Ar žinojote, kad ne visos senstančios odos ląstelės, dar vadinamos „zombinės ląstelėmis“, yra vienodos? Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė tris unikalius šių ląstelių tipus, kurių kiekvienas skirtingai veikia mūsų organizmą. Šis atradimas teikia vilčių sukurti tikslines terapijas, kurios galėtų pašalinti žalingas ląsteles, o naudingas – išsaugoti.
Kas yra „zombinės“ odos ląstelės?
Senstančios odos ląstelės – tai ląstelės, kurios nustoja dalytis, tačiau nemiršta. Jos gali būti žalingos, sukeldamos uždegimus ir skatindamos amžiui būdingas ligas. Vis dėlto jos taip pat atlieka ir teigiamas funkcijas, pavyzdžiui, padeda gyti žaizdoms. Šis paradoksas ilgą laiką glumino mokslininkus.
Naujas tyrimas, paskelbtas žurnale Science Advances, atskleidžia, kad senstančios odos ląstelės skirstomos į tris skirtingus tipus, turinčius unikalių formų, molekulinių žymenų ir funkcijų.
Skirtingi keliai senstančiose odos ląstelėse
Pasak Džonso Hopkinso universiteto biomedicininės inžinerijos docento Jude’o Phillip’o, iki šiol buvo manoma, kad odos ląstelės tiesiog tampa senstančiomis arba lieka sveikos. Tačiau naujausi duomenys rodo, kad pereinant į senėjimo būseną odos ląstelė gali pasirinkti vieną iš trijų skirtingų kelių, suformuodama šiek tiek kitokį ląstelių potipį.
Senstančios odos ląstelės: kaip buvo atliktas tyrimas?
Tyrime naudoti 50 sveikų savanorių, kurių amžius svyravo nuo 20 iki 90 metų, odos mėginiai. Šie dalyviai priklausė Baltimorės ilgalaikiam senėjimo tyrimui – ilgiausiai vykdomam senėjimo tyrimui Jungtinėse Valstijose.
Iš odos audinių buvo išgauti fibroblastai – ląstelės, kurios atsakingos už audinių struktūros palaikymą. Jų DNR buvo sąmoningai pažeista, kad būtų paskatintas natūralus senėjimo procesas. Taip tyrėjai galėjo stebėti sveikų ir senstančių fibroblastų skirtumus.
Naudodami specialias dažų technologijas ir dirbtinį intelektą, mokslininkai išanalizavo 87 skirtingas ląstelių fizines savybes ir suskirstė jas į grupes. Buvo nustatyta, kad fibroblastai pasižymi 11 skirtingų formų ir dydžių, o trys iš jų yra būdingos būtent senstančioms odos ląstelėms.

Vaistų poveikis skirtingiems „zombinių“ ląstelių tipams
Įdomu tai, kad skirtingi senstančių fibroblastų potipiai skirtingai reagavo į egzistuojančius vaistų derinius, kurie skirti naikinti senstančias ląsteles. Pavyzdžiui, dasatinibas su kvercetinu, šiuo metu tiriamas klinikiniuose bandymuose, efektyviausiai veikė vieną potipį (C7), tačiau buvo mažiau veiksmingas prieš kitą – su amžiumi susijusį C10 potipį.
Tai reiškia, kad ateityje bus galima kurti vaistus, kurie taikysis tik į žalingus senstančių ląstelių tipus, palikdami naudingas ląsteles nepaliestas.
Senėjimo terapijos ir vėžio gydymo perspektyvos
Tikslinis senstančių ląstelių naikinimas gali atverti naujas galimybes ir vėžio gydymui. Šiuo metu kuriamos terapijos, kurios skatina vėžio ląsteles pereiti į senėjimo būseną, taip stabdant jų augimą. Tačiau tokių terapijų metu organizme gali kauptis senstančios ląstelės, kurios vėliau sukelia uždegimus, kai paciento imuninė sistema yra nusilpusi.
Todėl ateityje galėtų būti naudojami vaistai, kurie po chemoterapijos padėtų „išvalyti“ žalingas senstančias ląsteles, paliekant naudingas.
Kas laukia toliau?
Mokslininkai planuoja išplėsti tyrimus, nagrinėdami senstančių ląstelių potipius ne tik laboratorijoje, bet ir realiuose odos audiniuose. Jie tikisi, kad ateityje bus galima geriau prognozuoti, kokie vaistai veiks tam tikras ligas sukeliančias senstančias ląsteles, o gydymas bus dar tikslesnis ir efektyvesnis.
„Mūsų svajonė – sukurti technologiją, kuri padėtų individualizuoti diagnozes ir gerinti gydymo rezultatus klinikinėje praktikoje“, – sako tyrimo vadovas Jude Phillip.
Šaltinis: https://scitechdaily.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.