Vasaros kelionių metas jau čia pat, o tai reiškia, kad oro uostai pildosi keliautojais, o lėktuvai – keleiviais. Kartu su augančiais srautais didėja ir rizika susidurti su įvairiais virusais. „Keliaudami žmonės neišvengiamai kontaktuoja su daugybe paviršių bei kitais žmonėmis, todėl padidėja tikimybė užsikrėsti bakterijomis ar virusais, ypač uždaroje lėktuvo erdvėje, kur oras recirkuliuojamas“, – sako gydytojas Robertas Biernbaumas, skubios pagalbos medicinos specialistas. Laimei, imantis kelių prevencinių priemonių, galima gerokai sumažinti riziką susirgti kelionės metu. Štai ką pataria gydytojai, kad keliaujant lėktuvu nesusirgtumėte peršalimu ar gripu.
Ką daryti prieš keliaujant lėktuvu
1. Stiprinti imuninę sistemą iš anksto
Sveika mityba, pakankamas skysčių vartojimas, kokybiškas miegas, streso valdymas ir reguliarus fizinis aktyvumas – visa tai yra būtina norint paruošti kūną kelionei. „Kuo stipresnė jūsų imuninė sistema, tuo geriau ji atlaikys kontaktą su bakterijomis ar virusais oro uoste ir lėktuve“, – pažymi šeimos gydytoja Karla Robinson.
2. Laiku pradėkite gerti daugiau vandens
Vien išgerti kelias stiklines vandens prieš pat skrydį – nepakanka. Skysčių balansas turi būti palaikomas visą savaitę ar dvi iki kelionės. Hidratacija – vienas svarbiausių imuniteto stiprinimo aspektų.
3. Protingai pasirinkite vietą lėktuve
Tyrimai rodo, kad sėdint prie lango ar lėktuvo gale galima sumažinti kontaktą su kitais keleiviais – ir taip sumažinti užsikrėtimo riziką. Jei turite galimybę, rinkitės tokią vietą dar pirkdami bilietus.
4. Apsirūpinkite kelionės rinkinėliu
Į kelioninį krepšį įsidėkite dezinfekcinių servetėlių, rankų dezinfekcinio skysčio, sveikų užkandžių, tuščią gertuvę ir keletą vaistų nuo peršalimo simptomų – jei vis dėlto susirgtumėte būdami toli nuo namų.

Ką daryti skrydžio metu
1. Dėvėkite kaukę
Ypač keliaujant lėktuvu ilgesnį atstumą arba jei sėdite šalia kosinčių keleivių. „Kaukė – viena iš veiksmingiausių priemonių apsisaugoti nuo kvėpavimo takų infekcijų“, – sako gydytoja Robinson.
2. Dažnai plaukite ir dezinfekuokite rankas
Net jei atrodo, kad jūsų rankos švarios, lėktuvuose ir oro uostuose liečiama daugybė paviršių: ranktūriai, sagos, staleliai. Po kiekvieno kontakto su tokiais paviršiais – dezinfekuokite rankas.
3. Nuvalykite aplinką
Išsivalykite savo sėdėjimo vietą – padėkite ant stalelio servetėlę, nuvalykite atramas, sagas, diržus. Tokia prevencinė priemonė padeda apsisaugoti ne tik nuo virusų, bet ir nuo bakterijų, kurių gali likti po kitų keleivių – netgi kūdikių sauskelnių keitimo ant stalelio.
Po skrydžio – svarbu nenuleisti rankų
1. Rankų higiena – iškart po nusileidimo
Vos išlipus iš lėktuvo, patartina nusiplauti rankas arba jas dezinfekuoti. Tai ypač svarbu prieš valgant ar liečiant veidą.
2. Tęskite sveikus įpročius kelionės metu
Nors atostogos – metas atsipalaiduoti, per daug nukrypti nuo sveikos gyvensenos nepatartina. Palaikykite miego režimą, valgykite daugiau šviežių vaisių ir daržovių, nepamirškite fizinio aktyvumo bei vandens. Tai padės ne tik išlikti sveikiems, bet ir geriau jaustis visos kelionės metu.
Skrydžiai – neišvengiama daugelio kelionių dalis, tačiau jie neturi baigtis peršalimu ar gripu. Imdamiesi paprastų prevencinių veiksmų dar prieš kelionę, jos metu ir po jos – galite užtikrinti, kad jūsų atostogos būtų malonios ir be nemalonių ligų.
Šaltinis: https://www.realsimple.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.