3.7 C
Vilnius
Trečiadienis, 26 kovo, 2025

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti prieš pradedant lankyti terapiją

Pradėti terapiją – drąsus ir jaudinantis žingsnis. Tačiau net ir pasirinkus terapeutą, procesas gali atrodyti bauginantis ir kupinas nežinomybės. Terapeutai, žinoma, turi didelį pranašumą, nes jaučiasi patogiai terapijos kambaryje. Jie perskaitė daugybę knygų ir praleido šimtus valandų mokydamiesi, ką daryti sesijos metu. Klientai, kita vertus, mokosi eigoje. Norime šiek tiek sulyginti sąlygas ir pasidalinti 12 dalykų, kuriuos verta žinoti pradedant lankyti terapiją.

Prieš pradedant lankyti terapiją reikia suprasti, jog terapija ne visada bus maloni.

Kaip ir sporto salėje, „po to“ jausmas dažnai būna geresnis nei pats „ėjimas“. Neretai nutinka, kad prieš pagerėjimą viskas pablogėja, tačiau įdėjus pastangų, ilgainiui jausitės geriau. Įveikite diskomfortą ir pasieksite daug aiškesnę vietą.

Nebūtina likti su pirmuoju sutiktu terapeutu.

Terapijos pradžia nėra viso gyvenimo įsipareigojimas, todėl nespauskite savęs, kad viskas būtų tobula, ar kad būtinai liktumėte su tuo pačiu terapeutu, jei jis jums netinka. Paieškokite, terapija visų pirma yra apie santykius.

Apmąstykite savo tikslus prieš pradedant lankyti terapiją

Nesijaudinkite, jei tiksliai nežinote, geras terapeutas padės jums juos išsiaiškinti. Nuo nerimo įveikimo iki noro rasti gyvenimo kryptį – kiekvieno tikslai bus skirtingi. Atminkite, kad nėra „teisingos“ priežasties eiti į terapiją.

Apmąstykite savo tikslus prieš pradedant lankyti terapiją

Prieš pradedant lankyti terapiją reikia suprasti, jog kiekviena sesija nebus kaip filme.

Dideli atradimai yra reti, terapija labiau susijusi su laipsniškais žingsniais link gilesnio savęs ir savo vidinio bei išorinio pasaulio supratimo. Be to, tas 20+ metų mazgas, susidaręs vaikystėje, reikalauja išnarpliojimo – duokite sau laiko.

Kartais jūsų terapeutas jums nepatiks.

Net geriausias terapeutas gali jus erzinti. Terapeutai pasakys dalykus, kurių nenorite girdėti, ir iškels jums iššūkius apmąstyti ne pačius maloniausius dalykus apie save. Tai gali paskatinti jus supainioti nepatinkantį terapeutą su nepatinkančiais jo žodžiais.

Terapija yra vieta praktikuotis

Galite naudoti šią erdvę, kad išbandytumėte sudėtingesnes bendravimo formas, pavyzdžiui, apgintumėte savo nuomonę, ginčytumėtės, atsiprašytumėte ar būtumėte pažeidžiami. Iššūkis terapeutui. Praktikuokitės realioms gyvenimo situacijoms, pavyzdžiui: nutraukti draugystę, paprašyti padidinimo, garsiai pripažinti savo klaidas ar išreikšti pyktį.

Galite klausti terapeuto bet ko.

Galite klausti bet ko, leiskite terapeutui paaiškinti savo ribas. Galbūt negausite tiesaus atsakymo, o kai kurie terapeutai gali pasakyti: „įdomus klausimas, kodėl, jūsų manymu, jo paklausėte?“ – neleiskite, kad tai jus sustabdytų, klauskite!

Rašymas dienoraštyje po sesijos yra geras būdas išnaudoti terapiją maksimaliai.

Didžioji dalis darbo vyksta už terapijos kambario ribų. Norėdami išnaudoti darbą maksimaliai, po sesijos rašykite dienoraštį. Parašykite santrauką, ką aptarėte, apie ką buvo sunku kalbėti, pamokas ar dalykus, kuriuos reikia atsiminti, ir dalykus, kuriuos pamiršote paminėti arba norėtumėte aptarti kitą kartą.

Nebūtina jaustis blogai, kad pradėtumėte terapiją.

Terapija nebūtinai turi būti reakcija į ligą, ji gali būti aktyvus įsitraukimas į gerovę. Prevencija yra daug lengvesnė nei reakcija, terapija suteiks jums įrankius pagerinti santykius ir geriau susidoroti su iššūkiais, kai jie iškils.

Prieš pradedant lankyti terapiją galite užsirašyti, apie ką norite kalbėti.

Terapinė valanda (50 minučių) gali prabėgti akimirksniu, ir nors „čia ir dabar“ terapijos kambaryje yra nepaprastai svarbu, kai jaučiatės nervingi ir nežinote, ką pasakyti ankstyvosiose sesijose, gerai turėti dalykų, kuriuos norite aptarti, sąrašą. Galbūt neaptarsite visko, bet struktūra gali padėti.

Naudinga skirti laiko prieš ir po sesijos.

Išjunkite telefono garsą, pasakykite visiems, kurie gali su jumis susisiekti, kad kurį laiką būsite nepasiekiami, ir neplanuokite nieko iškart po susitikimo – gali prireikti šiek tiek laiko atsipalaiduoti. Net pusvalandis gali padėti.

Tikėkitės kalbėti apie savo praeitį.

Kiekviena mūsų vaikystė, kad ir kur ji būtų skalėje tarp traumuojančios ar nekenksmingos, palieka mus be kitos išeities, kaip tik būti gražiai sudėtingais suaugusiais. Suprantant tai, iššūkiai, su kuriais susiduriame dabar, neišvengiamai yra atsakas į kažką, kas įvyko praeityje. Tikėkitės, kad galiausiai reikės šiek tiek pasigilinti.

Terapija yra kelionė, o ne greitas sprendimas. Būkite kantrūs su savimi ir pasitikėkite procesu.

Šaltinis: https://theselfspace.com/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Saulena
Saulena
Sveiki! Esu Saulena, Laikas.lt straipsnių autorė. Mane ypač domina psichologija, sveika gyvensena. Rašydama siekiu ne tik įtraukti skaitytojus, bet ir padėti jiems geriau suprasti save, atrasti patarimų geresnei savijautai bei rasti atsakymus į kasdienius klausimus.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: