąstai. Kas skatino paprastus kaimiečius, gal net skaityti menkai temokėjusius, taip rizikuoti dėl lietuviško spausdinto žodžio? O kas skatina dabartinį žmogų, gal net su aukštojo mokslo diplomu ir gerai įvaldžiusį šiuolaikines informacines technologijas, sėsti ant galingos mašinos ir subjauroti savo tėviškės kampelį?


Konkursas

Turbūt ne kartą pastebėjote, kokia ypatinga Lietuvos gamta, koks turtingas kraštovaizdis ir kiek neįtikėtinų kampelių galima joje rasti. Ypač daug gražių vietų yra Lietuvos saugomose teritorijose. Jeigu kažkaip fiksuojate tas akimirkas – darote nuotraukas, kuriate video ar radijo reportažus, o gal įkvėpti gamtos rengiate straipsnius – dalyvaukite „Geriausio kūrinio konkurse“. Konkurso tikslas – išrinkti įtaigiausius kūrinius apie Lietuvos saugomas teritorijas keturiose kategorijose: geriausia nuotrauka; geriausias straipsnis; geriausias video reportažas; geriausias radijo reportažas. Pagrindinė sąlyga, kad nuotrauka, straipsnis, video ar radijo reportažas būtų susijęs su Lietuvos saugomomis teritorijomis. Taip pat turėtų atsispindėti draugiškas aplinkai elgesys, ekologija, meilė ir pagarba gamtai. Geriausių kūrinių autoriai bus apdovanoti vertingais prizais, jų kūriniai ar nuorodos bus publikuojami “Keliauk kitaip” ir „Eko bangos” tinklaraščiuose. Nuotraukas, straipsnius, video ir radijo reportažų nuorodas siųskite – [email protected].

[-[0]-]
Linas Senkus

Linas Senkus
Linas Senkus
Esu Linas Senkus, dievinu keliones ne tik po Lietuvą, bet ir po kitas pasaulio šalis. Savo skiltyje dalinuosi įdomia informacija apie įvairias Lietuvos vietas, kurias tikrai verta aplankyti

Taip pat skaitykite: