Now Reading
„Vyturiams“ ir „pelėdoms“ – lygios galimybės?

„Vyturiams“ ir „pelėdoms“ – lygios galimybės?

„Vyturiams“ ir „pelėdoms“ – lygios galimybės?

Seime ketvirtadienį po pietų imta svarstyti pataisa, leidžianti žmonėms atvykti į darbą nuo 10 iki 11 val. Medikai ir profsąjungos seniai bandė kelti „vyturių“ ir „pelėdų“ problemą į viešumą ir pagaliau buvo išgirsti.

Nelygybė kenkia sveikatai

Kaip žinoma, nepaisant sveikatos, miego režimo ar kitų veiksnių, absoliuti dauguma Lietuvos gyventojų darbą pradeda nuo 8 val. ryto. Suvienodintas „režimas“, pasak medikų, nėra sveika. Žmonės su vadinamuoju „vyturio“ sindromu, gali keltis anksti ryte, kad ir 5-6 val. Jie jaučiasi žvalūs, išmiegoję ir yra darbingi bei gyvybingi.

O štai žmonės – „pelėdos“, anaiptol. Pastarieji geriausiai jaučiasi atsikėlę nuo 9 val. Ilgiau miegantys žmonės, gulasi vėliau miegoti. Darbingiausias jų paros metas 11 – 23 val.

Medikai teigia, kad sveikiausia būtų kurti dvi pamainas „vyturiams“ ir „pelėdoms“, kad visi turėtų lygias teises jaustis darbingi ir gyvybingi, o ne kankintis darbe. Esą per metus, „pelėdos“ daugiau serga, yra pervargę ir dažniau kenčia nuo depresijos, negu „vyturiai“, nes žalinga darbo sistema verčia žmones aukoti savo sveikatą dėl darbdavio gerovės.

Ketina piketuoti

Jei pataisa nebus priimta, profsąjungos ketina kviesti Lietuvos piliečius piketuoti prie Seimo, ginti savo teises į sveikatą ir gerą savijautą. Jų duomenimis, kasmet valstybė praranda net 5 mln. Lt dėl neefektyvaus darbo rytiniu paros metu. Profsąjungų teigimu, nenašaus darbo priežastis – nelygios galimybės, kurias reikėtų kuo greičiau koreguoti darbo kodekse, nes kitaip darbo krizė bus neišvengiama.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Šiek tiek statistikos

65 proc. gyventojų kenčia nuo mieguistumo darbe
10 proc. atsisako dirbti rytinėje pamainoje, yra linkę gyventi iš pašalpų
50 proc. darbdavių palaiko galimybę organizuoti darbą dviem pamainom
30 proc. gyventojų yra “pelėdos”, tad dauguma turėtų suteikti lygias teises mažumai.

O jūs? Ar pritartumėt tokiai pataisai?

 


O Laikas.lt primena, kad šis straipsnis tebuvo balandžio 1-osios pokštas.

Laikas.lt

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt