Šiandien prasidedantis 7-asis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) dokumentikos mėgėjus kviečia į 11 dienų truksiančią šventę „Skalvijos“ kino centre bei kino teatre „Pasaka“.
Apie pusšimtį dokumentinių filmų pristatysiantis festivalis kaip ir kasmet rinks tris geriausius konkursinės programos filmus. Joje varžysis po 4 Estijos, Latvijos ir Lietuvos dokumentinius filmus, kuriuos vertins tarptautinė žiuri.
Pasak kino kritikės Neringos Kažukauskaitės, beveik visų šiemetinės VDFF konkursinės programos filmų centre – ne aštrios socialinės aktualijos, ne išpopuliarėjusi tiriamoji dokumentika ar poetiniai vaizdai, bet žmogus. „Filmų kūrėjai stebi savo herojus, ima interviu, leidžia jiems patiems komentuoti už kadro, konstruoja metaforas, kiekvienas savaip bandydamas priartėti“, – programą pristato N. Kažukauskaitė.
VDFF konkursinėje programoje Estijai šiemet atstovauja į praeities įvykius su humoru žvelgiantis režisierius Jaakas Kilmi („Disko ir atominis karas“), apie geriausią Estijos šuolininką su kartimi pasakojanti Moonika Siimets („Pasaulio čempionas“), taip pat režisierius Vladimiras Loginovas, besigilinantis į rusų dailininkės, nerandančios vietos šiuolaikinėje Estijoje, dalią ir apie jauną, meilės ieškančią merginą Olgą pasakojanti Aliona Suržikova, kuri rugsėjo 30 d. „Skalvijoje“ pati pristatysianti filmą.
Festivalyje taip pat svečiuosis latvių režisierius Viesturs Kairišs, sukūręs olimpinio čempiono, kuris yra ir šalyje žinomas diskžokėjas, portretą bei dokumentininkė Laila Pakalnina, juostoje „Rubiko keliu“ kantriai stebinti kelią, pavadintą kontroversiško Latvijos politinio veikėjo vardu. Tuo tarpu latvė Ilona Brūvere („Versija Vera“) gilinasi į žymios skulptorės Veros Muchinos asmenybę, o Una Celma suteikia retą progą apsilankyti Afganistano moterų kalėjime („Moterys ir sargybiniai“).
Su kaimynais dėl geriausiojo vardo varžysis ir šiemet itin palankiai įvertintas bei apdovanotas Rimanto ir Julijos Gruodžių filmas „Upė“, pasakojantis apie Saleninkų kaimo žmones Neries ir Šventosios upių santakoje. Režisierius Mykolas Vildžiūnas parodys savąjį avangardisto Beno Šarkos portretą („Šarka²”), o Jūratė Samulionytė supažindins su „ypatingo“ Vilniaus rajono gyventojais („Šanxai Banzai“). Kaip mes atrodėme ir gyvenome atgavę Nepriklausomybę, primins kino režisierius Domantas Vildžiūnas („Tikras garsas valstybės atgimimo 1989–1993“).
Konkursinės programos nugalėtoją baigiantis festivaliui paskelbs žinomas lenkų dokumentinio kino režisieriaus Paweło Łozińskio vadovaujama žiuri, kuriai atstovaus ir rusų kino režisierė Galina Jevtušenko bei iš Prancūzijos atvykstantis režisierius Roy Lekus. Rugsėjo 27 d. jis dokumentinio kino gerbėjus pakvies į specialų seansą „VDFF svečias“, kuriame bus parodytas jo naujausias filmas „Įstrigę krante: likimo pamesti jūreiviai“. Jau ne vieną apdovanojimą spėjusią pelnyti juostą „Chemoterapija“ „Skalvijoje“ rugsėjo 29 d. pristatys ir žiuri pirmininkas P. Łozińskis.