Ar kada nors pastebėjote, kaip tam tikra daina gali sukelti prisiminimų laviną? Galbūt tai buvo melodija, skambėjusi per jūsų pirmąjį šokį arba kelionės, kurią niekada pamiršite, himnas. Dažnai mes galvojame apie šiuos muzikinius prisiminimus kaip apie užfiksuotas praeities nuotraukas. Tačiau neseniai atliktas tyrimas parodė, kad muzikos klausymasis gali pakeisti tai, kaip jaučiamės apie tai, ką prisimename – tai galėtų pasiūlyti naujus būdus padėti žmonėms susidoroti su sudėtingais prisiminimais. Tad ar gali būti, kad muzika gydo žaizdas?
Muzika, pasakojimai ir atmintis
Kai klausotės muzikos, ne tik ausys yra įtrauktos – muzika aktyvuoja ir jūsų smegenų sritis, atsakingas už emocijas ir atmintį. Hipokampas, kuris yra svarbus prisiminimų kaupimui ir atgaminimui, glaudžiai bendradarbiauja su migdolinių kūnu – emocijų centru smegenyse. Dėl šios priežasties tam tikros dainos ne tik yra įsimintinos, bet ir sukelia gilias emocijas.
Pirmąją tyrimo dieną dalyviai turėjo įsiminti trumpas, emociškai neutralias istorijas. Kitą dieną jie turėjo atkurti šias istorijas klausydamiesi arba teigiamą, arba neigiamą muziką, arba tyliai. Paskutinę dieną mes paprašėme jų vėl prisiminti tas pačias istorijas, tačiau be jokios muzikos. Buvo stebimas dalyvių smegenų aktyvumą naudojant fMRI skenovaizdas, kurios matuoja smegenų veiklą pagal kraujo tekėjimo pokyčius.
Ar muzika gydo: stulbinantys rezultatai
Kai dalyviai klausėsi emociškai įkrautos muzikos atkurdami neutralias istorijas, jie dažniau įtraukė į jas su naujais emociniais elementais, kurie atitiko muzikos nuotaiką. Pavyzdžiui, neutralios istorijos, atkurtos su teigiama muzika fone, vėliau buvo prisimintos kaip teigiamos, net jei muzika jau nebegrojo.
Dar įdomiau buvo tai, kad tyrimo metu atlikti smegenų skenavimai atskleidė padidėjusią migdolinio kūno ir hipokampo veiklą – tas smegenų sritis, kurios yra esminės emocijų ir atminties apdorojimui. Būtent todėl daina, susijusi su svarbiu gyvenimo įvykiu, gali sukelti tiek stiprių jausmų – ji aktyvuoja tiek emocijas, tiek atmintį apdorojančias smegenų sritis vienu metu.
Taip pat pastebėtas stiprus ryšys tarp emocijas apdorojančių smegenų sričių ir vizualinio pojūčio apdorojimo. Tai rodo, kad muzika gali papildyti prisiminimus emocinėmis detalėmis, kai dalyviams kyla istorijų vaizdiniai jų mintyse.

Muzikiniai prisiminimai
Tyrimai parodė, kad muzika gali pakeisti prisiminimų emocijas. Prisiminimai yra lankstesni, nei buvo manyta anksčiau, ir jie gali būti paveikiami muzikos, kai žmonės juos prisimena.
Nors dar reikia atlikti daugiau tyrimų, šie atradimai, jog muzika gydo, gali būti svarbūs tiek kasdieniam gyvenimui, tiek medicinai. Pavyzdžiui, žmonėms, sergantiems depresija ar PTSD, kuriems sunku susidoroti su neigiamais prisiminimais, tinkama muzika galėtų padėti juos pakeisti ir sumažinti neigiamą poveikį. Tai taip pat gali atverti naujas galimybes naudoti muziką psichikos sveikatos gydymui.
Kasdieniame gyvenime tyrimas pabrėžia, kaip svarbu rinktis muziką, kuri palieka įspūdį. Prisiminimai, kaip ir mėgstamos dainos, gali būti perkurti ir pakeisti muzikos pagalba. Muzika, kurios klausote, ne tik kad gali pagerinti jūsų dabartinę nuotaiką, bet ir formuoti, kaip prisiminsite šias akimirkas ateityje.
Kitą kartą, kai įsijungsite savo mėgstamą grojaraštį, pagalvokite, kaip tai gali pakeisti ne tik jūsų nuotaiką dabar, bet ir kaip jūs prisiminsite tuos momentus ateityje.
Šaltinis: https://www.psypost.org/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.