Now Reading
Pilvo šokis – ne vien tik pilvo (Foto)

Pilvo šokis – ne vien tik pilvo (Foto)

Pilvo šokis – ne vien tik pilvo (Foto)

Dovilė Raustytė, Ina Peseckienė

Pilvo šokis – menas, skaičiuojantis ne pirmą tūkstantmetį. O jo pavadinimas atsirado dar drausmingosios Viktorijos epochos laikais. Iki šiol jo grožį, šokančiosios skleidžiamą moteriškumą visapusiškai pajusti trukdo įsišaknijusi visuomenės nuomonė – neva pilvo šokis tolygus striptizui.

„Galbūt striptizas tapatinamas su pilvo šokiu todėl, kad pastarasis – labai moteriškas ir egzotiškas, o tai audrina vaizduotę, bet jie tikrai neturi nieko bendro. Žinoma, šiek tiek viliokiškumo, žaismingumo yra, bet pilvo šokio tikslas nėra gundyti vyrus“, – sako „Dovilės rytietiškų šokių studijos“ mokytoja Dovilė ir priduria, kad tarp vyrų taip pat yra puikių pilvo šokėjų.

Iš šventyklų – ant scenos

Pilvo šokio šaknys, manoma, ritualinės – tai šventyklų šokis, kuris perėjo į liaudies kultūrą, vėliau įgavo vakarietiškų bruožų, buvo net erotizuojamas, kol galiausiai profesionalių šokėjų perkeltas ant scenos. Autentiškas pilvo šokis Vakarus pasiekė XIX a. pabaigoje. Nuo to laiko jis keitėsi, maišėsi su vakarietiška kultūra, keitėsi ir dabar tebesikeičia.

Į Lietuvą pilvo šokis atkeliavo maždaug prieš dešimtmetį. Pirmąją profesionalią pilvo šokio studiją „Orientalija“ įkūrė dabar jau dvidešimties metų šio rytietiško šokio patirtį turinti mokytoja Irina. Pasak jos, Libane ar Egipte, kur ji ir pati sėmėsi žinių, pilvo šokis labai populiarus, tačiau vietiniai neturi šio šokio mokyklų: „Pilvo šokio studijos ten skirtos tik turistams, beje, kaip ir didžiuliai festivaliai. Vietinius šokti paprastai moko kokia nors pažįstama mokytoja.“

Nors rytietiški šokiai Lietuvoje populiarėja, plinta iš didžiųjų miestų į mažesnius, šokių mokytojos nuogąstauja, kad jie kol kas tik mėgėjiško lygio, tad ir šios tematikos festivalių organizuoti neapsimoka.

„Kaimyninėse šalyse pilvo šokis – populiaresnis, todėl su entuziastėmis dažnai važiuojame į Latviją, kur vyksta festivaliai, konkursai, mokymai“, – pasakojo puikiai „Lietuvos talentų“ žiūrovams jau pažįstama Dovilė.

Mokinės – ir savo noru, ir dėl sveikatos

Moterys dažniausiai šį šokį pasirenka norėdamos padailinti kūno formas, būti grakštesnės, galiausiai tam, kad smagiai praleistų laiką. Visgi, pasak VšĮ Deivių klubo „Gervės plunksna“ šokių mokytojos Ingos, pilvo šokį dažnai renkasi ir sveikatos problemų turinčios moterys.

„Šis šokis turi tūkstantmetes tradicijas, yra patikrintas laiko, labiausiai pritaikytas moters organizmui. Jį atliekant būtina laikytis keleto reikalavimų, kurie padeda tausoti sąnarius, kelius, stuburą. Neįsivaizduoju geresnių pratimų visam stuburui, dubens organams, dubens dugno raiščiams ir raumenims, – sako mokytoja Inga. – Dvejus metus mokiau pilvo šokio sveikatos sutrikimų turinčius žmones: neįgaliuosius, neregius, moteris su pakeistais klubų sąnariais, prikaustytas prie vežimėlio. Pasiekėme puikių rezultatų. Džiaugiuosi, kad mūsų medikai pradeda pripažinti šių šokių naudą – į mano pamokas siunčiamos moterys, turinčios stuburo problemų, ginekologinių sutrikimų, net nukreipiamos psichologų.“

Psichologinį pilvo šokio poveikį pastebi ir mokytoja Irina. Jos teigimu, šokdamos moterys atsiskleidžia, suvokia savo moteriškumą ir ima jį vertinti, nepaisant to, kad šiam šokiui nereikia partnerio ir šokama dažniausiai tik moterų kolektyve.

Norint pradėti mokytis pilvo šokio, specialus pasirengimas nebūtinas. Treniruotės pradedamos nuo nesudėtingų judesių, palaipsniui jie intensyvėja. Be to, treniruočių metu atliekami įvairūs pratimai raumenims stiprinti, lankstumui lavinti.

„Žinoma, geros fizinės formos, sportuojančioms ar kitokių šokių išmėginusioms moterims bus lengviau, bet tai visai nebūtina“, – dar priduria Dovilė.

lllllllllllllllllllllllllllllllllll

Pasak mokytojų, pirmieji rezultatai pastebimi gan greitai, tačiau, kaip ir visada, viskas priklauso nuo gabumų ir įdėto darbo: vienas mokines jau po 3–4 mėnesių galima leisti į sceną, kitos ir po kelerių metų lieka susikausčiusios. Nemažai pilvo šokėjų iš savo studijos išlydėjusi Irina neslepia, kad įvaldžiusiosios pilvo šokį neapsiriboja šokimu savo vyrui, draugų kompanijai, komerciniuose projektuose ar renginiuose, bet ir užsimano pačios mokyti šio šokio. Tačiau tai, pasak jos, ne taip lengva padaryti, mat neužtenka būti populiaria ir gera šokėja, privalus specialus išsilavinimas, pasirengimas, gebėjimas teisingai perduoti sukauptas žinias, būtina įdėti daug pastangų.

Vargai dėl pilvuko

„Dažniausiai pasitaikanti klaida – galvoti, kad norint atlikti šymį – drebėjimo judesį (egiptiečiai jį vadina elektra) – reikia turėti lašinukų. Jei viskas atliekama taisyklingai, pilvas virpa net ir be jų, – toliau griauna mitus Inga. – Vis dėlto tarp specialistų vyrauja nuomonė, kad moteris neturi atrodyti kaip mašina – kampuotų judesių ir išryškintų raumenų.“

Mokytojų teigimu, pilvo šokį galima puikiausiai šokti tiek turint visiškai plokščią, tiek apvalesnį pilvuką.

„Apskritai pilvo šokiai su pilvuko turėjimu ar neturėjimu nesusiję. Pilvo šokio metu juda visas kūnas – galva, rankos, krūtinė, pilvas, klubai, kojos, ir svarbu yra bendras šokio pojūtis, plastika. Kai kurie judesiai turint pilvuką geriau matomi, tačiau, jei jis bus per didelis, – „pradings“ kiti“, – paslaptimis dalijasi Dovilė.

Pilvo presas – ne vienintelis klaustukas pilvo šokio istorijoje. Kai kurias pradedančias šokėjas atbaido ryškus makiažas, atviri apdarai ar pernelyg įdegusi oda.

Profesionalų teigimu, priešingai vyraujančiam stereotipui, pilvo šokiai nereikalauja šokoladinės odos spalvos ar blizgančio auskaro bamboje – tai šokėjos skonio reikalas. Užtat būtini įvairūs rytietiškų šokių kostiumai. Šokamas ne tik lietuvių akiai įprastas pilvo šokis, bet ir įvairūs folkloriniai šokiai, reikalaujantys prie jų derančio kostiumo. Jis dažniausiai siuvinėjamas karoliukais, puošiamas kristalais. Pasak šokių mokytojų, galima šokti ir mūvint džinsus, tačiau žiūrovams patrauklu žėrintis, akį traukiantis kostiumas, be to, taip paryškinamas šokis, geriau matomi kai kurie judesiai.

Ne vien moterų šokis

Sporto klube išvydusios vyrą net aerobikos treniruotėje moterys sutrinka: stereotipai mūsų galvose jau įleidę šaknis. O ką jau kalbėti apie pilvo šokį šokančius vyrus? Bet tokių yra nemažai.
Tradiciniai folkloriniai rytietiški šokiai, kaip ir visų tautų, šokami tiek vyrų, tiek moterų – skiriasi tik maniera. Tačiau vyrai šoka ne tik folklorinius, bet ir šiuolaikinį pilvo šokį, kurį šokant įprastai matome moteris. Žymiausias Egipto sceninių folklorinių šokių kūrėjas ir populiarintojas buvo būtent vyras Mahmoud Reda. Be to, yra nemažai pilvo šokio šokėjų, instruktorių ir choreografų vyrų – tikrų žvaigždžių rytietiškų šokių pasaulyje.

Kad ir kaip ten būtų, Lietuvoje pilvo šokis – vis dar moterų prerogatyva ir būdas atskleisti vidinį grožį šokant: savo kūnu transformuojant ir įkūnijant muziką.


Šis straipsnis publikuotas balandžio mėnesio „Laikas.lt“ žurnale tema GROŽIS, kurį galite rasti Vilniaus, Kauno ir Šiaulių viešose vietose arba čia. Kiti numerio straipsniai:

Ugninis raudonplaukių grožis – pro objektyvą
„Childfree“, arba renkuosi gyvėnimą be vaikų
Mados dizaineriai atranda naujas automobilių grožio formas
Naujai „iškeptas“ olimpietis – Juozas Bernota
„Grateful Dead“ ir Lietuvos krepšinio rinktinės nematomas ryšys
Pasidaryk pats – Veidrodžių karalystėje
Šviečianti plikė – vyriškumo įrodymas?!
Nykstančios tautos dėmesys išvaizdai (Interviu, Foto)
Jogos asanos ir jų įtaka mums (Foto)
„Seserų pasikeitimo akcijos su MOSAIC“ rezultatai
Balandžio mėnesio astrologinės prognozės


Taip pat skaitykite:
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt