Now Reading
Latvijos mažmeninė prekyba kyla

Latvijos mažmeninė prekyba kyla

Latvijos mažmeninė prekyba kyla

JAV II ketv. BVP patikslintas į geresniąją pusę. Paskutinę ketvirčio dieną investuotojai skubėjo nusigriebti pelnus akcijų rinkose. „Moody‘s“ pablogino Ispanijos reitingą. Kinijoje pramonės aktyvumas rugsėjį padidėjo. Baltijos šalių mažmeninės prekybos ir pramonės produkcijos duomenys leidžia tikėtis didesnio III ketv. BVP augimo. Naftos kaina vakar perlipo 80 JAV dolerių už barelį kartelę.

JAV

Panašu, kad ketvirtadienį po įspūdingo rugsėjo mėnesio akcijų rinkos ralio nemažai investuotojų nusprendė pasiimti pelnus. Makroekonominės naujienos pasirodžiusios tik prasidėjus prekybai buvo puikios, tačiau pagrindiniai JAV akcijų indeksai nesugebėjo išlaikyti dienos prieaugio ir buvo fiksuotas neigiamas pokytis. Pardavinėti išėjus geroms naujienos labai patogu instituciniams investuotojams. Po teigiamų žinių indeksui kylant išsilaiko aukšta paklausa akcijoms, tad stambesni investuotojai turi progą parduoti didesnius akcijų paketus nenumušant akcijos kainos. Be to, vakar buvo paskutinė III ketv. diena, tada dažnai pakoreguojami, performuojami investiciniai portfeliai.

Trečią ir paskutinį kartą JAV II ketv. BVP patikslintas į geresniąją pusę, vietoje anksčiau skelbto 1,6 proc. augimo, JAV ekonomika augo 1,7 proc.

Naujų bedarbių paraiškų praėjusią savaitę vėl sulaukta kiek mažiau – 453 tūkst. (buvo 469 tūkst.). Tai netgi viršijo ekonomistų prognozes, kurie tikėjosi sumažėjimo iki 457 tūkst. Smuko ir pakartotinų paraiškų bedarbio pašalpai gauti skaičius nuo 4 540 tūkst. iki 4 457 tūkst., kas beveik atitiko vidutinę prognozę (4 450 tūkst.).

Labiausiai nustebinęs rinką rodiklis – Čikagos pirkimų vadybininkų indeksas. Buvo prognozuojama, jog šio indekso reikšmė, palyginus su praėjusiu mėnesiu sumažės. Tačiau įvyko atvirkščiai – indeksas nuo 56,7 punktų vertės kilo iki 60,4 punktų. Tokie pokyčiai teigiamai atsiliepia gamybos sektoriui ir leidžia prognozuoti tolimesnį jo augimą.

Vakarų Europa

Ketvirtadienį Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmės toliau mažėjo. Prekybos sesijos metu geresni nei tikėtasi JAV BVP ir naujų bedarbių skaičiaus duomenys trumpam sugebėjo pakelti rinkų indeksus, tačiau tada investuotojai suskubo fiksuoti viso šio ketvirčio uždarbius akcijų rinkoje ir indeksai pasuko žemyn.
Žvelgiant į ateitį rinkų padėtis atrodo gana miglota – nuogąstavimai dėl ekonomikos augimo lėtėjimo yra visų mintyse. Tiesa, spalio viduryje pamažu įsibėgės III ketv. įmonių rezultatų skelbimas, kurio ekonomistai laukia su nekantrumu.

Tarptautinė reitingų agentūra „Moody‘s“ pablogino Ispanijos kredito reitingą. Šalis iki tol turėjo aukščiausios klasės reitingą Aaa, dabar jis sumažintas viena pakopa iki Aa1. „Moody‘s“ paliko stabilią reitingo perspektyvą, tačiau perspėjo apie silpną ekonomikos padėtį.

Bedarbių skaičius Vokietijoje sumažėjo 40 tūkst. – dvigubai daugiau nei tikėtasi. Šiuo metu Vokietijoje labiausiai prie darbo vietų kūrimo prisideda pramonės sektorius, kurio gaminių paklausa auga užsienio rinkose.

Išankstiniai duomenys parodė, kad metinė infliacija rugpjūčio mėnesį siekė 1,8 proc. – daugiausia nuo 2008 metų lapkričio. Kainų augimą labiausiai lėmė energetinių išteklių brangimas, tačiau dėl laukiamos ne itin įspūdingos ekonomikos plėtros bazinė infliacija gali išlikti vangi.

Azija

Kinijoje šįryt paskelbtas oficialus pirkimo vadybininkų indeksas parodė, kad pramonės aktyvumas šalyje išaugo labiausiai per paskutinių keturių mėnesių laikotarpį bei sutapo su antradienį paskelbto HSBC banko skaičiuojamo pirkimo vadybininkų indekso rodoma tendencija. Tai patvirtina, kad Kinijos ekonomika sugeba išlaikyti aukštą augimo tempą. Tai gali būti ženklas, kad ir kiti skelbiami rodikliai, rodantys šalies ekonominę padėtį rugsėjo mėnesį, neturėtų nuvilti investuotojų. Tiesa, neramina tai, kad pramonės atstovai rugsėjį pirko prekes ir žaliavas aukštesnėmis kainomis nei rugpjūtį, tad vartotojų kainų lygis praėjusį mėnesį, matyt, taip pat išliko aukštas.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Baltijos šalys

Ketvirtadienį NASDAQ OMX Vilniaus bei Talino biržų indeksų grąža buvo teigiama. Rygos akcijų biržos indeksas mažėjo. Vilniaus akcijų biržoje aktyviausiai prekiauta bendrovės ”Snaigė” vertybiniais popieriais. NASDAQ OMX Rygos biržoje prekyba vėl buvo labai pasyvi. Ji neperkopė net 21 tūkst. latų. Daugiausiai suprekiauta buvo „SAF Tehnika“ vertybiniais popieriais, kuri pastaruoju metu nestokoja investuotojų susidomėjimo.

Estijos pramonės produkcija rugpjūčio mėnesį augo 22,8 proc. palyginti su tuo pat 2009 metų mėnesiu. Augimo tempas buvo kiek mažesnis nei liepą (24,5), tačiau vis dar tebėra labai didelis. Baltijos šalių pramonė šiuo metu itin jaučia atsigavusių užsienio eksporto rinkų naudą, kur veikia jos užsakovai.
Mažmeninė prekyba Estijoje kol kas išlaikė neigiamą tendenciją ir buvo 1 proc. mažesnė nei prieš metus. Tačiau nuosmukis pastebimai mažėja, o pačioje šių metų pabaigoje jo gali ir visai nebelikti.
Nustebino Latvijos mažmeninės prekybos duomenys. Čia apyvarta pašoko net 4,6 proc. palyginti su 2009 metų rugpjūčiu. Latvija pirmoji Baltijos ekonomika, kur mažmeninė prekyba išaugo palyginti su praėjusiais metais.

Tolygio gerėjantys tiek mažmeninės prekybos, tiek pramonės duomenys taip pat leidžia tikėtis ir stipresnio Baltijos šalių BVP augimo III ketv.

Žaliavos

Ketvirtadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje vakar sugebėjo perkopti 80 JAV dolerių už barelį kartelę. Rugsėjį naftos kainos kilimas tapo didžiausias nuo 2009 m. gegužės mėnesio. Vakarykštį optimizmą naftos rinkoje paskatino atgarsiai iš dar trečiadienį paskelbtos JAV atsargų pokyčių ataskaitos bei vakar pasirodę geresni nei tikėtasi makroekonominiai duomenys, padėję kuriam laikui nuraminti investuotojų nerimą, kad ekonomika gali pradėti smukti, o tai atitinkamai mažintų ir naftos suvartojimą. Be to, Kinijos pramonės aktyvumo augimas praėjusį mėnesį taip pat suteikė palaikymo naftos kainai. Tiesa, įdomu tai, kad vakar vakare naftos kaina elgėsi priešingai nei akcijų rinka. Tolesnis naftos kainos kitimas priklausys nuo kitą savaitę ateinančių naujienų srauto, bet dabartinė padėtis yra ganėtinai sudėtinga dėl didelių naftos atsargų ir išsilaikyti kainai virš 80 JAV dolerių už barelį turėtų būti sudėtinga.

Apžvalgą parengė Rūta Medaiskytė, Tadas Povilauskas, Martynas Tamošauskas ir Simonas Jurgionis,
AB banko „Finasta“ kapitalo rinkų departamentas.

Laikas.lt
 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt