Naujas mokslinis tyrimas atskleidė įdomų procesą, kaip mūsų smegenys įveikia baimes. Mokslininkai iš Sainsbury Wellcome Centro (SWC) Londono universiteto koledže (UCL) identifikavo smegenų mechanizmus, padedančius įveikti instinktyvias baimes. Tyrimas atskleidžia, kaip organizmas išmoksta slopinti baimės reakcijas į tariamas grėsmes, kurios pasirodo esančios nepavojingos.
Kaip smegenys įveikia baimes: slopinimo mechanizmo tyrimas
Tyrimo vadovė Dr. Sara Mederos paaiškina: „Žmonės gimsta su instinktyviomis baimės reakcijomis, pavyzdžiui, į garsų triukšmą ar greitai artėjančius objektus. Tačiau per patirtį mes galime šias instinktyvias reakcijas įveikti – kaip vaikai išmoksta mėgautis fejerverkais, užuot bijoję jų garsių pokšėjimų.”
Mokslininkai tyrė peles, kurioms buvo rodomas virš galvos didėjantis šešėlis, imituojantis artėjantį oro plėšrūną. Pradžioje pelės ieškodavo prieglobsčio susidūrusios su šia vizualine grėsme. Tačiau po pakartotinio poveikio ir nesant realaus pavojaus, pelės išmoko išlikti ramios vietoj to, kad bėgtų.

Smegenų baimės reguliavimo centras
Tyrėjai nustatė du pagrindinius šio mokymosi proceso komponentus:
- Specifinės regos žievės sritys yra būtinos mokymosi procesui
- Smegenų struktūra, vadinama ventrikuliariniu genikuliariniu branduoliu (vLGN), saugo šiuos su mokymusi susijusius prisiminimus
„Mūsų rezultatai meta iššūkį tradicinėms pažiūroms apie mokymąsi ir atmintį,” – teigia profesorė Sonja Hofer, vyriausioji tyrimo autorė. „Nors smegenų žievė ilgai buvo laikoma pagrindiniu smegenų centru mokymosi, atminties ir elgesio lankstumo srityje, mes nustatėme, kad būtent pogumburinė vLGN, o ne regos žievė, iš tikrųjų saugo šiuos svarbius prisiminimus.”
Mokslininkai taip pat atskleidė ląstelinius ir molekulinius šio proceso mechanizmus. Mokymasis vyksta per padidėjusį neuroninį aktyvumą specifiniuose vLGN neuronuose, kurį sukelia endokanabinoidų – smegenų vidinių signalizacijos molekulių, žinomų kaip nuotaikos ir atminties reguliatorių – išsiskyrimas.
Perspektyvos gydymui
Šis atradimas turi reikšmingų implikacijų gydant įvairius su baime susijusius sutrikimus:
- Fobijas
- Nerimo sutrikimus
- Potrauminį stresą (PTSD)
Nors instinktyvios baimės reakcijos į plėšrūnus šiuolaikiniams žmonėms gali būti mažiau aktualios, atrastas smegenų kelias egzistuoja ir žmonėse. Tai galėtų atverti naujas galimybes gydant baimės sutrikimus, nukreipiant gydymą į vLGN grandines arba lokalizuotas endokanabinoidų sistemas.
Tolesni tyrimai galėtų padėti sukurti tikslingesnius ir efektyvesnius gydymo metodus, pagrįstus natūraliais smegenų mechanizmais, padedančiais įveikti iracionalias baimes ir su jomis susijusius sutrikimus.
Šaltinis: https://scitechdaily.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.