1.6 C
Vilnius
Pirmadienis, 9 gruodžio, 2024

Vasaros atostogos ir darbas užsienio kurorte. Ką reikėtų žinoti prieš tai?

Vykti į kitas šalis ir ten dirbti lietuvius priverčia nedarbas, tačiau jaunus žmones taip pat vilioja ir pažinimo, praktikos bei nuotykių galimybės, kurias įtakoja dar ir uždarbis. Lietuvoje veikia kelios įmonės, siūlančias įvairias programas studentams ir jaunimui sezoniniams darbams Graikijoje.

Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad tai unikali galimybė ne tik pakeliauti, susipažinti su vasarišku gyvenimu kitoje šalyje, užmegzti internacionalinį draugų tinklą, bet ir tuo pačiu – galimybė užsidirbti. Taip ir yra. Tiksliau – gali būti, jei tau pasiseks. Taigi, o kas laukia, jei tau nepasiseks?

Vasaros sezonas trunka pusę metų

Konsultuojantis su darbo organizatoriais Lietuvoje, vertėtų žinoti, jog didžiausia tikimybė gauti darbą šiltuose kurortiniuose regionuose yra tuo atveju, jei galite darbą pradėti gegužės mėnesį ir būti iki sezono pabaigos – spalio vidurio. Jei galvojate padirbėti birželio-rugpjūčio mėnesiais, tai vertėtų žinoti, jog rugpjūtyje pietuose dar gyvenama vasaros rėžimu ir retas darbdavys pasirašys kontraktą su žmogumi, kuris planuoja išvykti sezono įkarštyje.

Šališkas kontraktas

Jei jau pilnai apsisprendėte, kad norite vykti, puiku! Kitas žingsnis – kontraktas. Jį pasirašydami kruopščiai peržvelkite visas sąlygas. Dažnai lietuvių ir užsieniečių bendradarbiaujančios kompanijos turi parengę sutartis, pagal kurias vos kirtę sieną, tampate jų „nuosavybe“ ir negalite nieko keisti. Be kita ko, šiose organizacijose dirbantys žmonės ne retai būna stokojantys kompetencijos. Taigi prieš pasirašant sutartį, pasistenkite sužinoti kiek įmanoma daugiau. „Kai mes su drauge nusprendėme vykti į Graikiją, mums pasiūlė darbą Salonikuose. Kadangi puikiai žinojome šį miestą, apsidžiaugėme ir sutikome. Tačiau kai pasirašinėjome sutartį, adresas buvo nurodytas visai kitas, ne Salonikai, o maždaug 100km nuo jų.“ – pasakoja Simona.

Sutartyje bus išvardinta daugybė punktų, kur išdėstytos taisyklės ir sankcijos jų nesilaikant. Na, tai normalu. Tačiau patikrinkite, ar jose yra bent vienas punktas, nusakantis, kas laukia kitos šalies (būsimo darbdavio ar įdarbinimo kompanijos), jeigu šie nesilaikys duoto sutarimo. „Mes turėjome dirbti vietinėje užkandinėje, tačiau šeimininkas pamatęs, jog nekalbame graikiškai, po poros dienų mus atleido. Pasirodo, Graikijoje esanti kompanija jiems buvo užtikrinusi, kad kalbame. Ir taip savaitę laiko laukėme kol pasiūlys kitą darbo vietą. Pasiūlė visiškai kitoje Graikijos pusėje ir jau nebe pagal sutartį, bet per tos kompanijos vadovo asmeninius ryšius. Neturėjome kur dingti, tai sutikome. Ir dar – už kelionės bilietą teko susimokėti patiems“ – pasakoja Milda.

Kitaip, negu tikiesi

Vykdamas į kitą šalį negali prognozuoti, kas bus, net pasirašius sutartį, kurioje, iš pirmo žvilgsnio, atrodo, kad viskas aišku ir garantuota. „Dirbome šešiese iš Lietuvos viename didelio viešbučio restorane. Mums labai pasisekė – gyvenome visiškai netoliese esančioje viloje, galėjome naudotis baseinu ir visomis viešbučio teikiamomis paslaugomis. Tačiau sutikome lietuvių porą, kurie dirbo irgi panašų darbą, tačiau gyveno drėgname, be langų esančiame kambaryje, negalėjo kelti kojos į viešbučio teritoriją ne darbo metu, ką jau kalbėti apie maudynes baseine!“ – Virgis.

Išties, kaip ir kiekviena kelionė, taip ir čia – laimės dalykas. Tačiau šį tą vis tiek galime pakreipti ir mes patys. Kaip pavyzdžiui atlyginimas. „Mes už pragyvenimą nemokėjom, gyvenome laisvai „all inclusive“ sąlygomis ir gaudavom 700 Eurų atlyginimą, o kiti, girdėjau, vargo už 400 Eurų“ – pasakoja Virgis. Taigi, kad ir kaip bebūtų, tačiau atlyginimo stabilumą galime nustatyti patys dar prieš pasirašant sutartį.

Elkis kaip nori, bet budrus būti privalai

Taigi, kokia alternatyva? „Vienais metais vykau pagal programą, man tikrai labai pasisekė, viskas buvo gerai, tai kitais metais vykau į tą patį miestą, tik jau asmeniškai, ne pagal programą. Tai ir atlygis didesnis, pati susiradau kur gyventi, kur dirbti. Buvo kur kas smagiau“ – pasakoja Monika.

Kasdien saulės karštis ir atostogų atmosfera, visi laimingi, atitrūkę nuo darbų, jūros ošimas ir muzikos ritmas, vakarėlių fiestos… Atrodo svajonių darbas ir atostogos viename, tačiau reikia viską kruopščiai organizuoti, nepasiduoti pažadams ir išlikti oriems, kai reikia veikti ne pagal sutartas taisykles.

Vasaros sezonas Graikijoje netrukus prasidės, tik siaučianti ekonominė suirutė šioje šalyje gali gerokai apmažinti darbų pasiūlą mūsų tautiečiams, kurie garsėja vietinių tarpe, kaip simpatiški, darbštūs ir sutinkantys dirbti už mažiau, nei yra verti. Taigi pasirašinėjant įsipareigojimų aktą reikėtų nepamiršti pasidomėti ir teisėmis, kad viskas vyktų sklandžiai ir ši patirtis primintų labiau atostogas, nei darbą!

Dainora Stankutė

Redakcija
Redakcija
Laikas.lt - įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!

Taip pat skaitykite: