4.3 C
Vilnius
Antradienis, 18 kovo, 2025

Koks skirtingo vandens poveikis odai ir plaukams? Ką verta žinoti?

Vanduo – gyvybiškai svarbus elementas, tačiau jo sudėtis gali skirtis priklausomai nuo šaltinio. Šis skirtumas dažnai turi įtakos jūsų odos ir plaukų sveikatai. Šiame straipsnyje aptarsime, koks vandens poveikis gali būti plaukams ir odai, ir ką verta žinoti renkantis kosmetiką ar prižiūrint savo išvaizdą.

Kalkėtas vanduo

Kalkėtas vanduo, kuriame gausu kalcio ir magnio jonų, gali daryti neigiamą poveikį odai ir plaukams, ypač tiems, kurie pasižymi jautrumu. Šie mineralai, reaguodami su muilu ir kitais plovikliais, formuoja kalkių nuosėdas, galinčius susikaupti ant odos ir plaukų paviršiaus, sukelti sausumą, pleiskanojimą, niežulį ir netgi uždegimus.

Plaukai, apkrauti kalkių nuosėdomis, tampa šiurkštūs, sunkesni, praranda savo natūralų blizgesį ir gali atrodyti nuobodūs bei negyvi. Kalkės gali apsunkinti plaukų šukavimą ir formavimą.

Kalkėtas vanduo taip pat gali sumažinti šampūnų ir kondicionierių efektyvumą, nes kalkių nuosėdos trukdo veikliosioms medžiagoms prasiskverbti į gilesnius sluoksnius. Todėl, naudojant kosmetiką kalkėtame vandenyje, gali tekti naudoti didesnį priemonių kiekį, kad pasiekti norimą rezultatą. Rekomenduojama naudoti specialias priemones, skirtas kalkėtam vandeniui, arba filtruoti vandenį prieš plaunant plaukus ar maudantis.

Koks skirtingo vandens poveikis odai ir plaukams. Kalkėtas vanduo

Minkštas vanduo

Minkštas vanduo, kuriame yra mažai mineralų, pvz., kalcio ir magnio, yra švelnesnis odai ir plaukams nei kalkėtas vanduo. Jis mažiau sausina odą ir plaukus, todėl jie išlieka sveikesni, švelnesni ir elastingesni.

Minkštas vanduo taip pat gali padėti išlaikyti plaukų natūralų blizgesį ir sumažinti plaukų lūžinėjimą. Tačiau minkštas vanduo gali būti pernelyg švelnus ir nepakankamai pašalinti nešvarumus, riebalų perteklių ir produktų likučius nuo odos ir plaukų. Dėl to gali susidaryti plėvelė ant odos, užkimšti poros ir sukelti spuogus ar kitus odos uždegimus.

Plaukai gali atrodyti nešvarūs ir apsileidę, net jei jie ką tik buvo plauti. Kadangi minkštas vanduo mažiau putoja, gali būti sudėtingiau gerai išplauti šampūną iš plaukų. Norint išvengti šių problemų, rekomenduojama naudoti specialius šampūnus ir kondicionierius, skirtus minkštam vandeniui, ir kruopščiai išskalauti plaukus. Galima apsvarstyti galimybę naudoti minkštinančias dušo priemones, kad pagerinti odos drėkinimą.

Jūros vanduo

Jūros vanduo, kuriame gausu druskų ir mineralų, nors ir turi tam tikrą teigiamą poveikį odos pamaitinimui (pvz., mineralų papildymas), tačiau ilgą laiką būnant jame turi stiprų dehidratuojantį poveikį odai ir plaukams. Druskos, esantys jūros vandenyje, veikia kaip osmosinio slėgio reguliatoriai, ištraukdami drėgmę iš odos ir plaukų ląstelių, todėl oda ir plaukai gali tapti sausi, išsausėję ir trapūs.

Šis dehidratacijos poveikis gali sukelti odos sausumą, tempimą, dirginimą, pleiskanojimą, netgi alergines reakcijas jautrios odos žmonėms. Plaukai po maudymosi jūroje gali tapti šiurkštūs, susipainioję ir prarasti blizgesį.

Todėl po maudymosi jūroje svarbu kruopščiai nuplauti druską nuo viso kūno švariu, geriausia gėlu vandeniu. Rekomenduojama naudoti švelnias, drėkinančias priemones, skirtas sausai odai ir plaukams, kad atstatyti drėgmės balansą ir apsaugoti odą bei plaukus nuo tolesnio išsausėjimo. Naudokite drėkinančius kremus, plaukų kaukes ir aliejus, kad suminkštintumėte plaukus ir sudrėkintumėte odą.

Koks skirtingo vandens poveikis odai ir plaukams. Jūros vanduo

Geležies gausus vanduo

Vanduo su dideliu geležies kiekiu gali sukelti nepageidaujamus odos spalvos pakitimus ir plaukų problemas. Geležis, būdama vandenyje, yra linkusi oksiduotis, t.y., reaguoti su deguonimi ir formuoti junginius, kurie gali palikti rudus ar rausvus, kartais netgi oranžinius, plėmus ant odos, ypač ten, kur oda yra jautresnė ir kur yra daugiau prakaito liaukų.

Šios dėmės gali būti gana sunkiai pašalinamos ir gali gadinti drabužius. Geležies perteklius vandenyje taip pat gali neigiamai veikti plaukus, padarydamas juos sausus, trapūs, linkusius lūžinėti ir prarandančius blizgesį.

Geležis gali sąveikauti su plaukų baltymais ir pakeisti jų struktūrą. Norėdami išvengti šių problemų, rekomenduojame naudoti filtruotą vandenį prausiantis ar plaunant plaukus.

Jei pastebėjote odos spalvos pakitimus ar plaukų problemas, kurios galėtų būti susijusios su geležies pertekliumi vandenyje, kreipkitės į gydytoją arba dermatologą. Jie galės patarti, kaip geriausiai prižiūrėti odą ir plaukus bei išspręsti šias problemas.

Vanduo su daug nitratų

Didelis nitratų kiekis vandenyje gali sukelti odos dirginimą ir alergines reakcijas, ypač jautrios odos žmonėms. Nors nitratai patys savaime nėra tiesiogiai dirginantys, jų perteklius gali neigiamai paveikti odos mikroflorą, pažeisti apsauginį odos barjerą ir padidinti jos jautrumą.

Tai gali pasireikšti niežuliu, paraudimu, bėrimais, sausumu ir deginimo pojūčiu. Kai kuriems žmonėms nitratai gali sukelti kontaktinį dermatitą ar kitas alergines reakcijas. Šis poveikis dažniausiai pasireiškia žmonėms, turintiems jautrią, į alergiją linkusią odą arba sergantiems atopiniu dermatitu.

Įtarus, kad odos problemos gali būti susijusios su vandenyje esančiais nitratais, rekomenduojama prausimui naudoti filtruotą vandenį ir gerti daug vandens, siekiant pašalinti nitratus iš organizmo. Taip pat svarbu naudoti švelnias, drėkinančias, nedirginančias odos priežiūros priemones. Jei simptomai nepraeina arba blogėja, būtina kreiptis į dermatologą. Vandens kokybės tyrimas padės nustatyti nitratų koncentraciją ir patvirtinti jų įtaką odos problemoms.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Gintarė Naruševičiūtė
Gintarė Naruševičiūtė
Esu Gintarė, „Aktualu“, „Įdomu“ ir „Patarimai“ skilčių straipsnių redaktorė. Mano tikslas – šviesti visuomenę ir paskatinti žvelgti į dalykus lengviau bei paprasčiau. Siekiu, kad mano straipsniai būtų informatyvūs, pateikiantys vertingas įžvalgas ir praktiškus patarimus, kuriuos lengva pritaikyti kasdienybėje. Mano tikslas – kurti aktualų ir įkvėpiantį turinį Laikas.lt skaitytojams.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: