Po susitikimo su vienu iš geriausių jaunosios kartos dantų kanalų specialistų Vilniuje – Renaldu Kanarsku – nusipiešiau visiškai kitokį stomatologo vaizdą nei iki šiol turėjau galvoje.
Niekada nebūčiau pagalvojusi, kad mediko-stomatologo dienotvarkėje galėtų būti laisvos vietos – kad jis be paliovos figūrinėmis pačiūžomis suktų ratus „Akropolio“ ledo arenoje, dirbtų tik keletą dienų per savaitę ir nebandytų pelningos specialybės paversti verslu.
Esi jaunas ir perspektyvus. Kokioje srityje specializuojiesi?
Esu dantų kanalų specialistas.
Kiek laiko skiri darbui ir kiek savo įgūdžiams tobulinti?
Dirbu klinikoje po 6 valandas keturias dienas per savaitę. Po darbo dažnai nutinka, kad pasilieku ir atlieku eksperimentus su dantimis.
Kas, Tavo nuomone, yra geras dantų kanalų specialistas?
Galečiau atsakyti į klausimą, kas yra geras stomatologas, tačiau kas yra geras dantų kanalų specialistas – nežinau.
Kur studijavai? Kas buvo sunkiausia?
Studijavau Kauno medicinos universitete. Kadangi buvau visiškas „tiksliukas“, sunkiausia buvo „kalamieji“ dalykai – anatomija ir histologija (biologijos sritis, nagrinėjanti daugialąsčių organizmų audinių mikroskopinę sandarą, funkcijas ir jų vystymosi dėsningumus– aut. pastaba).
Gal ir namuose su dantimis darai kokius nors eksperimentus?
Taip, atlieku: mirkau juos įvairiuose skysčiuose, stebiu, kaip į tai reaguoja dantis, koks gydymas labiausiai tinkamas.
Kuo vadovaujiesi darbe?
Tikriausiai tiktų toks posakis: „nedarau to, ko nereikia“. Tai reiškia, kad niekada savo pacientam neperšu tokio gydymo, kuris nebūtinas. Kodėl? Iš stomatologijos tiesiog nesiekiu daryti verslo.
Ko dar nori išmokti?
Norėčiau kuo daugiau sužinoti apie visatos atsiradimą. Be to, labai domiuosi fundamentaliaisiais mokslais (tokie mokslai, kuriems naujos žinios yra tikslas, o ne priemonė – aut. pastaba).
Ar darbe gali realizuoti visas savo, kaip gydytojo, ambicijas?
Deja, ne visas, nes turiu idėjų, susijusių su moksliniais išradimais, kurie praverstų stomatologijos srityje – padėtų daug greičiau nustatyti, ar dantims tikrai reikalingas gydymas. Jis pats taptų objektyvesnis, tiksliau, elektroninis prietaisas nusakytų, ar dantį reikia gydyti. Būtų atsižvelgiama ne tik į danties spalvos ar paviršiaus pakitimus.
Kodėl to nedarai?
Tam reikia atitinkamo finansavimo ir bendraminčių.
Galbūt ateityje ketini atidaryti savo kliniką?
Kas gali žinoti, bet šis darbas manęs nevilioja – popierizmas užima daug laiko. Mano jaunesnysis brolis taip pat studijuoja stomatologiją, galbūt ateityje dviese sisivieniję įkursime savo kliniką.
Kokia yra Tavo darbo diena? Kiek pacientų per ją aptarnauji?
Dirbu po pietų, nes esu pelėda, todėl anksti man sunku atsikelti. Dažniausiai priimu nuo 4–6 pacientų per dieną. Man svarbiau ne jų kiekybė, o tai, kad aš kokybiškai žmonėms sutvarkau dantis.
Ką veiki laisvalaikiu? Nejaugi visas Tavo gyvenimas sukasi tik apie dantis?
Na, ne. Laisvo laiko turiu nemažai ir tikrai galėčiau dar ką nors įtraukti į savo dienos grafiką. Laisvalaikiu domiuosi fundamentaleisiais mokslais, taip pat jau 3 m. lankau dailųjį čiuožimą. Tai užima nemažai laiko, bet malonumui negaila.
Renaldai, kodėl toks protingas žmogus kaip Tu nestovi priešais studentų auditoriją?
Norėčiau, tačiau manau, kad mano netradicinis požiūris į stomatologo specialybę padarytų neigiamą įtaką mano, kaip dėstytojo, karjerai ir turėčiau nemažai nemalonumų su universiteto valdžia. Kitas aspektas – reikia turėti pažinčių, jei nori gauti tokį darbą.
Koks medikas esi? Ar Tavo pacientai su Tavim kalba apie asmeninius dalykus?
Stengiuosi nesivelti į asmeninius pokalbius su pacientais, nebent tai būtų nuolatinis klientas arba pažįstamas. Kita vertus, net jei ir norėčiau pakalbinti pacientą, nelabai kas išeitų, nes sėdėdamas stomatologo kėdėje jis negali kalbėti.
Koks žmogus, Tavo akimis žiūrint, yra blogas stomatologas?
Na, tikriausiai tas, kuris tik parduoda savo paslaugas – kaip verslininkas.
Studentai dažnai mąsto apie stomatologijos specialybę tik dėl to, kad vėliau galėtų gerai gyventi. Ar Lietuvoje šioje srityje iš tikro galima taip gerai uždirbti? Ar ir Tu važinėji prabangiu BMW automobiliu, gyveni dideliame name su baseinu?
Aš pats nei važinėju naujausiu BMW, nei savo namą turiu. Važinėju viešuoju transportu ir gyvenu bute, tačiau manau, kad labai aukšto lygio stomatologas arba tiesiog bandantis stomatologiją paversti marketingu – verslu – gali iš šios specialybės tikrai daug uždirbti ir visa tai, ką išvardijai, turėti.
Ar galėtum vesti ne medikę?
Žinoma, kad taip. Manau, kad taip būtų netgi geriau.
Ar taisai dantis savo artimiesiems ir draugams?
Taip, pasitaiko ir taip.
Ar aistrą medicinai paveldėjai iš šeimos?
Tikrai ne. Mano šeimoje nėra medikų, išskyrus brolį, kuris dar studijuoja. Kaip tapau stomatologu? Kai atėjo tas metas, kai reikėjo apsispręsti, mama patarė, aš ir paklausiau.
Kas yra stomatologo atributai?
Tikriausiai veidrodėlis, su kuriuo apžiūrimas dantis, ir dantuko atvaizdas.
Rita Stankutė
Laikas.lt – įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!