Now Reading
74-asis Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas: tarp istorinės atminties ir kosmoso

74-asis Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas: tarp istorinės atminties ir kosmoso

74-asis Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas: tarp istorinės atminties ir kosmoso

Laikas.lt

Šiandien, paskutinę pavasario dieną Lietuvos nacionalinis dramos teatras pristatė savo ateinančio 74-ojo sezono naujienas. Iki naujųjų metų LNDT planuoja parodyti daugiau kaip 100 repertuarinių spektaklių ir išleisti tris premjeras. Po naujųjų teatro repertuarą papildys dar trys nauji spektakliai, tarp kurių – LNDT ir vieno inovatyviausių šiuolaikinių Europos teatrų „Hotel Pro Forma“ (Danija) kuriamas naujos kartos spektaklis jaunimui.

73-ąjį sezoną LNDT užbaigia gastrolėmis Europos nacionalinių teatrų festivalyje Varšuvoje. Oskaro Koršunovo režisuotas spektaklis „Išvarymas“ birželio 7 ir 8 dienomis bus parodytas Teatr Narodovy scenoje. Festivalyje taip pat dalyvaus Vienos Burgtheater, Stokholmo Dramaten ir Sankt Peterburgo Aleksandros teatrai. 

„Naujajame sezone daugiau dėmesio skirsime istorijai. Kaip ji formuoja mūsų dabartį? Ką norime ir ko nenorime prisiminti? Kokių praeities vertybių pasigendame dabartyje? Šiuos klausimus įvairiai užduos trys nauji spektakliai, vienaip ar kitaip interpretuojantys istorinę atmintį. Šiandien teatrui reikia naujų meninių idėjų. Galvodamas apie tai, pakviečiau tris skirtingų kartų užsienio režisierius iš Danijos, Latvijos ir Suomijos. Tikiuosi, jų spektakliai sujudins teatro kūrybinę kraujotaką ir suteiks žiūrovams naujų meninių įspūdžių. Keičiasi nacionalinės dramaturgijos festivalio „Versmė“ formatas. Užuot rengęs pjesių idėjų konkursą, teatras užsakė trims jauniems jau žinomiems lietuvių dramaturgams parašyti teatrui po pjesę. Nuo pat rašymo pradžios kūrybiniame procese dalyvauja ir režisieriai, kurie rengs pjesių pristatymus. Sėkmingiausi iš jų taps spektakliais. Apskritai, ateinantį sezoną teatre turėtų atsirasti daugiau jaunos kūrybinės energijos, skatinančios teatrą toliau eiti atsinaujinimo keliu“, – taip ateinantį 74-ąjį LNDT sezoną pristato jo meno vadovas Audronis Liuga.

74-ajame sezone LNDT žiūrovus pakvies į šešias premjeras. Sezoną pradės didelį tarptautinį rezonansą sukėlusios lenkų dramaturgo Tadeuszo Slobodzianeko pjesės „Mūsų klasė“ („Nasza klasa“) pastatymas, kurį režisuoja Yana Ross. „Mūsų klasė“, kaip retas kitas šiuolaikinis literatūros kūrinys, suveda skaitytoją ir žiūrovą akistaton su Holokausto patirtimi, priartina jo nežmoniškumą ir siaubą bei diagnozuoja negyjančią psichologinę ir socialinę traumą. Spektaklio premjera įvyks rugsėjo 20, 21 d. Kita pirmosios sezono pusės premjera – Jono Vaitkaus režisuojamas Kazio Binkio „Atžalynas“. Chrestomatinę pjesę Vaitkus žada perskaityti savaip – nesistengdamas jos sušiuolaikinti, bet žvelgdamas į joje vaizduojamus mokytojų ir mokinių santykius iš istorinio laiko perspektyvos. „Skaitant Binkio pjesę ypatingai ryškiai galima jausti jos transliuojamas vertybes – moralę, jaunesnio pagarbą vyresniam, tai, kas šiandien yra daugiau ar mažiau užmiršta ar paminta. Tai labai nuoširdi, nereikalingų pretenzijų neturinti pjesė, todėl nesinori ją statant naudoti modernizmą ar šokiruojančias teatrines priemones. Statant šį spektaklį norisi emociškai ir dokumentiškai grįžti į pjesės laiką ir pažvelgti į jį iš šiandienos šviesoje“, – teigė režisierius Jonas Vaitkus. Į „Atžalyno“ premjerą teatras pakvies lapkričio 8, 9 d. Dar vienas spektaklis, gimstantis istorijos ir dabarties sandūroje – tai latvių ir lietuvių jaunųjų menininkų projektas darbiniu pavadinimu „Sausio 13”, kurį režisuoja jauniausios latvių teatro kartos lyderis Valters Sīlis. Spektaklio dramaturgija bus kuriama repeticijų metų iš istorinių įvykių liudininkų pasakojimų, dokumentų, pačių spektaklio kūrėjų prisiminimų. „Sausio 13” premjera įvyks 2014-ųjų vasario 22 ir 23 d.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Būsimą LNDT sezoną papuoš skandinaviškas akcentas. Įvairiose teatro scenose bus pristatyta danų, islandų, suomių, norvegų naujoji dramaturgija ir teatras. Skandinaviškąjį sezono ciklą spalio 12,13 d. pradės režisieriaus Gyčio Padegimo kamerinio spektaklio „Nuošaly“ premjera pagal islandų dramaturgo Sigurduro Pálssono pjesę. Balandžio 25,26 d. jį užbaigs vienos įdomiausių naujosios kartos suomių režisierės ir dramaturgės Saaros Turunen spektaklis pagal savo pačios sukurtą pjesę „Broken Heart Story“. Lapkritį įvyks norvegų dramaturgo Arno Lygre tarptautinį pripažinimą pelniusios pjesės „Aš išnykstu“ pristatymas. Svarbiausias šio neformalaus ciklo renginys – danų režisierės ir „Hotel Pro Forma“ vadovės Kirsten Delholm spektaklis „-Cosmos+” su lietuvių aktoriais ir jaunais muzikos kūrėjais. Kiekvienas „Hotel Pro Forma“ pastatymas yra kuriamas menų sintezės pagrindu – jame susilieja vizualiųjų menų, architektūros, muzikos, kino, literatūros, mokslo ir skaimeninių medijų išraiškos formos. „-Cosmos+” yra bandymas sukurti naujos kartos spektaklį jaunam žiūrovui, paremtą moksliniais visatos tyrinėjimais ir meninės vaizduotės poezija. Spektaklio „-Cosmos+“ premjera Didžiojoje salėje įvyks 2014 m. kovo pabaigoje.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt