Jei gydytojas jums pranešė, kad turite prediabetą, tai gali sukelti šoką ar nerimą. Tačiau svarbu suvokti, kad ši diagnozė nėra nuosprendis – tai įspėjimas ir puiki galimybė laiku keisti gyvenimo būdą, suvaldyti cukraus kiekį kraujyje ir užkirsti kelią antrojo tipo diabetui. Prediabetas reiškia, kad gliukozės kiekis kraujyje yra aukštesnis nei įprasta, bet dar nepakankamas diabetui diagnozuoti. Paprastai tai nustatoma pagal nevalgius atliekamą gliukozės kiekio kraujyje tyrimą (100–125 mg/dL) arba A1C rodiklį (5,7–6,4 %).
Geros naujienos: prediabetas yra suvaldomas
Mitybos specialistė Bridget Wood teigia, kad gyvenimo būdo ir mitybos pokyčiai ankstyvose stadijose gali leisti išvengti diabeto. Tyrimai rodo, jog tinkami įpročiai gali sumažinti diabeto riziką net 58 % – tai reikšmingas rezultatas, turint omenyje galimas komplikacijas: širdies ligas, insultą ar inkstų nepakankamumą.
Štai ką rekomenduoja ekspertai, jei ką tik sužinojote, kad turite prediabetą:
Nepraraskite ramybės, jei jums nustatytas prediabetas
Pirmiausia – nepanikuokite. Prediabetas dar nereiškia, kad susirgsite diabetu. Svarbiausia yra imtis veiksmų. Yra daugybė pagalbos šaltinių: nuo sveikatingumo programų iki dietologo konsultacijų. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) bei Mitybos ir dietetikos akademija siūlo įrankius, padedančius rasti reikiamus specialistus.
Įtraukite daugiau augalinio maisto
Verčiau susitelkite ne į tai, ką reikia pašalinti, o ką verta pridėti. Mitybos specialistai rekomenduoja didinti daržovių, vaisių, pilno grūdo produktų, ankštinių, riešutų ir sėklų kiekį racione. Tokie produktai – puikus skaidulų šaltinis, padedantis reguliuoti svorį, mažinti cholesterolio kiekį ir gerinti gliukozės kontrolę.
Ribokite saldintus gėrimus, jei jums nustatytas prediabetas
Saldūs gėrimai, tokie kaip gaivieji gėrimai ar saldinta kava, gali turėti daugiau angliavandenių nei visas patiekalas. Jie taip pat kenkia širdies sveikatai. Rekomenduojama juos pakeisti gazuotu vandeniu, be pridėtinio cukraus ar mažai saldintais probiotiniais gėrimais.

Judėkite daugiau
Fizinis aktyvumas pagerina insulino veiksmingumą ir padeda kūnui geriau panaudoti gliukozę. Net paprastas vaikščiojimas turi teigiamą poveikį, tačiau geriausių rezultatų pasiekiama derinant vidutinio intensyvumo kardio treniruotes su jėgos pratimais. Numetus vos 5–7 % kūno svorio galima žymiai sumažinti diabeto riziką.
Užtikrinkite kokybišką miegą
Prediabeto turintys žmonės dažnai miega nepakankamai. Miego trūkumas padidina uždegimų lygį organizme ir gali prisidėti prie atsparumo insulinui. Vienas pirmųjų žingsnių – nusistatyti nuolatinį miego ritmą: eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu kiekvieną dieną.
Sužinojus apie prediabetą gali būti sunku, tačiau dabar turite žinių ir progą imtis veiksmų. Pradėkite nuo paprastų dalykų: daugiau judėkite, maitinkitės augaliniu maistu, ribokite cukrų ir rūpinkitės miego kokybe. Kiekvienas žingsnis yra svarbus. Svarbiausia – pasirinkite vieną įprotį, kurį šiuo metu esate pasiruošę keisti, ir ženkite pirmyn sveikesnio gyvenimo link.
Šaltinis: https://www.eatingwell.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.