Didėjant stresui ir atsakomybei, suaugusiųjų vaizduotė dažnai persiorientuoja į efektyvų problemų sprendimą, o kūrybiškumui skirtas protinis laikas tampa nebereikalingas, o kartais ir visiškai išnyksta. Žaisminga vaikystės vaizduotė mažėja, kai suaugusieji vis labiau įsitraukia į rutiną, kasdienius rūpesčius ir karjeros bei šeimos pareigas. Vaizduotės trūkumas gali turėti neigiamų pasekmių: problemų sprendimas tampa ribotas, sumažėja emocinis atsparumas, socialiniai įgūdžiai ir gebėjimas suprasti kitų požiūrį. Kad suaugę žmonės galėtų klestėti, būtina sąmoningai puoselėti ir plėsti savo vaizduotės gebėjimus, pritaikant juos prie skirtingų gyvenimo etapų poreikių.
Suaugusiųjų vaizduotė: kaip ją ugdyti?
Nors kai kuriems žmonėms kūrybiškumas yra įgimtas, šiuos gebėjimus stipriai veikia aplinka ir gyvenimo patirtis. Net jei natūraliai nesate itin kūrybingas, savo vaizduotę galite ugdyti taikydami tam tikras praktikas.
- Kūrybinė veikla. Įsitraukimas į kūrybines veiklas skatina vaizduotę. Tai gali būti rašymas, piešimas, tapyba ar muzikos grojimas. Net tokios paprastos veiklos kaip spalvinimas ar meno stebėjimas gali padėti lavinti kūrybinį mąstymą ir pagerinti emocinę savijautą (King ir Hicks, 2014).
- Laikas gamtoje. Buvimas gamtoje stiprina vaizduotę, suteikiant gausybę sensorinių potyrių – įvairių formų, tekstūrų, garsų ir judesių. Gamta skatina teigiamas emocijas, tokias kaip džiaugsmas ir ramybė, kurios didina kūrybiškumą.
- Sąmoningumas ir meditacija. Meditacija mažina stresą ir ugdo pozityvų požiūrį, kuris plečia vaizduotę.
- Naujos patirtys. Atvirumas naujoms patirtims yra itin svarbus. Naujos situacijos, žmonės ir vietos padeda įgyti žinių, pažinti kitokias perspektyvas ir ugdyti kūrybinę vaizduotę.
- Svajojimas. Leisti sau svajoti yra labai svarbu. Kai protas atsitraukia nuo kasdienybės, atsiranda erdvė įkvėpimui ir kūrybiškumui.
- Vaikų vaizduotės ugdymas taip pat prisideda prie suaugusiųjų kūrybiškumo. Kartu skaitydami knygas, pasakodami istorijas, piešdami ar žaisdami, stiprinate ne tik vaikų akademinius ir socialinius gebėjimus, bet ir savo vaizduotę.
Vaizduotė padeda suprasti pasaulį ir kurti naujas idėjas bei inovacijas. Kai sugebame įsivaizduoti geresnį gyvenimą ar pažvelgti į pasaulį kitų akimis, galime siekti geresnės ateities. Plėtojant vaizduotę, galima geriau reaguoti į iššūkius, priimti darnius sprendimus ir gerinti gyvenimo kokybę.
Šaltinis: https://www.psychologytoday.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.