Silikonai – tai sintetinės medžiagos, gaunamos sujungiant kvarcą su metanoliu. Dėl gero suderinamumo su žmogaus organizmu jie plačiai naudojami medicinoje ir kosmetikoje. Silikonų įvairovė leidžia sukurti skirtingų savybių produktus, tačiau ar silikonai kosmetikoje tikrai tokie naudingi mūsų odai ir plaukams, kaip kartais teigiama?
Silikonų rūšys
Silikonai skirstomi į kelias pagrindines rūšis, priklausomai nuo jų tirpumo ir savybių:
- Vandenyje tirpūs silikonai – lengvai pašalinami vandeniu, todėl dažnai naudojami kremuose ir serumuose.
- Daliniu tirpumu pasižymintys silikonai – naudojami dekoratyvinėje kosmetikoje, suteikia lygios odos efektą. Reikalingi specialūs aliejai ar miceliniai vandenys jų pašalinimui.
- Prastai tirpūs silikonai – dažniausiai sutinkami saulės apsaugos priemonėse, plaukų fiksavimo produktuose ir antiperspirantuose. Reikia giluminio valymo priemonių.
- Lakūs silikonai – savaime išgaruoja. Naudojami plaukų formavimo priemonėse nuo karščio.
- Riebaluose tirpūs silikonai – sudaro plėvelę ant odos ar plaukų paviršiaus, neleidžiančią jiems kvėpuoti.
Silikonai kosmetikoje: [-[1]-] poveikis odai
Pastaraisiais metais apie silikonų poveikį odai kilo daug diskusijų. Kodėl vis daugiau žmonių renkasi kosmetiką be silikonų?
Sukuria tik iliuziją
Naudojant silikonų turinčias kosmetikos priemones, oda atrodo švelni, lygi ir drėgna. Tačiau tai tėra vizualinis efektas – plona plėvelė neleidžia odai natūraliai kvėpuoti ir atsinaujinti.
Kemša poras
Silikonai sudaro sandarią plėvelę, kuri neleidžia išsiskirti sebumui ir drėgmei. Dėl to kaupiasi negyvos odos ląstelės, poros užsikemša, kyla uždegimai, oda tampa sausesnė ir šiurkštesnė.
Skatina dehidrataciją
Sausos odos savininkams silikonai gali dar labiau paaštrinti sausėjimo problemas. Jie trukdo natūraliems ląstelių procesams ir mažina gebėjimą išlaikyti drėgmę.
Provokuoja aknę
Silpnesnė, į uždegimus linkusi oda, veikiama silikonų, tampa idealia terpe bakterijų dauginimuisi. Tai gali sukelti bėrimus ir paūminti aknės simptomus.
Lėtina odos atsinaujinimą
Normalus odos atsinaujinimo ciklas (apie 28 dienos) gali būti sutrikdytas dėl silikonų plėvelės. Keratinizuotos ląstelės kaupiasi, didėja raukšlių, pigmentinių dėmių ir paraudimų rizika.
Trukdo veikliųjų medžiagų įsisavinimui
Silikonai neleidžia naudingoms medžiagoms įsiskverbti į gilesnius odos sluoksnius, todėl serumai ir kremai tampa mažiau veiksmingi.
Sunkiai pašalinami
Daugelis silikonų neišsiplauna su paprastu vandeniu – reikalingi giluminio valymo produktai. Nepakankamai nuvalius odą, padidėja užsikimšimo ir uždegimų tikimybė.

Silikonai kosmetikoje: [-[1]-] poveikis plaukams ir galvos odai
Nors silikonai kosmetikoje plaukams suteikia blizgesio ir lygumo efektą, ilgalaikis jų naudojimas gali būti žalingas.
Blokuoja maistinių medžiagų patekimą
Ant plaukų susidaro plėvelė, kuri neleidžia drėgmei ir maistinėms medžiagoms prasiskverbti į plauko struktūrą. Plaukai išoriškai atrodo sveiki, bet iš tikrųjų lieka silpni ir pažeidžiami.
Dirgina galvos odą
Silikonai gali sukelti niežėjimą, sausumą, o užsikimšus poroms, pablogėja plaukų augimo sąlygos. Dėl to plaukai gali pradėti gausiau slinkti.
Sunkina plaukus
Ypač ploniems ir porėtiems plaukams silikonai gali suteikti riebumo įspūdį, mažinti apimtį ir versti dažniau plauti galvą.
Apsunkina plaukų valymą
Šampūnai su silikonais ne visada tinkamai pašalina produktų likučius. Ypač garbanotiems plaukams gali būti sudėtinga juos visiškai išvalyti, todėl rekomenduojama naudoti silikonų neturinčias alternatyvas.
Ar verta rinktis kosmetiką be silikonų?
Jeigu siekiate sveikesnės odos ir stipresnių plaukų, verta apsvarstyti kosmetikos be silikonų pasirinkimą. Nors silikonai suteikia greitą vizualų efektą, ilgalaikėje perspektyvoje jie gali daugiau pakenkti nei padėti.
Rinkitės produktus su natūraliais aliejais, augaliniais ekstraktais ir kitomis odai bei plaukams naudingomis medžiagomis. Taip skatinsite natūralius regeneracijos procesus ir ilgainiui pasieksite geresnių rezultatų.
Šaltinis: https://tsn.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.