Now Reading
„Melodija ir ritmas. Pavasario kontrastai”. Netradicinių garsų srautas Klaipėdoje

„Melodija ir ritmas. Pavasario kontrastai”. Netradicinių garsų srautas Klaipėdoje

"Melodija ir ritmas. Pavasario kontrastai". Netradicinių garsų srautas Klaipėdoje

Programa „Melodija ir ritmas. Pavasario kontrastai””gegužės 6 dieną, ketvirtadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salės publiką kaitins ansamblis „Giunter Percussion”.

Šiuolaikinę muziką, intriguojančią kontrastingais tembrų deriniais ir veržlia ritmika, su mušamųjų ansamblio pritarimu gros solistai Pavelas Giunteris (mušamieji), Zbignevas Levickis (smuikas) ir Povilas Jacunskas (violončelė). Programoje skambės Lou Harrisono, Tan Dun, Johno DeBeradinis, Anatolijaus Šenderovo kūriniai.

Melodingi styginiai ir ritmiški mušamieji atstovauja skirtingoms instrumentų grupėms, kurių deriniai kartais būna ypač netikėti ir žavūs. Tai labai mėgsta šiuolaikiniai kompozitoriai, tyrinėdami jų sąskambių erdvę ir rasdami neaprėpiamus horizontus. O mušamųjų instrumentų paletė ypatingai yra plati ir įvarialypė. Jos spalvas jaučia bei paslaptis puikiai išmano vienas vedančiųjų Lietuvos perkusininkų Pavelas Giunteris, prieš 15 metų subūręs ansamblį „Giunter Percussion”, nemažai koncertuojantis ir solo. Jam dedikuota nemažai lietuvių autorių kūrinių mušamiesiems.

Nors kompozitorius Anatolijus Šenderovas savo Sonatą violončelei ir mušamiesiems dedikavo Davidui Geringui, tačiau pažymėjo, jog P. Giunteris yra nepakeičiamas šio kūrinio perkusijos partijos atlikėjas. O vienas ryškiausių jaunosios kartos muzikų, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro violončelių grupės antrasis koncertmeisteris P. Jacunskas sonatą gros pirmąjį kartą.

1972 metais parašytas A. Šenderovo kūrinys iki šiol skamba šiuolaikiškai. Intensyviam instrumentų pokalbiui vadovauja violončelė. Mušamieji atsiliepia į jos minčių ir emocijų kaitą savo spontaniškais komentarais.

Garsaus kinų kompozitoriaus Tan Duno kūrinys „Elegiškas sniegas birželį” skirtas violončelei ir keturiems mušamiesiems. Autoriaus vaikystės prisiminimus, kinietišką skambesį ir dvasią atkuria platus perkusinių instrumentų arsenalas. Skambės kinietiški gongai, lėkštės, o Povilas grieš kiniečių meistro violončele.

Johno DeBeradinis „Dialogus” smuikui ir mušamiesiems sudaro 3 dalys, įtaigūs dviejų personažų dialogai. Juos išpildys Z. Levickis, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisteris ir P. Giunteris, šio kolektyvo mušamųjų grupės koncertmeisteris.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Koncertą užbaigs amerikiečio Lou Harrisono Koncertas smuikui ir mušamųjų orkestrui, išsiskirsiantis nestandartinių instrumentų panaudojimu. Perkusistai gros ne tik gitara, kontrabosu, bet ir vandens pripiltomis voniomis, gėlių vazonais, vamzdžiais ir kt. Panašius eksperimentus savo kūriniuose darė ir Johnas Cage’as, tad nenuostabu, jog L. Harrisonas pasekė kolegos pavyzdžiu, naikindamas ribas tarp muzikinių ir nemuzikinių garsų, juos kruopsčiai pažymėdamas kūrinio partitūroje.

Prieš 50 metų Cage’o ir jo pasekėjų koncertai šokiravo publiką. Ir šiandien nėra kasdieniška koncertinėje scenoje matyti vonią su vandeniu, bet tai suteikia renginiui intrigos ir pikantiškumo.

Taigi, prasikrapštykime ausis ir pasiruoškime priimti netradicinių garsų srautą, į kurį mus panardins pavasario kontrastai!

Laikas.lt

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top