Daugelis gyvūnų augintojų iš meilės savo augintiniui nori pasidalinti skanėstu nuo stalo. Deja, tokie geri ketinimai gali baigtis rimtomis pasekmėmis. Kai kurie mūsų kasdien valgomi produktai – tai pavojingi produktai šunims ir katėms, galintys sukelti apsinuodijimą, rimtas ligas ar net būti mirtini.
Kodėl gyvūno virškinimo sistema – ne žmogaus kopija?
Svarbu suprasti, kad pavojingi produktai šunims ir katėms yra tokie dėl fiziologinių skirtumų. Pavyzdžiui, katėms būtinas mėsos pagrindu paremtas maistas, nes jų organizme trūksta fermentų, reikalingų tam tikriems žmogaus maisto komponentams skaidyti. Nors šunys yra kiek „vislapesni“, tai nereiškia, kad jų virškinimo sistema susidoros su mūsų stalo likučiais.
Net nedidelis kiekis kai kurių medžiagų gali būti mirtinas – todėl mitas „šiek tiek nepakenks“ gali turėti skaudžių padarinių.
Dažniausiai pasitaikantys pavojingi produktai šunims ir katėms
- Šokoladas ir kakava – juose esantis teobrominas gyvūnams yra toksiškas. Gali sukelti traukulius, širdies ritmo sutrikimus ar net mirtį.
- Vynuogės ir razinos – jų toksinis poveikis nėra iki galo ištirtas, bet net keli vaisiai kai kuriems šunims sukelia inkstų nepakankamumą.
- Ksilitolis – randamas kramtomojoje gumoje, dietiniuose produktuose. Sukelia staigų gliukozės kiekio kritimą ir kepenų pažeidimus.
- Svogūnai ir česnakai – ardo raudonuosius kraujo kūnelius, sukelia anemiją.
- Kaulai – ypač virti, nes lūžta į aštrius gabalus, kurie gali pažeisti virškinamąjį traktą.
- Riešutai (ypač makadamijų ir peliję) – sukelia vėmimą, silpnumą, gali būti papildomai toksiški dėl pelėsių.
- Pieno produktai – dauguma suaugusių kačių ir šunų netoleruoja laktozės, dėl ko pasireiškia viduriavimas.

Kaip atpažinti apsinuodijimą?
Pirmieji simptomai gali pasirodyti po kelių valandų: vangumas, vėmimas, viduriavimas, drebėjimas, kvėpavimo sutrikimai, traukuliai ar elgesio pokyčiai. Jei įtariate, kad augintinis suėdė pavojingų produktų šunims ar katėms, nedelskite – kreipkitės į veterinarą.
Ką daryti, jei įtariate apsinuodijimą?
- Nedelskite – kuo greičiau reaguosite, tuo didesnė tikimybė išgelbėti gyvybę.
- Neduokite vaistų ar nebandykite sukelti vėmimo be veterinaro nurodymo.
- Surinkite visą informaciją: ką ir kiek gyvūnas suėdė, kada, kiek sveria.
Patikimiausias būdas – naudoti subalansuotą pramoninį pašarą, pritaikytą gyvūno rūšiai, amžiui ir sveikatos būklei. Jei norisi palepinti – rinkitės veterinarų patvirtintus skanėstus arba saugius produktus (pvz., virta vištiena be druskos ar prieskonių).
Šaltinis: ukr.media
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.