Boho stilius – tai ne tik mados kryptis, bet ir gyvenimo būdas, kuris apjungia laisvę, kūrybiškumą ir ryšį su gamta. Šis stilius dažnai suvokiamas kaip nerūpestingas, eklektiškas ir atviras eksperimentams, tačiau jis turi daug gilesnes istorines ir kultūrines šaknis.
Boho (arba bohemiškasis) stilius yra kur kas daugiau nei tik hipių palikimas – jis įkvepia daugelį menininkų ir kūrėjų savo laisvės idėjomis. Šiame straipsnyje pateiksime 10 dalykų, kurių galbūt nežinojote apie boho stilių.
1. Boho pavadinimas siejamas su „bohemiečiais“
Boho stiliaus pavadinimas kilęs iš žodžio „bohemiškas“, kuris pradėtas vartoti XIX a., apibūdinant menininkus ir intelektualus, kurie gyveno alternatyvų gyvenimo būdą, ignoruodami visuomenės normas. Terminas kilo iš Bohemijos regiono, kuris dabar priklauso Čekijai.
Šiame regione gyveno keliaujančios tautos, kurios tuo metu buvo laikomos laisvamanėmis ir nepriklausančiomis socialinei sistemai. „Bohemiečiai” buvo žmonės, kurie rinkosi meninę ir kūrybinę veiklą, atsisakydami griežtos socialinės hierarchijos.
Boho stiliaus šaknys susijusios su menininkų ir maištininkų bendruomenėmis, kurios nepriėmė įprasto gyvenimo modelio. Šis gyvenimo būdas apėmė laisvą kūrybiškumo išraišką, kurią perteikia ir drabužiai. Boho stilius išreiškia nepriklausomybę, individualumą ir laisvę nuo įprastų standartų.
2. Boho stilius nėra tiesiog hipių stilius
Nors dažnai manoma, kad boho stilius atsirado hipių judėjimo metu, jo šaknys yra daug gilesnės. XIX a. Paryžiuje gyvenę menininkai, kurie atsisakė prisitaikyti prie viduriniosios klasės normų, buvo pirmieji šio stiliaus atstovai. Tuo metu jie dažnai buvo siejami su skurdžiu, tačiau kūrybiniu gyvenimu.
Hipių laikotarpis 1960-aisiais ir 1970-aisiais tik iš naujo atgaivino boho stilių. Šis laisvės ir individualumo siekis tapo šio stiliaus pagrindu. Taigi, nors hipių judėjimas padarė didelę įtaką, boho stilius gyvavo gerokai anksčiau ir iki šiol išlieka gyvas.
3. Sluoksniavimas yra pagrindinis boho stiliaus bruožas
Vienas pagrindinių boho stiliaus elementų yra drabužių sluoksniavimas. Tai leidžia sukurti gilų, sudėtingą, bet kartu natūralų įvaizdį. Boho stilius ne tik leidžia derinti drabužius pagal savo skonį, bet ir ragina maišyti įvairias tekstūras, raštus ir audinius. Tai puiki galimybė išreikšti savo kūrybiškumą.
Pvz., lengva, ilga, raštuota suknelė gali būti papildyta megztiniu, švarkeliu ar šalikais. Dėl šio sluoksniavimo kiekvienas aprangos elementas atrodo neatsiejamas ir organiškas, o tai yra viena svarbiausių boho stiliaus savybių. Sluoksniai padeda išlaikyti stilių įdomų, nepaisant sezono ar oro sąlygų.
4. Natūralios medžiagos – tvarumo ženklas
Boho stilius yra susijęs su natūralumu ir ekologija. Dauguma boho stiliaus drabužių yra siuvami iš natūralių medžiagų, tokių kaip medvilnė, linas, vilna ar oda. Tai daroma ne tik dėl estetikos, bet ir dėl sąmoningo pasirinkimo remti tvarią madą bei ekologišką gyvenimo būdą.
Be to, šis stilius dažnai apima rankų darbo elementus, pavyzdžiui, megztus megztinius, rankų darbo papuošalus ar skareles. Tokie akcentai ne tik praturtina aprangą, bet ir parodo pagarbą amatininkams ir jų unikaliems darbams. Tokiu būdu boho stilius yra daugiau nei mada – tai vertybių atspindys.
5. Boho stilius yra lankstus ir universalus
Nors iš pirmo žvilgsnio boho stilius gali atrodyti tinkamas tik vasaros festivaliams, jis iš tikrųjų yra itin lankstus ir universalus. Jis puikiai tinka įvairioms progoms, net formaliuose renginiuose, jei pasirenkami tinkami drabužiai ir aksesuarai. Taip pat galima jį pritaikyti įvairiems metų laikams.
Žiemą galite sluoksniuoti šiltesnius drabužius, pavyzdžiui, stambius megztinius, vilnones skraistes ar šalikus. Deriniai, tokie kaip ilgos boho suknelės su storais batais ir šiltais paltukais, gali būti puikus pasirinkimas net ir šaltesniu oru. Svarbu nepamiršti kūrybiškumo ir nebijoti eksperimentuoti.
6. Boho stilius peržengia mados ribas ir paliečia interjerą
Boho stiliaus įtaka neapsiriboja tik mada. Jis taip pat yra populiarus interjero dizaino pasaulyje. Boho interjeras išsiskiria laisvumu, jaukumu ir eklektika. Jame gausu ryškių spalvų, natūralių medžiagų ir rankų darbo dekoracijų. Dažnai naudojami etniniai kilimai, pagalvėlės su ornamentais, daug augalų bei derinami įvairių kultūrų elementai.
Šis stilius yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori savo namuose sukurti jaukią ir kūrybingą aplinką. Tai – tarsi gyvenimo filosofija, kuri atspindi pagarbą gamtai ir asmeninio stiliaus laisvę.
7. Boho stilius skatina saviraišką
Vienas iš esminių boho stiliaus bruožų yra tai, kad jis leidžia laisvai išreikšti savo asmenybę. Boho gerbėjai dažnai yra žmonės, kurie siekia išreikšti savo kūrybiškumą ne tik per madą, bet ir per kitus gyvenimo aspektus. Jiems svarbi muzika, menas, gamta ir vidinė harmonija.
Boho stilius – tai meninė laisvė ir kūrybinis požiūris, kuris nėra ribojamas jokių taisyklių. Jis leidžia eksperimentuoti ir būti nepriklausomam. Tai ideali erdvė tiems, kurie nori atrasti savo unikalų stilių.
8. Spalvos įkvėptos gamtos
Boho stiliaus spalvų paletė dažniausiai yra natūrali, žemiška ir įkvėpta gamtos. Smėlio spalva, ruda, žalia, geltona ir mėlyna dažnai vyrauja šio stiliaus drabužiuose bei interjere. Tai atspindi stiliaus ryšį su natūralumu ir ekologišku gyvenimo būdu.
Vis dėlto, boho stilius leidžia eksperimentuoti su spalvų deriniais, todėl neretai galima pastebėti ir ryškesnių, kontrastingų atspalvių, tokių kaip rožinė, violetinė ar oranžinė. Spalvų laisvė šiame stiliuje yra viena iš pagrindinių savybių, leidžiančių kurti išskirtinius ir asmeniškus derinius.
9. Boho stiliaus aksesuarai neša simbolinę prasmę
Boho stiliuje aksesuarai užima ypatingą vietą ir dažnai turi tam tikrą simbolinę reikšmę. Rankų darbo papuošalai, brangakmeniai, amuletai, plunksnos ar jūros kriauklės gali turėti gilesnę prasmę, atspindėti dvasinį ryšį su gamta ar tam tikromis tradicijomis.
Dažnai tokie aksesuarai simbolizuoja apsaugą, sėkmę arba taiką. Be to, boho stiliuje populiaru dėvėti kelis papuošalus vienu metu, juos sluoksniuojant kaip ir drabužius. Toks puošimosi būdas tik dar labiau praturtina įvaizdį ir suteikia jam originalumo.
10. Tvarumo filosofija
Boho stilius taip pat išsiskiria tvarumu, nes dažnai skatina vartoti mažiau, bet protingiau. Vietoj greitosios mados gaminių, šio stiliaus šalininkai renkasi aukštos kokybės, ilgaamžius drabužius, pagamintus iš natūralių medžiagų.
Gal būtent boho stilius yra puikus pasirinkimas jums?
Boho stilius, nors ir giliai siejamas su laisve, kūrybiškumu ir paprastumu, per daugelį metų tapo daugiau nei tik mada. Jis išsivystė į gyvenimo būdą, kuris atspindi ne tik išorinius drabužius ar aksesuarus, bet ir požiūrį į gyvenimą – kaip mes save išreiškiame, kokias vertybes puoselėjame, kaip siekiame gyventi harmonijoje su gamta ir aplinka.
Boho mados ištakos byloja apie pasipriešinimą tradicijoms ir norą kurti savo kelią, o šiandien šis stilius yra puikus būdas parodyti savo unikalumą, nepriklausomybę ir kūrybinę laisvę.
Nors iš pirmo žvilgsnio šis stilius gali atrodyti paprastas, jį gaubia simbolika ir gili istorija. Šis stilius – ne tik išvaizdos klausimas, tai filosofija, skatinanti mus būti savimi, nebijoti eksperimentuoti ir puoselėti savo asmenybę.
Šaltiniai:
- https://www.decorilla.com/online-decorating/bohemian-interior-design/
- https://www.robern.com/article/bohemian-interior-design-style
- https://www.andacademy.com/resources/blog/interior-design/bohemian-interior-design/
- https://lookiero.co.uk/blog/what-is-boho-style
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip.