Kai kalbama apie žmonijos ateitį, vis dažniau girdime apie ambicingus planus kolonizuoti Marsą. Ši idėja, ypač dažnai siejama su „SpaceX“ vadovu Elonu Musku, pateikiama kaip alternatyva, jei Žemę ištiktų globalinė katastrofa. Tačiau ne visi mokslininkai sutinka su šia vizija. Astrofizikas Adamas Beckeris griežtai kritikuoja Marso kolonizaciją, teigdamas, kad net ir po apokalipsės mūsų planeta išliktų gerokai tinkamesnė gyventi nei negyvenamas raudonasis kaimynas.
Kodėl Žemė – vis dar geriausias pasirinkimas?
Adamas Beckeris pabrėžia, kad net ir po didžiausių katastrofų – asteroidų smūgio, branduolinio karo ar nekontroliuojamo klimato pokyčio – Žemė išlaikytų svarbiausius gyvenimui reikalingus elementus: kvėpuojamą atmosferą, stabilų gravitacijos lauką, skystą vandenį ir apsaugą nuo žalingos kosminės radiacijos. Tuo tarpu Marso kolonizacija reikštų gyvenimą hermetiškai uždaruose kupoluose, kur kiekviena sistemos klaida galėtų būti mirtina.
Marso kolonizacija – mokslas ar mokslinė fantastika?
Marso kolonizacijos entuziastai kalba apie planetos terraformavimą – klimato ir aplinkos keitimą, kad ši taptų tinkama žmonių gyvybei. Elonas Muskas yra pasisakęs apie branduolinių sprogimų naudojimą ašigaliuose, kosminių veidrodžių statymą ir šiltnamių įrengimą. Tačiau mokslininkai teigia, kad net išlaisvinus visą Marse esantį CO₂, atmosferos slėgis siektų vos 7 % Žemės slėgio – nepakankamai, kad žmogus išgyventų be specialių kostiumų.

Ekstremali alternatyva ar brangi klaida?
Beckeris griežtai vertina tokius planus, sakydamas, kad „Marso kolonizacija prilygsta bandymui pabėgti iš sugriautos ligoninės į radioaktyvią dykumą be deguonies“. Jis siūlo investuoti ne į svajones apie gyvenimą kitose planetose, o į mūsų pačių planetos išsaugojimą.
Marso kolonizacija kelia svarbų egzistencinį klausimą: ar verta nukreipti žmonijos išteklius į nežinią, kai turime galimybę išgydyti ir išsaugoti savo gimtąją planetą? Nors kosmoso tyrinėjimas svarbus, tačiau Žemė išlieka vienintele vieta, kurioje tikrai galime gyventi – ir tai net po katastrofų.
Šaltinis: sustainability-times.com
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.