Sodininkystė yra ne tik būdas mėgautis šviežiomis gėlėmis ir užsiaugintomis gėrybėmis namuose, bet ir smagi bei atpalaiduojanti veikla, padedanti sulėtinti tempą ir labiau mėgautis dabartimi. O dabar šis naudingų savybių sąrašas dar pailgėjo! Neseniai paskelbto tyrimo rezultatai rodo, kad praleidžiant laiką sode lauke, gali pagerėti miego kokybė.
„Žinome, kad pakankamas miegas yra vienas iš trijų sveikos gyvensenos ramsčių, greta mitybos ir mankštos”, – sako dr. Fariha Abbasi-Feinberg, miego specialistė ir Amerikos miego medicinos akademijos (AASM) atstovė. „Nepakankamas miegas prisideda prie kitų lėtinių medicininių problemų rizikos.”
Kai nepakankamai miegame, galime patirti padidėjusį depresijos, nerimo, atminties problemų lygį, o mūsų organizmas tampa labiau pažeidžiamas ligų. Gera miego kokybė kiekvieną naktį yra svarbu, kad jūsų smegenys ir kūnas galėtų atsigauti ir padėti reguliuoti medžiagų apykaitą bei imuninę sistemą. Gera miego higiena taip pat gali padėti sumažinti lėtinį skausmą ir vėžio riziką.

Sodo darbai ir miego kokybė: tyrimo rezultatai
Visuotiniame tyrime, kuriame dalyvavo beveik 60 000 dalyvių iš 2017 m. Elgesio rizikos faktorių priežiūros sistemos (BRFSS), buvo nustatyta, kad reguliariai sodininkaujantys asmenys turėjo „mažesnę tikimybę patirti daugkartinius miego sutrikimus”, tokius kaip trumpa miego trukmė, miego apnėja, nemiga ir net popietinis mieguistumas, dėl kurio galite jaustis pavargę ir apsnūdę dienos metu.
„Kaip miego gydytoja ir aistringa sodininkė, džiaugiuosi, kad sodininkystė yra naudinga miegui”, – sako ji. „Tačiau, nors ji palankiai lyginama su jokiu fiziniu aktyvumu, mano turimi duomenys neturi pakankamai detalių, kad būtų galima įvertinti jos veiksmingumą, palyginti su kitomis fizinio aktyvumo formomis. Tai iš tikrųjų kelia daugiau klausimų, ar rezultatai yra susiję su buvimu lauke gamtoje, ar su ryšiu su dirvožemiu ir augalais, ar su fizine sodininkystės veikla.”
Bet kokiu atveju, vienas dalykas yra aiškus – buvimas lauke ir rūpinimasis augalais visada yra gera idėja.
„Suprantame, kad šviesos poveikis ir fizinis aktyvumas dienos metu skatina sveiką miegą”, – sako Abbasi-Feinberg. „Todėl galima suprasti, kad sodininkystė gali būti naudinga miegui. Kai kurie tyrimai pažymėjo reikšmingą ryšį tarp žaliųjų erdvių ir miego trukmės. Kiti tyrimai parodė psichinės sveikatos naudą iš sodininkystės ir demencijos simptomų pagerėjimą.”
O kaip su buvimu lauke, kai nesodinate? „Šis tyrimas, atrodo, rodo, kad fizinis aktyvumas ir buvimas lauke gamtoje gali padėti pagerinti bendrą miego sveikatą”, – sako Abbasi-Feinberg. Net jei dar nesate reguliarus sodininkas, vis tiek galite mėgautis buvimo gamtoje privalumais ir galbūt geriau miegoti. Yra daug naudos sveikatai nuo laiko praleidimo gamtoje, o tai gali padėti sumažinti stresą, atsipalaiduoti, pagerinti koncentraciją ir būti labiau dabartyje. Be to, buvimas lauke skatina būti fiziškai aktyvesniems, tiesiog vaikščiojant ir tyrinėjant aplinką.
Šaltinis: https://www.realsimple.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.