Kiekvieną pavasarį žmonės visame pasaulyje švenčia Velykas. Daugelis šią šventę praleidžia dažydami ar ieškodami margučių, valgydami šokoladinius zuikučius. Dažnai vaikai net plūsta į vietinius prekybos centrus susitikti ir nusifotografuoti su didžiausiu zuikiu – Velykų zuikiu. Bet kaip milžiniškas zuikis tapo vienu atpažįstamiausių Velykų simbolių? Štai penkios pagrindinės priežastys, kodėl Velykų zuikis yra šventinis simbolis!
Pavasaris + vaisingumas = populiarus Velykų simbolis
Šimtmečius zuikiai ir kiškiai simbolizavo ne tik Velykas, bet ir pavasarį apskritai. Zuikiai jau seniai žinomi kaip vaisingumo ir naujo gyvenimo simbolis. Taip yra todėl, kad zuikiai yra labai vaisingi gyvūnai ir gali gimdyti kelis kartus per metus. Zuikių nėštumo laikotarpis yra nuo 28 iki 30 dienų, o patelė gali vėl pastoti praėjus vos kelioms valandoms po gimdymo.
Velykų zuikis ir Deivė
Anglosaksų pagoniškoje tradicijoje buvo deivė Eostre, žinoma kaip pavasario deivė. Jos pagrindiniai simboliai buvo kiaušinis ir kiškis. Buvo legenda, kad deivė žiemą rado sužeistą paukštį ir, norėdama išgelbėti jo gyvybę, pavertė jį kiškiu. Nors tai jau nebebuvo paukštis, kiškis galėjo dėti kiaušinius.
Iš tikrųjų pirmieji Velykų zuikiai tikriausiai nebuvo zuikiai, o kiškiai. Neaišku, kodėl įvyko šis perėjimas nuo kiškio prie zuikio, tačiau vienas pastebimas skirtumas tarp kiškių ir zuikių yra tas, kad kiškiai paprastai yra didesni. Jie turi ilgesnes kojas ir ausis, kaip ir šiuolaikinis Velykų zuikis.

Pirmosios Velykų procesijos?
Kadangi deivė Eostre buvo tokia svarbi pavasarį, jai buvo skirtas mėnesio trukmės festivalis. Festivalis prasidėjo kovo pavasario lygiadienį ir tęsėsi didžiąją balandžio dalį. Kai krikščionybė išplito tarp anglosaksų, daugelis Eostre festivalio tradicijų buvo pritaikytos Kristaus prisikėlimo ceremonijoms, nes jos abi vyko tą patį mėnesį ir paskatino daugelį pagonių atsiversti. Dėl to angliškas Velykų pavadinimas yra kilęs iš Eostre.
Dabar zuikiai (arba kiškiai) į šią istoriją patenka todėl, kad jie yra Eostre simbolis, bet ir todėl, kad zuikis pagoniškoje tradicijoje turi stiprų ryšį su mėnuliu. Buvo tikima, kad kiškis yra mėnulio simbolis, o mėnulio ciklai iš tikrųjų lemia, kurią dieną švenčiame Velykas kiekvienais metais. Velykos švenčiamos kitą sekmadienį po Paschos mėnulio, kuris yra pirmasis pilnas mėnulis po pavasario lygiadienio.
Saldūs vokiečių zuikiai
Kituose Velykų folkloro pasakojimuose pasakojama, kad baltas zuikis, kurį pažįstame, atsirado Vokietijoje XVI amžiuje, kur iš pradžių tai buvo baltas kiškis. Buvo tikima, kad jei mažas vaikas yra ypač geras, Velykų zuikis paliks lizdą, pilną spalvingų kiaušinių. Iš pradžių vaikai naudojo savo kepures ar skrybėles kaip lizdus kiaušiniams, bet vėliau juos pakeitė dabar jau pažįstami krepšeliai.
XVIII amžiuje vokiečių imigrantai į Pensilvaniją atnešė Velykų zuikio tradiciją į Jungtines Valstijas, kur ji tapo gana populiari. Vokietijoje taip pat atsirado pirmieji valgomi Velykų zuikiai XIX amžiuje. Jie pirmiausia buvo gaminami iš tešlos ir cukraus.
Šiuolaikinis Velykų zuikis
Tai, kaip švenčiate Velykas kiekvienais metais, gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo to, kur gyvenate. Daugelyje vietų švenčiama su Velykų zuikiu, tačiau kai kuriose kitose vietose Velykų skanėstus pristato kiti gyvūnai. Pavyzdžiui, Šveicarijoje gegutės vaikams pristato spalvingus kiaušinius, o Vestfalijoje, Vokietijoje, jie tiki Velykų lape.
Tačiau populiariausias būdas švęsti vis dar yra su pliušiniais zuikiais, zuikio formos šokoladiniais ir zefyriniais saldainiais ir, žinoma, dideliais antropomorfiniais zuikiais. Vienas netgi pateko į Baltuosius rūmus, kur su prezidento šeima pirmininkauja kasmetiniam Velykų kiaušinių ridenimui.
Dažniausiai užduodami klausimai apie Velykų zuikį:
- Kaip Velykų zuikis buvo susietas su Velykomis? Pasakojama, kad baltas zuikis, kurį pažįstame, atsirado Vokietijoje XVI amžiuje, kur iš pradžių tai buvo baltas kiškis. Buvo tikima, kad jei mažas vaikas yra ypač geras, Velykų zuikis paliks lizdą, pilną spalvingų kiaušinių.
- Ką simbolizuoja Velykų zuikiai? Zuikiai jau seniai žinomi kaip vaisingumo ir naujo gyvenimo simbolis.
- Kokia yra Velykų zuikio istorija? Pirmieji Velykų zuikiai tikriausiai nebuvo zuikiai, o kiškiai. Neaišku, kodėl įvyko šis perėjimas nuo kiškio prie zuikio, tačiau vienas pastebimas skirtumas tarp kiškių ir zuikių yra tas, kad kiškiai paprastai yra didesni. Jie turi ilgesnes kojas ir ausis, kaip ir šiuolaikinis Velykų zuikis.
- Ką Velykų zuikis reiškia krikščionybėje? Velykų zuikiai, kiaušiniai, šokoladas ir kiti su Velykomis susiję dalykai buvo įtraukti į Velykas atskirai nuo krikščionybės, sukuriant naujas tradicijas, kurias švęstų daugiau žmonių.
- Ką Velykų zuikis turi bendro su Jėzumi? Kai krikščionybė išplito tarp anglosaksų, daugelis Eostre festivalio tradicijų buvo pritaikytos Kristaus prisikėlimo ceremonijoms, nes jos abi vyko tą patį mėnesį ir paskatino daugelį pagonių atsiversti. Dėl to angliškas Velykų pavadinimas yra kilęs iš Eostre.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.