Laidotuvės – sudėtingas ir jautrias emocijas keliantis laikotarpis, reikalaujantis pagarbos, supratingumo ir tinkamo elgesio. Mirties akivaizdoje norime tinkamai atsisveikinti su mylimu žmogumi ir pareikšti užuojautą gedintiesiems. Norint tinkamai parodyti pagarbą mirusiajam ir jo artimiesiems, svarbu žinoti laidotuvių etiketą. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius papročius ir taisykles, kurių laikydamiesi parodysite savo pagarbą ir supratingumą, padėdami artimiesiems lengviau išgyventi šį sunkių emocijų kupiną laikotarpį. Laidotuvių etiketas ir jo žinojimas leis jaustis užtikrinčiau ir padės tinkamai elgtis šioje jautrioje situacijoje.
Kaip elgtis per šermenis?
Šermenys – tai pirmasis žingsnis atsisveikinant su mirusiuoju ir pareiškus užuojautą artimiesiems. Tai intymus laikotarpis, kupinas liūdesio ir prisiminimų. Žinodami tinkamą elgesį šermenyse, galėsite parodyti pagarbą mirusiajam ir suteikti paramą gedintiesiems. Šioje dalyje pateikiame pagrindinius aspektus, kaip tinkamai elgtis šermenyse, kad jaustumėtės užtikrintai ir galėtumėte tinkamai pareikšti savo užuojautą:
Apranga
Renkantis aprangą šermenims, rinkitės santūrias, tamsias spalvas (juoda, tamsiai mėlyna, tamsiai žalia). Venkite ryškių spalvų ir pernelyg puošnių drabužių, kad kuo mažiau atkreiptumėte į save dėmesį.
Elgesys
Šermenyse svarbu būti ramiems ir taktiškiems. Venkite garsių pokalbių ir juoko. Jeigu nežinote, ką kalbėti, galite pareikšti užuojautą artimiesiems, pasidalinti maloniais prisiminimais apie mirusįjį (jei tokius turite). Nebūtina ilgai užsibūti, jei jaučiatės nejaukiai. Šermenyse galite pasėdėti tyloje ir mintyse prisiminti velionį bei tokiu būdu pagerbti gedinčiuosius.
Gėlės
Gėlės – tradicinė laidotuvių dalis. Paskutiniu metu itin populiaru nešti pora gėlės žiedų: chrizantemų, baltų rožių, baltų gvazdikų. Jeigu norite padėti finansiškai, vietoje gėlių galite paaukoti pinigų, kuriuos dažniausiai visi įteikia gedintiesiems arba įmeta į aukų dėžutę.
Kondolecijos
Jeigu negalite atvykti nei į šermenis nei į laidotuves, pareikškite užuojautą žinute ar skambučiu. Rašydami kondolecijos laišką ar žinutę venkite klišių ir stenkitės rašyti nuoširdžiai.
Kaip žinoti kam reikšti užuojautą?
Užuojautą reikėtų reikšti artimiausiems mirusiojo giminaičiams. Tai dažniausiai yra sutuoktinis, vaikai, tėvai, broliai ir seserys arba anūkai. Jei nežinote, kas yra artimiausi giminaičiai, užuojautą reikškite tiems, dėl kurių atkeliavote į šermenis.
Užuojautą galima reikšti ir artimesniems draugams ar kitiems žmonėms, kurie buvo artimai susiję su mirusiuoju. Svarbu būti taktiškiems, jei nesate tikri, ar verta reikšti užuojautą tam tikram asmeniui, geriau susilaikyti. Svarbiausia yra nuoširdumas ir pagarba.

Kaip elgtis laidotuvėse?
Laidotuvės – tai paskutinė atsisveikinimo ceremonija su mirusiuoju, reikalaujanti pagarbos ir santūrumo. Tai svarbus momentas artimiesiems, kupinas emocijų ir prisiminimų. Tinkamas elgesys laidotuvėse demonstruoja jūsų supratingumą ir pagarbą ne tik mirusiajam, bet ir gedintiesiems. Šioje dalyje sužinosite, kaip tinkamai elgtis laidotuvių metu ir po jų, kad galėtumėte tinkamai pareikšti savo užuojautą ir palaikymą.
Apranga
Laidotuvių metu, kaip ir šermenyse, rekomenduojama rinktis tamsią, santūrią aprangą. Tamsūs, vienspalviai drabužiai yra tinkamiausias pasirinkimas. Venkite ryškių spalvų, pernelyg puošnių detalių ar atviros aprangos. Pagarba mirusiajam ir artimiesiems turėtų būti atsispindima jūsų aprangoje. Jeigu laidojimas vyksta šaltuoju metų laiku, nesijaudinkite jei neturite tamsios striukės ar palto, šiuo atveju svarbu, kad viršutiniai rūbai nebūtų ryškūs: raudoni, rožiniai, geltoni ir kiti panašūs atspalviai.
Elgesys
Laidotuvių ceremonija dažniausiai vyksta pagal griežtą tvarką. Svarbu būti ramiems, tyliems ir atidžiai sekti kunigo, ceremonijos vedėjo ar kitų apeigų vadovų nurodymus. Venkite garsių pokalbių, juoko ir kitų triukšmingų veiksmų, kurie gali sutrikdyti ceremoniją ar išreikšti nepagarbą.
Mobiliuosius telefonus geriausia išjungti arba nustatyti juos į tylųjį režimą. Po laidotuvių apeigų dažnai vyksta atsisveikinimas prie kapo, kur galite dar kartą pareikšti užuojautą artimiesiems. Kai kuriais atvejais, po laidotuvių, artimieji organizuoja gedulingus pietus, kuriuose galite dalyvauti ir toliau reikšti savo paramą.
Padėti artimiesiems
Po laidotuvių artimiesiems dažnai prireikia pagalbos tvarkant reikalus, susijusius su mirtimi ir laidotuvėmis. Nebijokite pasiūlyti savo pagalbos – tai gali būti pagalba su dokumentais, organizaciniais klausimais, maisto ruošimu ar tiesiog emocinis palaikymas. Net ir nedidelė pagalba gali būti labai svarbi gedintiesiems. Nuoširdus pasiūlymas padėti parodys jūsų rūpestį ir supratingumą.
Ką daryti, jei nežinote, kaip elgtis?
Jeigu nesate tikri, kaip elgtis per laidotuves ar šermenis, geriausia stebėti aplinkinius ir sekti jų pavyzdžiu. Taip pat galite pasiteirauti artimųjų apie konkrečius pageidavimus. Svarbiausia – parodyti pagarbą mirusiajam ir jo artimiesiems.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.