Jei šaltojo sezono metu dažnai esate viešumoje arba turite vaikų darželyje, gali atrodyti, kad ir jūs nesugebėsite išvengti ligų. Tačiau tai nebūtinai tiesa. Psichologų atlikti tyrimai parodo, kaip apsisaugoti nuo peršalimo gali padėti mūsų požiūris ir nuotaika.
Pirmiausia pažvelkime į peršalimą. Tai virusinė infekcija, kurią gana lengva užsikrėsti viešoje erdvėje. 13,7-16,6 % žmonių šaltuoju metų laiku susirga peršalimu, o daugelis mūsų susirga daugiau nei kartą. Jei kas nors kosėja, čiaudi arba net kalba, smulkios ore esančios lašeliai gali būti įkvepiami, taip sukeliant ligą. Taip pat kontaktiniai paviršiai, tokie kaip autobuso turėklai, durų rankenos, kavos aparatai ir pan., gali būti užteršti, o prisilietimas prie jų gali sukelti užkrato plitimą.
Kodėl požiūris yra svarbus bandant apsisaugoti nuo peršalimo?
Psichologinis stresas. Sheldon Cohen iš Carnegie Mellon universiteto tyrė psichologinio streso poveikį organizmo atsakui į uždegimą. Viename svarbiame tyrime jis su kolegomis eksperimentavo su savanoriais, kurie buvo užkrėsti peršalimo virusu, ir nustatė, kad tie, kurie patyrė didesnį psichologinį stresą, buvo labiau linkę susirgti. Aukštesnis uždegimas buvo tikėtina priežastis.
Laimė ir optimizmas. Jei žmogus turi teigiamą požiūrį ir gerą nuotaiką, tai gali būti apsauga nuo peršalimo. Tas pats tyrimas parodė, kad laimingesni žmonės mažiau linkę susirgti peršalimu. Kiti tyrimai taip pat parodė, kad optimistiškesni žmonės peršalimą išgyvena kaip mažiau sunkų, net ir susirgę.

Keisti požiūrį – keisti sveikatą?
Žinoma, kartais visi susirgstame; jokie optimizmas ar teigiamas požiūris nepadarys mūsų imuniteto nepralaidžiu ligoms. Tačiau bet koks pranašumas sveikatos srityje yra vertas išnaudojimo. Štai keli paprasti patarimai, kaip sumažinti stresą ir palaikyti teigiamą požiūrį:
Praktikuokite dėkingumą. Užrašyti „tris gerus dalykus“ iš kiekvienos dienos padeda apsaugoti nuo emocinio streso. Tai taip pat keičia mūsų požiūrį, nes pradėsime pastebėti daugiau teigiamų aspektų, žinodami, kad vėliau juos užrašysime. Tai savo ruožtu skatina serotonino ir dopamino išsiskyrimą smegenyse.
Fizinė veikla. Daugybė tyrimų parodė fizinio aktyvumo naudą mūsų kūnams ir protui, įskaitant stresą mažinančias savybes.
[-[0]-] praktikos. Galite vaikščioti, valgyti ar klausytis muzikos sąmoningai, o tai taip pat padeda sumažinti stresą. Taip pat galite ir medituoti. Vienintelis reikalavimas – pabandyti būti dabartyje ir nesistengti vertinti proceso.
Šaltuoju metų laiku teigiamas požiūris ir streso valdymo praktikos gali prisidėti prie jūsų bendros savijautos ir padėti apsisaugoti nuo peršalimo. Vis dėlto svarbu nepamiršti ir įprastų apsisaugojimo būdų, tokių kaip rankų plovimas, tinkama mityba bei pakankamas poilsis, kurie taip pat padeda sumažinti peršalimo riziką. Praktikuojant savipagalbą ir sąmoningumą, galima gerinti tiek psichologinę, tiek fizinę būklę visus metus.
Šaltinis: https://www.psychologytoday.com
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.