-1.8 C
Vilnius
Pirmadienis, 17 kovo, 2025

Atksleidė, kokie 10 įpročių skatina greitesnį drabužių nusidėvėjimą

Nėra nieko liūdnesnio, nei pamatyti, kaip mėgstami drabužiai – nauji marškinėliai su apykakle ar mylimas megztinis – praranda savo formą ir grožį. Tačiau tinkama priežiūra gali gerokai prailginti jūsų drabužių tarnavimo laiką. Laikydamiesi kelių paprastų taisyklių, galite išvengti dažnų drabužių gadinimo priežasčių ir mėgautis savo garderob esančiais grožiais ilgiau. Šiame straipsnyje aptarsime kokie 10 įpročių gali pakenkti jūsų drabužiams, skatinti drabužių nusidėvėjimą ir pateiksime patarimų, kaip juos pakeisti, kad jūsų rūbai atrodytų kaip nauji ilgiau.

Nepaisoma priežiūros nurodymų ant etiketės

Dažnai pamirštame, bet priežiūros etiketės yra nepaprastai svarbios norint išsaugoti drabužių kokybę ir ilgaamžiškumą. Kornelio universiteto vyresniosios dėstytojos pluošto mokslo srityje Frances Kozen teigimu, dauguma žmonių nepakankamai dėmesio skiria etiketėse pateiktoms instrukcijoms, o tai gali turėti rimtų pasekmių.

Pavyzdžiui, audinių minkštiklio naudojimas drabužiams, kuriems tai nerekomenduojama (pvz., vaikų pižamoms, sportinei aprangai, vandeniui atspariems drabužiams), gali sumažinti jų funkcionalumą – minkštiklis gali užkimšti audinio poras ir sumažinti jo kvėpavimą ar drėgmės sugėrimą.

Etiketėse taip pat rasite svarbios informacijos apie tinkamą skalbimo būdą (rankų plovimas, skalbimas mašinoje), džiovinimo būdą (džiovyklė, džiovinimas tiesiai) ir cheminį valymą. Atsižvelgiant į šiuos nurodymus, galite gerokai prailginti savo mėgstamų drabužių tarnavimo laiką. Tad prieš skalbdami ar tvarkydami drabužius, atidžiai perskaitykite etiketę – tai sutaupys jūsų laiką ir pinigus.

Jautrių drabužių skalbimas su įprastais

Apatinio trikotažo skalbimas kartu su džinsais gali būti ne pati geriausia idėja, norint ilgiau išlaikyti subtilesnius drabužius. Lengvų sintetinių drabužių maišymas su sunkiais medvilniniais drabužiais, tokiais kaip džinsai, nėra idealu, nes skalbimo ir džiovinimo laikas labai skiriasi. Pavyzdžiui, apatiniai dažnai būna pagaminti iš elastomerinių pluoštų, kurių negalima skalbti ar džiovinti aukštoje temperatūroje.

Apsvarstykite galimybę subtilius drabužius ir sintetinių pluoštų gaminius džiovinti pakabinus.

Netinkamas drabužių rūšiavimas

Skalbiant drabužius, rekomenduojama rūšiuoti juos pagal spalvą ir audinio tipą. Turint daug skalbinių, tai yra paprasčiau, tačiau esant mažesniam kiekiui, pirmiausia verta rūšiuoti pagal audinio tipą ir svorį, ypač jei spalvoti drabužiai jau yra skalbti.

Pavyzdžiui, apatinius, pižamas ir marškinėlius galima skalbti kartu. Tačiau naujus spalvotus drabužius rekomenduojama skalbti atskirai su panašiomis spalvomis per pirmuosius kelis skalbimus, kad išvengtumėte spalvų nubėgimo.

Neužsegami užtrauktukai ir sagos

Kad išvengtumėte drabužių pažeidimų skalbiant, būtinai užtraukite visus užtrauktukus. Užtrauktukai skalbimo metu gali sukelti kibirkščius ir audinio dilimą, todėl jų užtraukimas sumažina trintį ir apsaugo kitus drabužius nuo pažeidimų.

10 įpročių skatina greitesnį drabužių nusidėvėjimą. Skalbimas neužsegus užtrauktuko

Persistengiama su drabužių skalbmo kiekiu

Dažnas drabužių skalbimas gali juos greičiau susidėvėti. Nors apatiniai ir marškinėliai dažnai reikalauja skalbimo po kiekvieno dėvėjimo, daugelį kitų drabužių galima skalbti rečiau. Patikrinkite, kaip dažnai reikia skalbti skirtingus drabužius, ir taip pratęsite jų tarnavimo laiką.

Per daug naudojama skalbiklio

Naudojant per daug skalbiklio, drabužiai gali tapti standūs ir nepatogūs dėvėti, o tai gali trumpinti jų tarnavimo laiką. Todėl svarbu laikytis ant skalbiklio pakuotės nurodytų dozių, atsižvelgiant į jūsų skalbyklės tipą ir skalbiamų drabužių kiekį. Per didelis skalbiklio kiekis gali ne tik nepagerinti skalbimo kokybės, bet ir pakenkti drabužiams.

Skalbimas per karštame vandenyje

Per karštas vanduo skalbiant gali pažeisti audinius – susitraukti drabužius ir išblukinti spalvas. Todėl visada vadovaukitės ant drabužių etiketės nurodytomis skalbimo temperatūros rekomendacijomis, kad išsaugotumėte drabužių kokybę ir išvaizdą.

Netinkamai pasirinkti drabužiai veikloms

Drabužių pasirinkimas turi atitikti numatomą veiklą. Netinkamų drabužių dėvėjimas gali sukelti jų greitesnį susidėvėjimą ar pažeidimus. Pavyzdžiui, kašmyro megztinis netinka aktyviam žygiui. Rinkdamiesi drabužius, atsižvelkite į numatomą fizinį aktyvumą ir aplinkos sąlygas.

Skalbimas neišvertus rūbų į blogąją pusę

Kad apsaugotumėte drabužius nuo susidėvėjimo skalbiant ir džiovinant, skalbkite juos išvirkščia puse į išorę. Tai sumažina trintį, todėl drabužiai ilgiau išlaiko savo spalvą ir išvaizdą, o susidėvėjimo požymiai lieka nematomoje pusėje.

10 įpročių skatina greitesnį drabužių nusidėvėjimą. Skalbimas neišvertus į blogąją pusę

Neatliekama įprasta drabužių priežiūra

Laiku pašalinkite mažus drabužių defektus – burbuliukus, mazgelius ar plyšimus nelaukdami, kol jie taps didelėmis problemomis, galite pratęsti drabužių tarnavimo laiką. Paprasta priežiūra, kaip antai mazgelių pašalinimas ar skylių užsiuvimas, gali išsaugoti jūsų mėgstamus drabužius ilgesnį laiką.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Gintarė Naruševičiūtė
Gintarė Naruševičiūtė
Esu Gintarė, „Aktualu“, „Įdomu“ ir „Patarimai“ skilčių straipsnių redaktorė. Mano tikslas – šviesti visuomenę ir paskatinti žvelgti į dalykus lengviau bei paprasčiau. Siekiu, kad mano straipsniai būtų informatyvūs, pateikiantys vertingas įžvalgas ir praktiškus patarimus, kuriuos lengva pritaikyti kasdienybėje. Mano tikslas – kurti aktualų ir įkvėpiantį turinį Laikas.lt skaitytojams.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: