Now Reading
Vedybų sutartis – praktiška ar skaudina?

Vedybų sutartis – praktiška ar skaudina?

Vedybų sutartis - praktiška ar skaudina?

Kas tai yra vedybų sutartis? Įsipareigojimas vienas kitam ar sutuoktinio pažeminimas? O gal tai naujas būdas pralobti? Kalbant apie vedybų sutartį kyla diskusijų, todėl šįkart noriu išsiaiškinti, kas ir kodėl sudarinėja tokias sutartis, dėl ko jose tariamasi ir kodėl? Juk meilė akla, o turtų dalybos skyrybų atveju yra labai skaudus procesas. Kaip nuo to apsisaugoti ir ramiai džiaugtis santuokiniu gyvenimu?

Kas yra vedybinė sutartis?

Vedybų sutartis gali būti sudaryta iki santuokos įregistravimo – ikivedybinė sutartis, arba bet kuriuo metu po santuokos įregistravimo – povedybinė sutartis. Vedybų sutartis, sudaryta iki santuokos įregistravimo, įsigalioja nuo santuokos įregistravimo dienos. Povedybinė sutartis įsigalioja nuo jos sudarymo, jei sutartyje nenustatyta kitaip. Vedybų sutartis turi būti sudaryta notarine forma. Ši sutartis, taip pat jos pakeitimai, turi būti įregistruoti vedybų sutarčių registre, kurį tvarko hipotekos įstaigos, šio registro nuostatų nustatyta tvarka. Keisti vedybų sutartį galima tik teismo leidimu. Vedybų sutarties pakeitimai neturi grįžtamosios galios.

Dėl ko tariamasi vedybų sutartyje?

Sutuoktiniai turi teisę vedybų sutartyje numatyti, kad:

  • turtas, įgytas tiek iki santuokos, tiek gyvenant susituokus, yra kiekvieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė;
  • turtas, kiekvieno sutuoktinio įgytas iki santuokos ir esantis jų asmeninė nuosavybė, po santuokos įregistravimo tampa jų bendrąja jungtine nuosavybe;
  • turtas, įgytas susituokus, yra bendroji dalinė sutuoktinių nuosavybė.

Sutuoktiniai vedybų sutartyje gali nustatyti, kad viena numatytų turto teisinio režimo rūšių bus taikoma visam turtui arba tik tam tikrai jo daliai ar tik konkretiems daiktams. Sutuoktiniai vedybų sutartyje gali nustatyti tiek esamo, tiek būsimo turto teisinį režimą. Sutuoktiniai vedybų sutartyje gali nustatyti teises ir pareigas, susijusias su turto tvarkymu, tarpusavio išlaikymu, dalyvavimu tenkinant šeimos reikmes ir darant išlaidas, taip pat turto padalijimo būdą ir tvarką, jei santuoka nutraukiama, bei kitus klausimus, susijusius su sutuoktinių tarpusavio turtiniais santykiais. Vedybų sutartyje numatytas sutuoktinių teises ir pareigas gali riboti tam tikras terminas arba pareigų ir teisių atsiradimas ar pabaiga gali būti siejami su sutartyje numatytos sąlygos įvykdymu ar neįvykdymu.

Pasirašyti tokią sutartį ar ne?

Vedybų sutartis yra sutuoktinių susitarimas, nustatantis jų turtines teises ir pareigas santuokos metu, taip pat po santuokos nutraukimo ar gyvenant skyrium (separacija). Pasirašyti ar ne vedybų sutartį turi nuspręsti abu sutuoktiniai, jos nėra priverstinės, todėl nėra privaloma jų sudarinėti. Pasiteiravus virtualių nuotakų ir žmonų išaiškėjo, kad vyrai dažniausiai atsisako pasirašyti tokias sutartis, apeliuodami į tai, kad dar nesusituokėte, o jau galvojate apie skyrybas. Įdomu kodėl? Bet argi tai pasitikėjimo vienas kitu klausimas? Tokia sutartis – tai tik būdas susitarti dėl neprognozuojamos ateities. Rožiniai meilės akiniai irgi dūžta, todėl geriau jau popierėlis rankose, negu tik laimės šukės. Juk vedybų sutartys sudaromos bendru susitarimu ir ne vienos pusės naudai.

Kaip greitai ir už kiek?

Sutarties sudarymas priklauso nuo to, per kiek laiko sutuoktiniai ją pasirašys, o padedant geram teisininkui ją surašyti galima kad ir per kelias dienas, o tada telieka užregistruoti ją notarų biure. Kiek tai kainuoja? Nėra nustatytos fiksuotos kainos, tačiau pasiteiravus teisininkų paaiškėjo, kad viskas priklauso nuo sutarties sudėtingumo ir laiko jai parengti. Tačiau jei Jus domina skaičiukai, tai standartinės vedybų sutarties kaina svyruoja nuo 100 iki 300 Lt, o jeigu Jums reikia daugiau konsultacijų ir norite parengti sudėtingą sutartį, tuomet tarkitės su teisininku asmeniškai.

Kokių sutarčių dar yra?

Be vedybų sutarties, dar yra Partnerystės, kuria nustatomi turtiniai santykiai tarp vyro ir moters, kurie, įregistravę savo partnerystę įstatymų nustatyta tvarka, bendrai gyvena ne mažiau kaip vienerius metus neįregistravę santuokos (sugyventiniai), turėdami tikslą sukurti šeiminius santykius. Tokia sutartis sudaroma panašiai kaip Vedybų ir turi visas juridines galias.

Simona Petronytė


Taip pat skaitykite:
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt