Kalėdos dažnai vaizduojamos kaip džiaugsmo, magijos ir šeimos laiko laikotarpis, tačiau daugeliui iš mūsų jos gali tapti tikru išbandymu. Nors šis laikotarpis turėtų būti ypatingas ir magiškas, daug žmonių susiduria su stipriu stresu, nuovargiu ir net depresija. Psichiatrai pastebi, kad gruodžio mėnesį depresija sergančių pacientų skaičius ženkliai padidėja, o net ir tiems, kurie nesiskundžia depresija, gali pasireikšti nuovargis, nemiga ir nuolatinis potraukis saldumynams. Kaip Kalėdos, didžiuliai lūkesčiai ir pasiruošimo tempas veikia mūsų psichikos sveikatą, pasakoja psichiatrė prof. Dominika Dudek.
Kalėdos: kaip jos veikia psichikos sveikatą
Psichiatrė prof. Dominika Dudek neabejoja, kad Kalėdos ir jų laukimo laikotarpis yra ypač sunkus. Ji teigia, kad šiuo metu padidėja pacientų, sergančių įvairiomis psichinėmis ligomis, simptomų. Tačiau ne tik žmonės, jau turintys psichinių sutrikimų, jaučia didesnį stresą per šį laikotarpį. Daugelis žmonių, patiriančių gyvenimo krizę ar asmeninius sunkumus, Kalėdas patiria kaip sunkiausią metų laiką. Kalėdos sukelia vienišumo jausmą ir priverčia susidurti su emocijomis, nuo kurių mes bėgame kasdien. Gruodis, reklamos su laimingomis šeimomis ir nostalgiški muzikiniai kūriniai stiprina tas emocijas, kurios anksčiau buvo nuslopintos kasdieniu gyvenimu.
Sezoninė depresija ir jos simptomai
Gruodį didėja ir sezoniškai besireiškianti depresija, dar žinoma kaip sezoninis afektinis sutrikimas. Ši depresijos forma pasireiškia šaltuoju metų laiku, dažniausiai nuo rudens pabaigos iki žiemos. Pagrindinė priežastis yra trumpėjančios dienos ir sumažėjęs saulės spindulių kiekis. Tai trikdo mūsų biologinį ritmą ir neurotransmiterių sekreciją. Dėl šios priežasties sumažėja serotonino (geros nuotaikos hormono) lygis, o melatonino (miego hormono) lygis padidėja. Šis biologinis mišinys, kartu su prieškalėdiniu stresu ir skubėjimu, tik padidina sezoninio afektinio sutrikimo simptomus.

Kaip Kalėdų spaudimas veikia psichikos sveikatą
Gruodis – tai mėnuo, kai dauguma žmonių jaučia didžiulį spaudimą: noras atlikti visus darbus – nuo namų tvarkymo iki dovanų pirkimo ir šeimos įsipareigojimų. Prof. Dudek pastebi, kad dažnai per šį laikotarpį žmonės atsisako apsilankymų pas gydytojus ar terapeutus, nes jaučia, kad nebespėja visko padaryti. Be to, per šventes labai dažnai peršalame, nes stresas, miego trūkumas ir nuovargis silpnina imuninę sistemą, o virusai aplink mus yra visur – darbe, prekybos centruose ir kitose viešose vietose.
Kalėdos ir šeimos santykiai
Kalėdos dažnai laikomos šeimos švente, tačiau realybėje tai gali būti tikras išbandymas. Daugelis žmonių susiduria su šeimos nesutarimais, per dideliais lūkesčiais ir spaudimu sukurti tobulą šventę. Šeimos nariai, kaip ir visi kiti, yra pavargę, susierzinę, ir nesutarimai, nors ir menki, gali sukelti rimtų konfliktų. Retai pasitaiko, kad šventes praleistume be įtampos. Tai gali vesti į ginčus, pykčius, netgi šauksmus, ir kai šventinė atmosfera baigiasi, daugelis jaučiasi tiesiog išsekę.
Kalėdos – tai laikotarpis, kuris dažnai sukelia stresą ir pablogina psichinę savijautą. Nors šis laikotarpis turėtų būti džiaugsmingas ir magiškas, tikroji šventinė dvasia gali būti paslėpta už didžiulių lūkesčių ir kasdienio gyvenimo spaudimo.
Šaltinis: https://zdrowie.interia.pl/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.