Daugelis žmonių pastebi, kad bėgant metams pilvo srityje kaupiasi vis daugiau riebalų. Nors tai iš pradžių gali atrodyti tik estetinė problema, iš tikrųjų tai – rimtas sveikatos signalas. Padidėjęs pilvo riebalų kiekis susijęs su didesne širdies ligų, diabeto, lėtesnės medžiagų apykaitos ir net spartesnio senėjimo rizika. Ukrainos dietologas Olehas Švecas paaiškino, kodėl pilvas didėja su amžiumi, o nauji moksliniai tyrimai atskleidė tikrąsias šio proceso priežastis.
Kas lemia pilvo riebalų kaupimąsi?
Ilgą laiką buvo manoma, kad senstant riebalų ląstelės tiesiog didėja – t. y. kaupiasi daugiau riebalų esamose ląstelėse. Tačiau neseniai atliktas tyrimas iš esmės pakeitė šį supratimą. JAV mokslininkai iš „City of Hope“ tyrimų centro, vienos pirmaujančių mokslinių įstaigų pasaulyje, 2025 m. balandį žurnale Science paskelbė revoliucingą tyrimą.
Paaiškėjo, kad su amžiumi riebalinis audinys ne tik didėja – jis auga dėl padidėjusios naujų riebalų ląstelių gamybos. Mokslininkai nustatė, kad vadinamosios riebalų pirmtakės ląstelės (APC) tampa neįprastai aktyvios ir pradeda sparčiai daugintis, suformuodamos naujas riebalų ląsteles, ypač pilvo srityje.

Amžiaus pokyčiai riebalų kamieninėse ląstelėse
Tyrimas su pelėmis, vėliau patvirtintas ir žmogaus ląstelių analizėmis, parodė, kad šios pirmtakės ląstelės senstant įgyja naują – itin aktyvų – tipą, pavadintą „vidutinio amžiaus preadipocitais“ (CP-A). Skirtingai nei dauguma kitų suaugusiųjų kamieninių ląstelių, kurių aktyvumas su amžiumi mažėja, šios riebalinės ląstelės tampa dar aktyvesnės.
Mokslininkai taip pat aptiko biologinį signalų kelią – leukemijos inhibicinio faktoriaus receptorių (LIFR), kuris vaidina esminį vaidmenį šių ląstelių dauginimosi ir pavertimo riebalų ląstelėmis procese.
Ką reiškia šis atradimas mums?
Žmogaus audinių pavyzdžiai patvirtino – CP-A tipo ląstelių yra daugiau būtent vidutinio amžiaus žmonių organizme. Tai reiškia, kad su amžiumi mūsų kūnas linkęs natūraliai gaminti daugiau pilvo riebalų, nepriklausomai nuo mitybos ar fizinio aktyvumo.
Šis atradimas suteikia naują kryptį gydant nutukimą ir medžiagų apykaitos sutrikimus. Tyrėjai tikisi, kad ateityje bus galima sukurti vaistus ar terapijas, galinčias slopinti ar pašalinti šias riebalų formavimąsi skatinančias ląsteles. Tokiu būdu būtų galima efektyviau kovoti su su amžiumi susijusiu pilvo didėjimu ir ilginti sveiko gyvenimo trukmę.
Pilvo riebalai – tai ne tik senėjimo požymis, bet ir aktyvus biologinis procesas, kurį skatina specifinės ląstelės ir hormoniniai pokyčiai. Mokslas atveria duris į pažangesnę prevenciją ir gydymą, tačiau kiekvienas iš mūsų jau dabar gali pasirūpinti savo sveikata per aktyvų gyvenimo būdą, subalansuotą mitybą ir reguliarų poilsį.
Šaltinis: https://newsukraine.rbc.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.