Žiemą genėti rekomenduojama daugelį vaismedžių ir krūmų, tačiau svarbu atsižvelgti kokios rūšies tai augalai bei į klimato sąlygas. Augalų genėjimas žiemą dažnai yra efektyvesnis, nes augalas ramybės būsenoje, o žaizdos gyja lėčiau, sumažinant ligų riziką.
Štai keletas augalų grupių, kurios dažniausiai genimos žiemą:
- Vaismedžiai. Dauguma vaismedžių (obuoliai, kriaušės, slyvos, vyšnios, abrikosai ir kt.) genimi žiemą, kai jie yra ramybės būsenoje. Genėjimo tikslas – pašalinti pažeistas, sergančias ar per tankias šakas, taip pat formuoti medžio vainiką ir skatinti vaisių derlių. Konkrečios genėjimo technikos priklauso nuo vaismedžio rūšies ir amžiaus.
- Uogakrūmiai. Kai kurie uogakrūmiai (serbentai, agrastai, avietės, braškės (žiedkočiai)) taip pat genimi žiemą. Genėjimas padeda atjauninti krūmą, skatinti vaisių derlių ir kontroliuoti ligų plitimą.
- Dekoratyviniai krūmai. Daugelis dekoratyvinių krūmų genimi žiemą. Genėjimo tikslas – formuoti krūmo formą, pašalinti pažeistas šakas ir skatinti žydėjimą (priklausomai nuo rūšies). Pavyzdžiai: forzitija, sausmedis, jazminas.
- Vijokliniai augalai: Kai kurie vijokliniai augalai, tokie kaip gebenės, genimi žiemą. Genėjimas padeda kontroliuoti augimą ir formuoti augalą.
Svarbu atminti:
- Žiemą genint svarbu pasirinkti dieną, kai nėra didelio šalčio ar stipraus vėjo. Šaltis gali pažeisti genėtas vietas ir sulėtinti gijimo procesą.
- Skirtingi augalai turi skirtingus genėjimo poreikius. Prieš genėdami, pasidomėkite konkretaus augalo genėjimo instrukcijomis.
- Naudokite aštrius ir švarius genėjimo įrankius, kad sumažintumėte ligų plitimo riziką.
Jei nesate tikri, kaip genėti konkretų augalą, geriausia pasikonsultuoti su sodininkystės specialistu. Netinkamas genėjimas gali pakenkti augalui ir sumažinti jo derlių arba dekoratyvines savybes.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.