Aukštakulniai - grožio ir skausmo duetas

Kai ji žingsniuodama gatve linguoja klubais, pro šalį einantys vyriškiai godžiai nužvelgia jos kojas, o pavydūs moterų žvilgsniai krypsta į dailius aukštakulnius.

Jei ta pati vilioklė žingsnius skaičiuotų avėdama sportbačiais, preivių akys greičiausiai kryptų į jos akis, aprangą ar šukuoseną, tačiau vos tik panorėjusi tapti grakštumo, elegancijos ir seksualumo įsikūnijimu, ši moteris čiumpa aukštakulnių porą ir pasijunta miesto valdove, pavergiančia savo tobula eisena ir „dangų siekiančiomis“ kojomis. Rodos, aukšti kulniukai turi magiškos galios ir tiek vyrai, tiek moterys tuo tiki jau ne vieną dešimtį metų!

Kad kojos siektų dangų

Išsiskirti iš minios žmonės siekė dar prieš keletą šimtmečių: taip, greta įmantriausių drabužių, aksesuarų ir išradimų 15 amžiuje Europoje atsirado pirmieji batai su platforma (chopine), leidžiantys „paūgėti“ net iki 50 centimetrų! Prabėgus šimtmečiui, 16 amžiaus pabaigoje, šis įspūdingas, tačiau visiškai nepatogus ir nepraktiškas apavas buvo rekonstruotas į nūdienos aukštakulnių pirmtakus. Žinoma, šiuo stebuklu galėjo džiaugtis tik patys turtingiausi ir privilegijuočiausi, o mūsų nuostabai, batus su pakulne greičiau pamėgo ne moterys, o vyrai.

Atsižvelgiant į socialinius, ekonominius ir istorinius pokyčius, aukštakulnių mados banga tai pakildavo, tai atslūgdavo, sužibant vis naujoms medžiagoms, siluetams ir puošybai. 19 amžiaus pabaigoje, Paryžiui tapus pasauliniu meno ir kultūros centru, aukštakulnius avinčios moterys demonstravo vaizduotės laisvę, o avalynė tapo vienu iš šimtmečio veržlumo ir prabangos simbolių. Dailiosios lyties atstovių susižavėjimui, po antrojo pasaulinio karo buvo sukurti pirmieji bateliai smailėjančiais kulniukais (stiletto), primenančiais ne ką kitą, o adatą! Technologinių galimybių dėka, aukštakulniai tapo vis lengvesni, patogesni ir aukštesni, tačiau šio moteriškumo simbolio reikšmė nepakito iki šiol ir tikriausiai gyvuos per amžius, liudijant seksualumą, drąsą, eleganciją ir žengimą pirmyn.

Nori būti graži – kentėk!

Auksinė taisyklė „kas per daug, tas nesveika“ galioja ir aukštų kulniukų gerbėjoms, tačiau nei skaudūs supermodelių kritimai ant podiumų, nei griežtos medikų rekomendacijos dailiosios lyties atstovių neatbaido nuo nemaraus grožio kulto simbolio. Sukandusios dantis kenčiame kojų skausmus iki paryčių užsitęsusiame vakarėlyje, neleidžiame sau išlipti iš „gražiųjų basučių“ šokdamos keliasdešimtą savo išleistuvių/gimtadienio/vestuvių pokylio šokį ir pasitikėjimo kupinu žvilgsniu keliaujame į darbą, apsiavusios kadieniais... taip, taip – aukštakulniais!

Kaip atsispirti, jei pati Marilyn Monroe yra pasakiusi „nežinau, kas išrado aukštakulnius, bet moterys jam daug skolingos“, o jai antrina pop karalienė Maddona, pritardama, kad „tai - geriau nei seksas“? Modeliai, aktorės, dainininkės, užsienio ir Lietuvos garsenybės – visos dailiosios lyties atstovės nuotraukose ir video reportažuose pozuoja atrodydamos daug liekniau, grakščiau ir patraukliau, nes avi stebuklinguosius kulniukus!

Kultininio serialo ir filmo „Seksas ir miestas“ herojės aukštakulnius dėvi kasdienių filmavimų metu, o štai Sarah Jessica Parker jau „džiaugiasi“ šios meilės pasekmėmis – pažeistais kojų sąnariais. Jos likimo draugė – aktorė Gwyneth Paltrow dėl tos pačios priežasties neseniai iškentė kelio sąnario operaciją. Žinoma, nei viena žvaigždė neaplenks kaprizingosios mados ikonos Victorios Beckham, kuri aukštakulnių nenusiauna nei pramogų parke žaisdama su vaikais, nei stebėdama futbolo rungtynes milžiniškame stadione. Belieka sulaukti pranešimų, jog Victoria ir miega su aukštakulniais! Tiesa, gydytojai šiai žvaigždei prognozuoja skausmingą ateitį, tvirtindami jog greitu metu teks iškęsti kojų nykščių operaciją.

„Aukštakulniai žudikai“ – ne mitas

„Sveikame kūne – sveika siela, tad graži moteris – sveika moteris“ kaip susitarę teigia gydytojai, sutikdami, jog „aukštakulniai žudikai“ (killer heels – angl.) nėra visiškas mitas.

Nors aukšti kulniukai atrodo patraukliai, keičia moters įvaizdį, laikyseną ir eiseną, tuo pat metu jie ir kenkia: žaloja pėdas, klubų sąnarius, neigiamai veikia stuburą. Avint aukštakulnius maksimalus krūvis tenka ne pėdai, o pirštams, todėl gali deformuotis nykščiai. Ištikimiausios šių batelių gerbėjos nuolat kenčia nepatogumus visos pėdos srityje, o skausmui kylant aukštyn link kelių atsiranda grėsmė sutrumpėti Achilo sausgyslei.

Jeigu pajutote pirmuosius diskomforto požymius, avėdamos batelius – nenumokite ranka, nes tai - pirmasis signalas, liudijantis avalynės netinkamumą Jūsų pėdai. Žinoma, pasekmės atkeliauja pamažu, todėl jaunos moterys ilgą laiką nejaučia skausmų, tačiau sulaukusios garbingo amžiaus – kenčia dešimteriopai.

Arčiau dangaus ar arčiau žemės?

Apie aukštakulnių pliusus ir minusus daugiausiai gali papasakoti manekenės, nuolat žingsniuojančios skirtingais podiumais ir dažniausiai savo batelių porą (neretai per didelę ar per mažą) pasimatuojančios prieš pat pasirodymą. Nesvarbu, jog 12 – 15 centimetrų pakulnė daugeliui atrodo neįveikiama netgi nejudant iš vietos, o nepatogi bato forma toli gražu neprimena pėdos išlinkimų, kompromisų čia ieškoma retai ir posakis „grožis reikalauja aukų“ įgyja tiesioginę prasmę.

Vienoms manekenėms suklupimas einant podiumu lemia jų karjeros baigtį, kitoms – stulbinamą spaudos dėmesį ir netikėtą populiarumą. Patekus į tokią nemalonią situaciją, belieka žaibiškai atsistoti, nusišypsoti ir žigsniuoti toliau arba tiesiog nusimauti aukštakulnius ir užbaigti pasirodymą basomis.

Šios taktikos ne kartą teko griebtis tokiems supermodeliams, kaip Naomi Campbell ir Agyness Deyn, o naujausi pavyzdžiai rodo, kad pasitelkiamas net protestas! Štai Abbey Lee Kershaw, Sasha Pivovarova ir Natasha Poly, išvydusios futuristinius dizainerio Alexander McQueen pavasario kolekcijos batus, griežtai atsisakė juos apsiauti! Netikite? Pažiūrėkite žemiau esantį video ir atsakykite sau, ar sugebėtumėte išsilaikyti ant šių batų-dangoraižių!Post Scriptum

Taigi, jei norite būti ir gražios ir sveikos teks ieškoti kompromisų! Saldumynų maniakėms, norinčioms išsaugoti figūrą – smaguriauti retai, išpardavimų vergėms, svajojančioms nelikti tučia pinigine – sutrumpinti savo „must have“ sąrašą, o aukštakulnių mylėtojoms, savo gražiausius batelius saugoti vakarui, o dieną mėgautis lengvais lygiapadžiais!


Nuotraukos: Sea Of Shoes
Erika Vyšniauskaitė

Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai