Rudenį atvėsus orams, pelės ir žiurkės tampa rimta problema tiek kaime, tiek mieste. Šie graužikai ne tik gadina maistą, bet ir platina ligas, todėl jų kontrolė būtina.
Siūlome natūralius kovos metodus, kurie yra puiki alternatyva chemikalams. Jei pastebėjote pelių ar žiurkių savo sode, kieme ar namuose, turime jums naudingų patarimų.
Sužinokite, kaip paprastai ir nebrangiai atsikratyti pelių ir žiurkių nenaudojant spąstų ar nuodų.
Atsikratykite graužikų humaniškai
Saugokite savo namus nuo pelių ir žiurkių be pavojingų chemikalų! Pasigaminkite veiksmingą graužikus atbaidančią priemonę namuose.
Venkite klijų spąstų, nes jie sukelia gyvūnams didelius skausmus. Šiam nemaloniam darbui atlikti yra žymiai humaniškesnių metodų.
Dėl greito žiurkių dauginimosi, svarbu kuo skubiau imtis veiksmų – būtina paminėti, kad viena patelė per metus gali atsivesti net iki 84 jauniklių, o tai yra pakankama priežastis nedelsti ir reikalingus veiksmus atlikti dabar!
Natūrali sūrio, miltų ir mielių priemonė graužikams
Pasigaminkite natūralų graužikų atbaidymo mišinį:
Sumaišykite miltus, mieles ir tarkuotą sūrį. Supilkite mišinį į mažus indelius ir padėkite ten, kur pastebėjote pelių. Sūrio kvapas pritraukia peles, o jos, suvalgiusios mišinį, žūsta dėl negebėjimo jo suvirškinti.
Dantų pasta ir skalbimo milteliai
Sumaišykite šaukštą skalbimo miltelių su dantų pasta iki tirštos masės. Suformuokite rutuliukus ir padėkite juos ten, kur pastebėjote graužikus.
Aliejus ir plastikinis butelis
Į 2 litrų plastikinį butelį supilkite 100-150 ml augalinio aliejaus (saulėgrąžų, rapsų ar alyvuogių). Į butelio dugną galite įdėti masalo. Pelė pateks į butelį, bet negalės išlipti dėl aliejaus, todėl galėsite ją saugiai ir humaniškai išnešti iš namų ir paleisti.
Miltai ir gipsas
Lygiomis dalimis sumaišykite miltus (trumpai paskrudintus jei norisi intensyvesnio aromato) ir gipsą. Sudėkite mišinį į dubenėlį ir padėkite ten, kur pastebėjote peles.
Gipsas, patekęs į pelių virškinimo traktą, sukels mirtį.
Beržo degutas
Pelėms atbaidyti naudokite beržo degutą: suvilgykite vatos tamponėlį degutu ir įkiškite į skyles, pro kurias pelės gali patekti į namus. Šis metodas efektyvesnis nei pipirmėtės naudojimas.
Priemonė su soda pelėms ir žiurkėms
Pasigaminkite graužikų prevencijos priemonę: sumaišykite po stiklinę kukurūzų miltų, cukraus ir kepimo sodos.
Cukrus pritraukia peles, o soda jas sunaikina. Išdėliokite mišinį vietose, kur dažnai pastebite graužikus (rūsyje, garaže, šalia šiukšliadėžių) ir stebėkite rezultatą.
Vandens spąstai pelėms ir žiurkėms
Užpildykite gilų kibirą vandeniu ir ant paviršiaus užberkite pjuvenų kaip masalo. Pelės įkris į kibirą, bet negalės išlipti.
Purškalas su aitriaisiais pipirais
Pasigaminkite aitriųjų pipirų purškalą pelėms atbaidyti: smulkiai sukapokite 5-6 labai aštrius čili pipirus ir mirkykite juos 500 ml vandens 24 valandas.
Tada supilkite į purkštuvą ir apipurkškite vietas, kur pastebėjote pelių veiklos pėdsakų.
Kapsaicinas, esantis aitriuosiuose pipiruose (pvz., kajeno ar tabasko) atbaido peles. Dirbdami būtinai dėvėkite apsaugines pirštines.
Aliuminio folija
Aliuminio folija – veiksminga priemonė nuo pelių. Jos garsas, slidumas ir specifinis kvapas atbaido graužikus.
Pelės vengs vietų, uždengtų folija, net ir pragrauždamos sienas ar medieną. Uždenkite visas galimas angas aliuminio folija, kad pelės nepatektų į vidų.
Eteriniai aliejai
Gvazdikėlių ir pipirmėčių eteriniai aliejai efektyviai atbaido peles.
Užlašinkite kelis lašus ant vatos gabalėlio ir padėkite ten, kur pastebėjote peles, arba pasigaminkite purškiklį su vandeniu ir eteriniais aliejais.
Pipirmėčių kvapas, nors žmonėms malonus, pelėms nepakeliamas. Šis būdas ne tik atbaido peles, bet ir maloniai kvepia.
Gvazdikėliai ir eterinis aliejus
Sumaišykite maltus gvazdikėlius su vandeniu ir pasirinktu eteriniu aliejumi ir šiuo mišiniu apdorokite kampus bei kitas vietas, kad atbaidytumėte peles.
Katės ir šunys taip pat padeda kovoti su pelėmis – jų kvapas atbaido graužikus ir mažina tikimybę, kad pelės veisis jūsų namuose.
Norint sėkmingai išvaikyti peles iš namų, svarbu atsižvelgti į šiuos aspektus:
- Sanitarija: kruopščiai valykite namus, ypač virtuvę ir sandėliukus. Švarūs namai mažiau vilioja peles. Laikykite maistą sandariai uždarytuose induose, išvalykite trupinius ir išmeskite šiukšles reguliariai. Užsandarinkite visas vietas, pro kurias pelės gali patekti prie maisto.
- Angų uždarymas: atidžiai apžiūrėkite namus ir užtaisykite visus įtrūkimus, skyles bei plyšius sienose, grindyse ir aplink vamzdžius. Naudokite metalinį tinklą, sandariklius ar kitas tinkamas medžiagas, kad užblokuotumėte galimas patekimo vietas.
- Natūralūs atbaidymo metodai: išbandykite aukščiau minėtus metodus su eteriniais aliejais, aštriais pipirais, aliuminio folija ar kitais natūraliais atbaidymo būdais. Atminkite, kad jų efektyvumas gali skirtis.
- Profesionali pagalba: jei pelės ir toliau kelia problemų, nepaisant jūsų pastangų, kreipkitės į kenkėjų kontrolės specialistus. Jie turi daugiau patirties ir gali panaudoti veiksmingesnius metodus.
- Nuoseklumas: svarbiausia yra nuoseklumas. Vienkartinės priemonės dažniausiai nepakanka. Reikia nuolat palaikyti švarą, užtikrinti, kad nėra galimų patekimo vietų ir reguliariai tikrinti, ar pelės neatsirado.
- Masalo efektyvumas: jei naudojate masalus, įsitikinkite, kad jie yra tinkami ir efektyviai veikia. Reguliarus masalo tikrinimas ir keitimas yra būtinas.
- Gyvūnų gerovė: jei naudojate spąstus ar kitas priemones, stenkitės elgtis humaniškai.
Atsižvelgiant į jūsų namo specifinius aspektus ir pelių aktyvumo lygį, gali prireikti derinti kelis metodus, kad pasiekti geriausių rezultatų.
Laikas.lt – įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!