Tadas Bražauskas
Pagrindinėje nuotraukoje: „Raw Cakes“ tortai bei pyragaičiai gaminami iš riešutų, sėklų, vaisių, uogų ir daržovių, be pridėtinio cukraus.
Rugsėjo 16 d. Kaune rengiamas augalinio maisto festivalis „Vegfest LT Kaunas“ lankytojus vilios maisto įmantrybėmis bei nemažomis nuolaidomis.
Festivalis Kaune – jau ketvirtasis „Vegfest LT“ ciklo renginys. Trys buvo surengti Vilniuje: pernai rugsėjį vyko rudeninė, gruodį – kalėdinė mugės, o birželį buvo surengtas „Vegfest LT“ vasaros festivalis. „Šie renginiai sulaukė milžiniško populiarumo, tad ėmėme galvoti ir apie kitus miestus. Jau rugsėjį „vegfestas“ vyks Kaune, o kitais metais planuojame jį rengti ir Klaipėdoje“, – sakė „Vegfest LT“ sumanytoja Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Ventė Viteikaitė.
Pasak renginių ciklo „Vegfest LT“ organizatorės Ventės Viteikaitės, augalinio maisto pasirinkimas Lietuvoje
sparčiai auga (4 Fo Studio nuotr.)
„Vegfest LT“ tikslas – populiarinti augalinę mitybą, kalbėti apie jos privalumus, parodyti kokie įvairūs ir skanūs gali būti patiekalai be gyvūninės kilmės ingredientų. Renginio lankytojai galės paskanauti įvairių užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, paragauti mėsos ir pieno produktų pakaitalų, įsigyti ekologiškų produktų, literatūros apie sveiką gyvenseną ir mitybą, receptų knygų, virtuvės įrangos, natūralios kosmetikos, papuošalų ir aksesuarų, veganų atributikos, prekių vaikams. „Vegfest LT Kaunas“ renginyje gaminius pristatys beveik 70 įmonių iš Lietuvos ir užsienio. Bus ir tų, kurios jau tapo nuolatiniais „vegfesto“ dalyviais, ir dalyvaujančių pirmą kartą. „Itin didelį dėmesį šįkart skyrėme vietiniams verslams – daugiau nei trečdalis dalyvių – iš Kauno. Dalyvaus užkandinės „Doda“, „Antras aukštas“, „Ridikas“, „Žali namai“, veganiškų užkandžių importuotojai „Maisto kultūra“, daigų augintojai „Žali žali“, kosmetikos gamintojai „Green Feel“, – vardijo organizatorė. Pasak jos, lankytojai ne tik turės progą paragauti maisto keistenybių (pavyzdžiui mėsą pakeičiančių seitano ar tempės, pelėsinio riešutų sūrio, fermentuotų kombučios ir redžiuvelako gėrimų), bet ir įsigyti produktų pigiau nei parduotuvėse.
„Ach skanu“ veganiški šokoladai – su neįprastais priedais, pavyzdžiui, levandomis ar paprika.
Taip pat veiks infostaliukas, prie kurio bus galima nemokamai gauti įvairių lankstinukų, žurnalų, kortelių su receptais, maisto pavyzdžių, kosmetikos mėginukų, ar pasikonsultuoti su veganišką gyvenimo būdą pasirinkusiais renginio savanoriais. O pavakary bus surengta augalinio maisto gaminimo pamoka – ją ves maisto technologė sostinės restorano „Vegan Rawhouse“ virtuvės šefė Irena Žentalytė.
„Sun 365” gaminamos šalto spaudimo sultys – puikus produktas norintiems prieš žiemą papildyti vitaminų
atsargas.
Idėją organizuoti „Vegfest LT“ renginius V.Viteikaitė atsivežė iš užsienio – panašūs renginiai pasaulyje organizuojami jau daugiau nei 30 metų ir sutraukia minias lankytojų. „Veganų mugės, festivaliai itin populiarūs Jungtinėje Karalystėje ir yra rengiami netgi mažuose miesteliuose. Pavyzdžiui, mano mieste – Northamptone, per metus vyksta net trys dideli tokio tipo renginiai“, – pasakojo mergina.
„CHB Jellly House” gamindami marmeladą vietoje želatinos deda iš jūros dublių išgaunamą agarą.
Veganai mano, jog nedera savo reikmėms išnaudoti gyvūnų, todėl nevartoja mėsos, žuvies, pieno produktų, kiaušinių ir netgi medaus, vengia kailio ir odos dirbinių, nevartoja su gyvūnais išbandytos kosmetikos, neina į zoologijos sodus, delfinariumus ir cirką, nejodinėja. Be etinių sumetimų tokį gyvenimo būdą skatina rinktis ir daugiau priežasčių – jis pigesnis, sveikesnis, mažiau kenksmingas aplinkai.
Veganizmas laikomas šiuo metu sparčiausiai pasaulyje plintančiu judėjimu. Jis gimė Jungtinėje Karalystėje 1944 m. įsteigus Veganų bendriją, tačiau labiausiai išpopuliarėjo pastaraisiais metais. Jungtinėje Karalystėje, veganų skaičius viršija pusę milijono, panašus skaičius ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, o Izraelyje, kur veganų procentas gyventojų skaičiui – didžiausias pasaulyje, jau siekia milijoną. Kiek veganų Lietuvoje, nėra tiksliai žinoma, tačiau pagrindinė šalies veganų platforma internete – socialiniame tinkle „Facebook“ suburta grupė „Lietuvos veganai“ jungia daugiau nei 20.000 narių.
„Joe Freshmade Food“ patiekalus gardinti siūlo veganišku pesto padažu.
Į šią augančią bendruomenę jau atkreipė dėmesį ir verslas – prekybos centruose atsiranda specialios veganams skirtos lentynos, o maitinimo įstaigos taip pat į meniu įtraukia vis daugiau ir įmantresnių patiekalų be gyvūninės kilmės ingredientų. „Jei prieš keletą metų pasiteiravus apie veganiškus pasirinkimus padavėjos tik gūžčiodavo pečiais, šiandien tie patys restoranai ir kavinės jau siūlo veganiškus meniu, – pasakojo Ventė. – Permainų yra net kalbant apie „Vegfest LT“ – jei pirmuosiuose renginiuose dalyvavo daugiausiai nedideli vieno žmogaus ar šeimos verslai, dabar tarp dalyvių – ir stambios šalies mąstu žinomos įmonės“.
„Vegfest LT Kaunas“ vyks rugsėjo 16 d. Kauno viešbutyje „Park Inn“. Įėjimas nemokamas. „Jame laukiame ne tik besidominčių veganizmu, sveika gyvensena, augaline mityba, ekologija, gyvūnų teisėmis, bet ir visų, mėgstančių išbandyti naujoves“, – sakė V.Viteikaitė.
Vilniaus užkandinė „Sultenė“ renginyje siūlys iš daigintų sėklų ir riešutų pagamintų sūrių.
Daugiau informacijos apie renginį rasite čia.
Laikas.lt – įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!