Pavasaris Lietuvoje dažnai būna permainingas – po šilto ir saulėto periodo netikėtai gali sugrįžti vėsūs orai. Pasibaigus šildymo sezonui, daugelis susiduria su dilema, kaip palaikyti komfortišką temperatūrą namuose, kai centrinis šildymas jau išjungtas, o lauke – ne vasara. Yra keletas efektyvių būdų, padėsiančių nesušalti namuose ir jaustis jaukiai.
Efektyvus šilumos sulaikymas
Pirmiausia, reikėtų pasirūpinti, kad namuose esanti šiluma neiškeliautų per vėdinimo angas, nesandarius langus ar duris. Patikrinkite langų ir durų tarpines – jei jos susidėvėjusios, pakeiskite naujomis. Taip pat atkreipkite dėmesį į plyšius aplink langų ir durų rėmus – juos galima užsandarinti specialia sandarinimo juosta ar silikonu.
Uždenkite nenaudojamus ventiliacijos kanalus ar kaminus, kad šaltas oras nepatektų į vidų. Tačiau nepamirškite reguliariai vėdinti patalpas trumpam atidarydami langus, kad užtikrintumėte oro cirkuliaciją ir išvengtumėte drėgmės kaupimosi. Naktį ir vėsiais rytais užtraukite užuolaidas ar žaliuzes – tai padės sulaikyti šilumą patalpose.
Storesnės, šilumą sulaikančios užuolaidos bus dar efektyvesnės. Dieną, ypač jei šviečia saulė, atvirkščiai, atidarykite užuolaidas, kad saulės spinduliai prišildytų patalpas. Net ir nedidelis saulės šviesos kiekis gali žymiai pakelti patalpos temperatūrą.
Papildomi šilumos šaltiniai
Jei vien šilumos sulaikymo nepakanka, verta pagalvoti apie papildomus lokalius šildymo šaltinius. Tai gali būti elektriniai šildytuvai, infraraudonųjų spindulių šildytuvai ar net židinys, jei jį turite. Renkantis elektrinį šildytuvą, atsižvelkite į patalpos dydį ir prietaiso galingumą. Ventiliatoriniai šildytuvai greitai prišildo orą, tačiau gali būti triukšmingi ir sausinti orą, todėl verta pagalvoti ir apie aliejinius radiatorius, kurie šildo lėčiau, bet palaiko pastovesnę temperatūrą ir mažiau sausina orą.
Svarbu prisiminti apie saugumą naudojant elektrinius prietaisus – nepalikite jų be priežiūros ir įsitikinkite, kad elektros instaliacija yra tvarkinga. Niekada nedenkite veikiančio šildytuvo ir laikykite jį atokiau nuo degių medžiagų. Mažesnėms patalpoms gali pakakti ir elektrinio radiatoriaus. Taip pat galite apsvarstyti šildomus grindų kilimėlius, kurie suteiks šilumos pojūtį būnant tam tikroje zonoje.

Šiluma kūno priežiūroje ir buitinėje veikloje
Net ir būnant namuose, galite imtis priemonių, padedančių sušilti. Vilkėkite šiltus drabužius, ypač daug dėmesio skirkite kojoms – avėkite šiltas kojines ar šlepetes. Keli ploni drabužių sluoksniai sulaikys daugiau šilumos nei vienas storas.
Karštas gėrimas, pavyzdžiui, arbata ar kakava, taip pat padės sušilti iš vidaus. Prieskoniai, tokie kaip imbieras ar cinamonas, gali sustiprinti šildomąjį poveikį. Net ir buitinė veikla, tokia kaip maisto gaminimas ar net mankšta, gali padidinti kūno temperatūrą.
Trumpa intensyvi mankšta suaktyvins kraujotaką ir suteiks šilumos pojūtį. Kepant orkaitėje, atidarius dureles po to, kai ištrauksite patiekalą, galite papildomai prišildyti virtuvę. Tačiau būkite atsargūs ir nepamirškite apie saugumą, ypač jei namuose yra vaikų ar gyvūnų.
Ilgalaikės investicijos į šilumą
Jei vėsūs orai pavasarį jums kelia nuolatinį diskomfortą, verta pagalvoti apie ilgalaikes investicijas į namų šiluminį komfortą. Tai gali būti patalpų apšiltinimas – sienų, stogo ar grindų apšiltinimas žymiai sumažins šilumos nuostolius.
Efektyvesnių langų ir durų įrengimas – dviejų ar trijų stiklų paketų langai ir kokybiškos, sandarios durys nepraleis šalto oro. Ar net alternatyvių šildymo sistemų, pavyzdžiui, oro kondicionieriaus su šildymo funkcija, įdiegimas – modernūs kondicionieriai gali efektyviai šildyti patalpas net ir esant žemai lauko temperatūrai.
Nors tai reikalauja didesnių pradinių investicijų, ilgainiui tai padės sutaupyti šildymo išlaidas ir užtikrins komfortą bet kokiu oru. Taip pat verta pasidomėti ir grindiniu šildymu, kuris sukuria labai malonų šilumos pojūtį ir yra efektyvus energijos vartojimo atžvilgiu.
Apibendrinant, net ir pasibaigus šildymo sezonui, yra daug būdų, kaip nesušalti savo namuose. Pradedant nuo paprasto šilumos sulaikymo ir baigiant papildomais šildymo šaltiniais bei asmenine šilumos priežiūra, galite sukurti jaukią ir šiltą aplinką, nepaisant nepalankių orų. Ilgalaikės investicijos į namų šiluminę izoliaciją ir efektyvų šildymą ateityje padės išvengti šių rūpesčių.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.