-1.8 C
Vilnius
Pirmadienis, 17 kovo, 2025

Sodo darbai nutirpus sniegui. Ką reikėtų atlikti pirmiausiai?

Nutirpus sniegui ir saulės spinduliams vis dažniau šildant žemę, sodas pamažu bunda iš žiemos miego. Nors dar per anksti sodinti ar tręšti, nes žemė gali būti įšalusi, yra kiti sodo darbai, kuriuos galite atlikti jau dabar, ruošdamiesi aktyvesniam pavasario sezonui.

Sodo apžiūra ir žiemos nuostolių įvertinimas

Pirmiausia kruopščiai apžiūrėkite visą sodą. Atidžiai apžiūrėkite medžius ir krūmus, ar nėra žiemos metu patirtų nuostolių: nušalusių šakų, pažeistos žievės, grybinių ligų požymių ar kenkėjų veiklos pėdsakų.

Atkreipkite dėmesį į augalų būklę – ar jie atrodo sveiki ir gyvybingi, ar yra pageltę, nudžiūvę ar kitaip pažeisti. Užsirašykite visus pastebėtus pažeidimus, kad galėtumėte tinkamai planuoti pavasario darbus. Jei matote rimtų pažeidimų, galite pasikonsultuoti su sodininkystės specialistu.

Apsaugų nuo šalčio nuėmimas

Kai tik oro sąlygos leidžia ir dienos temperatūra išsilaiko virš nulio, pradėkite nuiminėti nuo augalų žiemos apsaugas – agroplėveles, eglišakius ar kitas apsaugines medžiagas. To reikia, kad augalai gautų pakankamai saulės šviesos ir oro, skatinančių jų vegetaciją, bet darykite tai palaipsniui, atsižvelgdami į oro temperatūrą ir augalo rūšį, kad nepažeistumėte jau pabudusios augmenijos ir ypač švelnių ūglių.

Nuėmus apsaugą, kruopščiai apžiūrėkite augalus, ar žiemojimo metu nebuvo pažeidimų, ir, jei reikia, iš karto imkitės reikiamų priemonių – apgenėkite pažeistas šakas ar apdorokite nuo ligų.

Sodo valymas

Sutvarkykite sodą: surinkite ir pašalinkite nukritusius lapus, šakas (nulūžusias taip pat) ir kitas šiukšles, nes jos gali tapti ligų ir kenkėjų židiniais. Sudeginkite (tą darykite tik laikydamiesi visų saugos ir kaimynystės taisyklių bei reikalavimų) ar kompostuokite augalų liekanas, kad sumažintumėte kenkėjų ir ligų sukėlėjų išplitimą.

Apžiūrėkite takelius ir pašalinkite žiemą susikaupusius nešvarumus, sniegą bei ledą. Švelniai atlaisvinkite dirvos paviršių aplink augalus, naudodami grėblį arba rankomis, kad pagerintumėte oro cirkuliaciją ir drėgmės pasiskirstymą, tačiau venkite purenti žemę giliau, kad nepažeistumėte šaknų ir nesutrikdytumėte dirvos struktūros.

Sodo darbai nutirpus sniegui. Sodo valymas nuo šiūkšlių

Sodinukų paruošimas

Jei auginate sodinukus viduje, pradėkite juos ruošti persodinimui į lauką maždaug prieš savaitę ar dvi iki numatomo persodinimo. Palaipsniui pratinkite juos prie lauko sąlygų, išnešdami trumpesniam laikui ir palaipsniui didindami šį laiką kasdien, kad augalai prisitaikytų prie besikeičiančių temperatūros svyravimų, vėjo ir saulės poveikio.

Pradedant nuo kelių valandų per dieną, saulėtoje, bet apsaugotoje nuo vėjo vietoje, ir palaipsniui didinant laiką lauke, išvengsite šoko augalams persodinus į atvirą gruntą. Stebėkite sodinukų reakciją ir, jei pastebėjote kokių nors neigiamų pokyčių, sumažinkite laiką praleidžiamą lauke.

Kenkėjų ir ligų prevencijos planavimas

Pavasaris – tinkamas metas planuoti prevencines priemones prieš kenkėjus ir ligas. Pasirinkite tinkamas priemones, atsižvelgdami į augalus ir dažniausiai pasitaikančias problemas jūsų regione. Pasirinkite ekologiškas priemones, kad išvengtumėte žalingo poveikio aplinkai.

Apžiūrėję savo augalus galėsite iškart pasiruošti kontrolei dar prieš jų žydėjimą ar intensyvesnį vegetacijos periodą.

Sodo darbai nutirpus sniegui. Pasiruošimas kenkėjų kontrolei

Darbo įrankių patikrinimas ir paruošimas

Jeigu nepasirūpinote savo įrankiais pasibaigus sodo darbų sezonui, apžiūrėkite juos dabar, kruopščiai nuvalykite purvą ir nešvarumus, patikrinkite būklę ir, jei reikia, pagaląskite ašmenis.

Pakeiskite sugedusias ir sutepkite judančias dalis. Paruoškite viską, ko reikės pavasario darbams – kastuvus, grėbius, genėjimo žirkles, sekatorius, purkštuvus, laistytuvus ir kitą įrangą, kad viskas būtų po ranka, kai ateis laikas dirbti sode.

Patikrinkite, ar turite pakankamai sodo pirštinių ir kitų apsaugos priemonių. Apžiūrėkite sėklų atsargas ir įsitikinkite, kad jos yra tinkamos sėti ir kad jų užtenka.

Pavasario darbai sode reikalauja kantrybės ir apdairumo. Atlikdami šiuos parengiamuosius darbus, pasiruošite aktyvesniems darbams, kai atšils oras ir žemė visiškai atšils. Sėkmės!

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Edita Gavelienė
Edita Gavelienė
Esu Edita, atsakinga už sodas ir daržas rubriką Laikas.lt portale. Tikiu, kad rūpinimasis augalais gali pakrauti teigiama energija bei padėti atitrūkti nuo streso.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: