Now Reading
Pasaulinė diena be tabako: kasmet nuo tabako gaminių miršta apie 6 mln. žmonių

Pasaulinė diena be tabako: kasmet nuo tabako gaminių miršta apie 6 mln. žmonių

Pasaulinė diena be tabako: kasmet nuo tabako gaminių miršta apie 6 mln. žmonių

Laikas.lt

Šiandien pasaulis mini 24-ąją Pasaulinę dieną be tabako. Šiais metais Pasaulinė Sveikatos organizacija (PSO) nori atkreipti dėmėsi į tabako pramonę, ir jos naudojamą strategiją pritraukti naujų vartotojų. Pagrindinės tabako pramonės priemonės – reklama, skatinimas ir rėmimas (angliškai : TABS – tabacco advertesing, promotion and sponsorship).

Tai pagrindiniai įrankiai, kuriais kompanijos „užkabina“ naujus vartotojus. Visiškas tabako produktų reklamos uždraudimas, yra viena iš priemonių, pristabdyti šių žalingų sveikatai produktų pardavimus augančiose rinkose ir tuo pačiu sustabdyti vartotojus nuo mirtį keliančios priklausomybės, bei išgelbėti milijonus gyvybių.

Nors dauguma valstybių uždeda ribojimus tabako gaminiams arba griežtina tabako produktų reklamos kontrolę, tabako kompanijos randa būdų kaip apeiti draudimus ir pritraukti naujus vartotojus, kurie dažniausiai būna pilnametystės nesulaukę paaugliai. Kasmet nuo tabako gaminių miršta apie 6 milijonus žmonių ir tai išlieka didžiausia išvengiama, mirtingumo priežastis pasaulyje.

Visoje Lietuvoje: miestų ir miestelių pagrindinėse gatvėse ir aikštėse, minint šią dieną Visuomenės sveikatos biurai kartu su ugdymo įstaigų moksleiviais išdalins 20.000 popierinių gėlių su informacija apie tabako reklamos įtaką bei žalą sveikatai.

Ar tabako gaminių reklama daro didelę įtaka vartotojams ?

1955 metais Philip Morris kompanija pristatė savo simbolį – „Malboro vyruką“. Šis kaubojus iškėlė kompaniją į neregėtas aukštumas ir kompanijos pardavimai padidėjo daugiau nei 3000 % per vienerius metus. Nesenai buvo paviešinti vienos tabako kompanijos vidiniai dokumentai, kuriuose aptariama kompanijos reklamos strategija. Dokumentuose aiškiai nurodoma, jog reklaminių kampanijų tikslinė grupė yra – mokiniai. Juk tai garantuoti ateities klientai. Nors šiems dokumentams daugiau nei 30 metų, tačiau nuo tų laikų tabako pramonės kompanijų strategija nepakito. Paaugliai yra pažeidžiamiausia ir lengviausiai įtakojama tikslinė grupė. PSO pateiktais duomenimis 90 % rūkančiųjų savo pirmąją cigaretę surūkė paauglystėje.

Tabako pramonės atstovai ginasi, jog jų produktų reklama – nedaro tokios įtakos vartotojų apsisprendimui. Tačiau toks teiginys prieštarauja pačios pramonės veiksmams – išleisti milijardus JAV dolerių kiekvienais metais tabako pramonės gaminių reklamai ir rėmimui. Kino industrijai skiriami milijonai JAV dolerių, kad filmų personažai rūkytų būtent, vienos ar kitos kompanijos cigaretes. Tai daroma ne veltui. Jaunimo atstovai visada siekia būti kuo panašesni į jų garbinamas „žvaigždes“. Tai yra tik vienas „paslėptos“ tabako gaminių reklamos pavyzdys. Ar visiškas tabako gaminių draudimas sumažintų šių, mirtinas ligas sukeliančių produktų vartojimą ? Atsakymas – vienareikšmis: taip.

Lietuvoje tabako vartojimo rodikliai ėmė kilti

Lietuvoje pastebimos panašios tendencijos kaip ir visame pasaulyje. 2012 m. per pastarąjį mėnesį bent kartą nurodė rūkę 36,1%, 15-64 metų amžiaus šalies gyventojų. Per pastaruosius 12 mėnesių yra rūkę 36,3% gyventojų. 66,0% šalies gyventojų yra vartoję tabako gaminius nors kartą gyvenime. Lyginant 2008 ir 2012 m. tyrimo rezultatus, rūkymo paplitimas nors kartą gyvenime išliko stabilus, tuo tarpu per paskutinius metus ir per paskutinį mėnesį šiek tiek padidėjo. Šis padidėjimas susijęs su tabako produktų vartojimu, gali reikšti apie tabako kompanijų prisitaikymą prie dabartinių tabako reklamos ir prieinamumo reguliavimų bei naujos rinkodaros strategijos įgyvendinimu. Žvelgiant į pažeidžiamiausius vartotojus ESPAD–2011 tyrimo duomenimis, 74 proc. (79 proc. berniukų ir 70 proc. mergaičių) 15-16 m. amžiaus Lietuvos moksleivių bent kartą gyvenime buvo surūkę cigaretę. Kelių ESPAD tyrimų duomenų palyginimas rodo, kad tabako vartojimas tarp 15-16 m. amžiaus Lietuvos moksleivių nuo 2003 iki 2007 m. buvo ženkliai sumažėjęs, tačiau nuo 2007 iki 2011 keliais procentais padidėjo. Higienos instituto duomenimis, 2011 m. nuo su rūkymu susijusių piktybinių navikų mirė 1 645 asmenys (51,1 atv. 100 tūkst. gyventojų), arba 68 asmenimis daugiau nei 2010 m.

Valstybės įsipareigoja įvesti draudimus tabako gaminių reklamai

Prastėjant rodikliams kovoje su tabako gaminiais, tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje, PSO toliau skatina valstybių vadovus įgyvendinti Tabako kontrolės pagrindų konvencijos (TKPK) sutartį bei priimti naujus reguliavimus, kurie galėtų padėti kovoti su tabako pramonės gaminamos produkcijos plėtimųsi vartotojų rate. Šią sutartį pasirašė jau 172 valstybės, kurios įsipareigojo per artimiausius penkerius metus įvesti visapusį tabako gaminių reklamos, skatinimo ir rėmimo draudimą. Galiausiai šalys įsipareigojo spausdinti didelius vaizdinius įspėjimus abiejose pakuotės pusėse, naudoti paprastas standartines pakuotes ir skelbti pagalbos linijos metantiems rūkyti numerius.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai


Vilniaus mieste akcijoje dalyvaujančios mokyklos:

1. Vilniaus Aleksandro Puškino vidurinė mokykla,
2. Vilniaus Gerosios Vilties vidurinė mokykla,
3. Vilniaus Mikalojaus Daukšos vidurinė mokykla,
4. Vilniaus Antano Vienuolio pagrindinė mokykla,
5. Vilniaus Jeruzalės vidurinė mokykla,
6. Vilniaus „Ateities“ vidurinė mokykla,
7. Vilniaus „Šviesos“ pradinė mokykla,
8. Vilniaus Sietuvos vidurinė mokykla,
9. Vilniaus J.I. Kraševskio vidurinė mokykla,
10. Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazija,
11. Vilniaus Fabijoniškių vidurinė mokykla,
12. Vilniaus Simono Konarskio vidurinė mokykla,
13. Vilniaus Naujininkų vidurinė mokykla,
14. „Gijos“ jaunimo mokykla,
15. Vilniaus Žygimanto Augusto pagrindinė mokykla,
16. Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinė mokykla,
17. Vilniaus Gabijos gimnazija,
18. Vilniaus Žemynos progimnazija,
19. Vilniaus Simono Daukanto progimnazija,
20. Vilniaus „Vilnies“ pagrindinė mokykla,
21. Vilniaus Sausio 13-osios pagrindinė mokykla,
22. Vilniaus Tuskulėnų vidurinė mokykla,
23. „Saulės“ privati gimnazija,
24. Vilniaus „Minties“ gimnazija,
25. Vilniaus Adomo Mickevičiaus gimnazija.

Vilniaus rajone akcijoje dalyvaujančios mokyklos:

1. Vilniaus r. Egliškių Jono Bosko vidurinė mokykla,
2. Vilniaus r. Medininkų šv. Kazimiero vidurinė mokyklos.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt