Mobilieji telefonai šiandien yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, tačiau ar žinote, kas buvo pirmasis pasaulyje mobiliųjų telefonų gamintojas? Keliaukime trumpai į istoriją ir sužinokime atsakymą.
Pirmasis žingsnis į mobiliojo ryšio revoliuciją
Pirmasis mobilusis telefonas buvo sukurtas 1973 metais. Už šią technologinę naujovę turime dėkoti amerikiečių kompanijai Motorola ir jos inžinieriui Martinui Cooperiui. Būtent jis atliko pirmąjį viešą mobilųjį skambutį Niujorke, paskambinęs konkurentų – „Bell Labs“ – atstovui. Tai buvo istorinis momentas, žymėjęs naujos komunikacijos eros pradžią.
Skambučio metu Cooperis, stovėdamas Manhatano gatvėje, naudojosi masyviu, beveik kilogramą sveriančiu prototipu. Jis skambino Joel Carlson – vienam pagrindinių konkurentų – norėdamas simboliškai parodyti, kad mobilusis ryšys tampa realybe. Įrenginys, pavadintas Motorola DynaTAC, buvo tik ilgo kelio pradžia, kuri iš esmės pakeitė žmonių bendravimo būdą. Šis skambutis tapo įkvėpimu ne tik naujiems technologiniams proveržiams, bet ir pokyčiams versle, kultūroje bei visuomenėje apskritai.
Kaip atrodė pirmasis mobilusis telefonas?
Pirmasis modelis, pavadintas Motorola DynaTAC, buvo gerokai didesnis ir sunkesnis nei dabartiniai telefonai. Jo svoris siekė apie 1 kilogramą, aukštis – apie 25 cm, o storis – beveik 9 cm. Baterija leido kalbėti tik apie 30 minučių, o pilnas įkrovimas trukdavo apie 10 valandų. Nepaisant šių trūkumų, tuo metu tai buvo revoliucinis išradimas – žmonės galėjo skambinti be jokio laido.
Motorola DynaTAC neturėjo ekrano – tik paprastą klaviatūrą su numerių mygtukais ir keliais pagrindiniais valdikliais. Telefonas galėjo išsaugoti nedidelį kontaktų skaičių, tačiau jame nebuvo jokių papildomų funkcijų, kurios šiandien mums atrodo savaime suprantamos, pavyzdžiui, žinučių siuntimo ar fotografavimo. Dėl didelio dydžio ir išskirtinės išvaizdos DynaTAC buvo dažnai vadinamas „plyta“. Vis dėlto, šis įrenginys tapo technologinio proveržio simboliu, o pirmieji jį įsigiję vartotojai laikė save tikrais ateities pionieriais.
Kada mobilieji telefonai tapo prieinami visuomenei?
Komercinis pirmojo mobiliojo telefono modelis – Motorola DynaTAC 8000X – rinkoje pasirodė 1983 metais. Jis kainavo apie 3995 JAV dolerius (šiandien tai būtų panašu į 10 000 dolerių dėl infliacijos). Telefonas buvo statuso simbolis, dažniausiai naudojamas verslininkų, politikų ir tų, kurie norėjo pabrėžti savo išskirtinumą. Nors kaina buvo labai aukšta, paklausa viršijo lūkesčius, o laukimo sąrašai siekė net kelis mėnesius.
Motorola DynaTAC 8000X pasiūlė revoliucingą galimybę skambinti be laidų ir netgi judant – tuo metu tai buvo neįtikėtina naujovė. Telefonas turėjo 30 numerių atmintį, LED ekranėlį numerių rodymui ir paprastą meniu, leidžiantį rinkti skambučius bei naudoti iš anksto užprogramuotus numerius. Jo dizainas išliko beveik toks pat kaip pirmųjų prototipų: didelis, stačiakampis, su ilga antena viršuje.
Nepaisant visų trūkumų – trumpalaikės baterijos, didelio svorio ir riboto funkcionalumo – DynaTAC 8000X tapo pirmuoju žingsniu į masinį mobiliųjų telefonų paplitimą ir tapo pagrindu ateities tobulinimams.

Motorola – pirmtakas, kuris įkvėpė kitus
Motorola ne tik sukūrė pirmąjį mobilųjį telefoną, bet ir ilgą laiką dominavo rinkoje. Šios kompanijos sėkmė paskatino technologijų plėtrą visame pasaulyje. 1990-aisiais metais atsirado pirmieji kompaktiškesni modeliai, kurie jau tilpo į delną ir turėjo ilgesnį baterijos veikimo laiką. Šiame dešimtmetyje mobiliojo ryšio plėtra sparčiai įgavo pagreitį – vis daugiau žmonių pradėjo naudotis telefonais ne tik darbui, bet ir asmeniniam gyvenimui.
Vėliau rinkoje išpopuliarėjo tokios įmonės kaip Nokia, Ericsson, Samsung ir galiausiai – Apple su savo revoliuciniu išmaniuoju telefonu iPhone 2007 metais. Nokia tapo itin žinoma dėl patikimų, ilgai veikiančių telefonų, o Samsung – dėl inovatyvių ekranų ir ankstyvų išmaniųjų telefonų sprendimų. iPhone atnešė visišką mobiliojo pasaulio perversmą: įrenginiai tapo jutikliniai, galingi, su plačiomis interneto, programėlių ir multimedijos galimybėmis.
Šiandien mobilieji įrenginiai tapo ne tik skambinimo, bet ir fotografavimo, darbo, mokymosi, pramogų bei netgi sveikatos stebėjimo priemonėmis. Telefonai virto miniatiūriniais kompiuteriais, o technologinė evoliucija vis dar nesustoja – inovacijos, tokios kaip dirbtinis intelektas, sulankstomi ekranai ir 5G ryšys, nuolat keičia mūsų kasdienybę.
Įdomūs faktai apie pirmuosius mobiliuosius telefonus
- Pirmasis skambutis iš mobiliojo telefono buvo padarytas stovint gatvėje – tam nereikėjo jokios stacionarios bazės. Tai simbolizavo visišką laisvę nuo laidų ir tradicinių telefoninių tinklų.
- Motorola DynaTAC 8000X galėjo išsaugoti tik 30 telefono numerių atmintyje, o skambinimo ir priėmimo galimybės buvo labai ribotos – net telefono ekranas rodė tik įvedamus skaičius.
- Pirmieji mobilieji telefonai neturėjo jokių papildomų funkcijų – nebuvo nei žinučių siuntimo, nei fotoaparatų, nei interneto. Jie tarnavo tik vienam tikslui – skambinti ir atsiliepti į skambučius.
- Nepaisant didžiulės kainos ir ribotų galimybių, pirmųjų mobiliųjų telefonų paklausa buvo tokia didelė, kad Motorola vos spėjo juos gaminti. Žmonės matė telefonus kaip prestižo ženklą ir ateities technologiją.
- Pirmųjų telefonų baterijos veikė labai trumpai – vos apie 30 minučių pokalbio arba kelias valandas budėjimo režimu, todėl vartotojai dažnai turėdavo su savimi papildomus akumuliatorius arba laikyti telefoną nuolat prijungtą prie kroviklio.
- Telefonų antenos buvo būtinos – tuo metu belaidžio ryšio technologija buvo gerokai mažiau pažangi, todėl norint užtikrinti gerą signalą, telefonuose buvo ilgos išorinės antenos.
- Motorola DynaTAC 8000X gavo JAV Federalinės ryšių komisijos (FCC) patvirtinimą kaip pirmasis komercinis mobilusis telefonas – be šio leidimo jo platinimas būtų buvęs neįmanomas.
Jei atsakėte, kad pirmasis mobiliųjų telefonų gamintojas buvo Motorola – esate visiškai teisūs! Ši kompanija įrašė savo vardą į technologijų istoriją kaip inovacijų lyderė, atvėrusi kelią pasauliui, kuriame mobilusis ryšys tapo kasdienybe. Nuo sunkių, nepatogių prietaisų iki šiandienos išmaniųjų telefonų – mobiliojo ryšio evoliucija per kelis dešimtmečius pakeitė mūsų gyvenimus negrįžtamai.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip.