Nuo seniausių laikų meilė buvo viena iš paslaptingiausių ir galingiausių jėgų žmogaus gyvenime. Moterys, norėdamos išlaikyti mylimojo dėmesį ar susigrąžinti prarastą meilę, dažnai kreipdavosi į magiją. Tokie burtai, persipynę su senovės tradicijomis, liaudies tikėjimais ir gamtos galiomis, buvo perduodami iš kartos į kartą.
Meilės eliksyrai ir žolelių užpilai
Viena iš dažniausiai naudojamų priemonių – meilės eliksyrai. Moterys ruošdavo ypatingus gėrimus iš žolelių, laikomų turinčiomis „širdį šildančių“ savybių. Pavyzdžiui, čiobrelis, melisa ar rožės žiedlapiai buvo verdami su medumi ir duodami gerti mylimajam.
Tokie eliksyrai buvo skirti ne tik sustiprinti meilės jausmus, bet ir išsklaidyti abejones, pavydą ar šaltumą santykiuose. Kartais į gėrimą būdavo įlašinama ir lašelio kraujo – tikėta, kad tai sustiprina ryšį tarp dviejų širdžių. Kai kurios moterys, ypač kaimo vietovėse, šiuos eliksyrus ruošdavo per ypatingas metų dienas – per Jonines, Kupolines ar jaunatį, kai, pasak tikėjimų, gamtos galia buvo stipriausia.
Gėrimo ruošimas dažnai lydėtas tyliai tariamų žodžių ar maldų, kad mylimasis būtų švelnus, ištikimas ir visad ilgėtųsi grįžti namo.
Mazgų magija ir plaukų burtai
Liaudies magijoje itin populiarūs buvo mazgų burtai. Tikėta, kad surišus mazgą ant siūlo ar juostelės ir tariant ypatingus žodžius, galima „surišti“ ir mylimojo jausmus. Kai kurios moterys į tokius mazgus įpindavo plaukus – tiek savo, tiek mylimojo. Plaukai, laikyti itin stipria magiška medžiaga, buvo naudojami kuriant ryšį tarp dviejų žmonių, tarsi sustiprinant jų bendrumą ir emocinį ryšį.
Svarbu buvo ne tik medžiaga, bet ir pats mazgų skaičius – dažniausiai jų būdavo devyni, nes šis skaičius laikytas magišku. Kiekvieną mazgą surišant, moteris mintyse ar balsu kartodavo norą, pavyzdžiui: „Kad jo širdis būtų prie manęs kaip mazgas prie šio siūlo.“ Kartais tokie burtai buvo atliekami slapta – naktį, vienumoje, dažnai per jaunatį arba penktadienį, kuris buvo laikomas tinkamiausia diena meilės burtams.
Surištas siūlas ar juostelė būdavo slepiama po pagalve, nešiojama prie širdies ar net įsiuvama į mylimojo drabužį – tikėta, kad tai sustiprins jo prisirišimą ir neleis širdžiai nutolti.

Veidrodžių ir žvakių ritualai
Meilės burtais laikyti ir įvairūs ritualai su veidrodžiais bei žvakėmis. Naktį, ypač per pilnatį, moterys uždegdavo dvi raudonas žvakes ir statydavo jas priešais veidrodį. Žiūrėdamos į savo atvaizdą, sakydavo magiškus žodžius, prašydamos, kad mylimasis jas mylėtų, ilgėtųsi ar grįžtų. Tokie ritualai buvo laikomi ypač veiksmingais, jei juos lydėdavo stipri emocija ir susikaupimas.
Tikėta, kad veidrodis – tai riba tarp pasaulių, leidžianti magišką žinutę perduoti tiesiai į mylimojo sąmonę ar net sapnus. Kartais ritualą lydėdavo dar vienas simbolinis veiksmas – šalia veidrodžio padedama mylimojo nuotrauka, asmeninis daiktas arba popierėlis su jo vardu, parašytu raudonu rašalu ar net kraujo lašeliu.
Kai kurios moterys šiuos ritualus kartodavo devynias naktis iš eilės, kiekvieną kartą tuo pačiu metu, kad sustiprintų jų galią. Jei žvakės liepsna buvo rami, tai laikyta geru ženklu – meilė stiprėja; jei mirgėjo ar dūmijo – įspėjimas, kad mylimasis gali būti nutolęs ar paveiktas kitos įtakos.
Maisto magija: kąsnelis su ketinimu
Maistas – dar viena subtili, bet dažnai naudota meilės magijos forma. Tikėta, kad įdėjus į patiekalą simbolinį ingredientą (pvz., lašelį kraujo, druskos, medaus ar net širdelės formos žolelių) ir mintyse išreiškus norą – partneris liks ištikimas ir prieraišus. Ypatingai stipri laikyta duona ar pyragas, keptas su meile ir ketinimu sustiprinti ryšį.
Moteris, kepdama tokį kepinį, galėjo šnabždėti norus, net persižegnoti, kad magija neišsisklaidytų. Kartais į tešlą būdavo įmaišomas plaukelis, siūlo gabalėlis ar mylimojo vardo raidė, išraižyta ant duonos paviršiaus – viskas turėjo simbolinę reikšmę.
Patiekalas būdavo duodamas vyrui per tam tikras dienas – dažnai penktadienį arba per jaunatį, kai, pasak tikėjimų, norai veikia stipriausiai. Taip pat buvo svarbus tylėjimas – ruošiant meilės maistą negalima buvo kalbėti, kad noras „neišsisklaidytų”. Jei partneris valgė ir gyrė patiekalą, tai buvo ženklas, kad burtas pavyko, o meilė stiprėja.
Slapti žodžiai ir meilės maldos
Kai kurios moterys, ypač kaimo bendruomenėse, naudojo slaptas maldas ar užkalbėjimus. Tai buvo tam tikros formuluotės, kurias reikėjo pasakyti tam tikru metu – dažniausiai auštant arba temstant. Pavyzdžiui: „Kaip švinta rytas, taip tešvinta jo meilė man“, – tokie sakiniai turėjo tapti tarsi užkalbėjimu mylimojo širdžiai.
Žodžiai buvo tariami vienumoje, dažnai laikant rankose mylimojo daiktą – skarelę, marškinių sagą ar net šukas, kurias jis naudojo. Kartais užkalbėjimai buvo kartojami tris ar devynis kartus, nes šie skaičiai liaudies tikėjimuose turėjo ypatingą galią.
Sakoma, kad žodžiai įgauna didžiausią jėgą, jei sakomi be liudininkų, nuoširdžiai ir su stipriu emociniu krūviu. Kai kurios moterys šiuos užkalbėjimus rašydavo ant popieriaus lapelio ir laikydavo paslėptus po pagalve ar už durų slenksčio, kad mylimojo jausmai niekada neišblėstų.
Taip pat būdavo tikima, kad iškalbėta meilės formulė turės stipresnį poveikį, jei ją palydės paukščio giesmė, pavyzdžiui, gaidžio giedojimas ar lakštingalos čiulbėjimas – jie laikyti meilės ir pradžios simboliais.

Meilės burtų pavojai
Nors meilės burtai dažnai buvo atliekami iš nuoširdžių ketinimų, liaudyje visada buvo įspėjimų apie galimas pasekmes. Tikėta, kad magiškai pririštas žmogus gali būti prislėgtas, liūdnas ar net ligotas, jei jausmai nebuvo tikri. Toks žmogus galėjo jausti nerimą, nemigą ar net nesuvokiamą trauką, kuri neša daugiau kančios nei džiaugsmo.
Buvo sakoma: „Veržtinis mazgas meilės neatneša“, – primenant, kad prievarta ar iš savanaudiškų paskatų kilę burtai dažnai atsiliepia abiem pusėms. Todėl dauguma senųjų moterų pabrėždavo, jog burtus reikia naudoti atsargiai ir tik tuomet, kai meilė tikra, o ketinimai švarūs.
Burtai, atlikti be nuoširdumo, galėjo ne tik neveikti, bet ir sugrįžti bumerangu. Kai kurios senolės net siūlydavo prieš atliekant bet kokį meilės ritualą pasimelsti ar pasitarti su gamta – įsiklausyti, ar tai tikrai teisingas kelias, o ne vien momentinis troškimas valdyti kitą žmogų.
Paveldo pėdsakai šiandien
Nors šiuolaikinės moterys retai griebiasi tokių burtų, daugelis senųjų tradicijų persikėlė į simbolinius gestus: raudonos žvakės per pasimatymą, meilės žolelių arbata ar specialiai ruoštas vakarienės patiekalas. Net jei tai nebeturi magiškos galios, veiksmas, atliekamas su meile ir ketinimu, išlaiko emocinę prasmę.
Šie ritualai tampa nebe būrimo priemonėmis, o būdu parodyti rūpestį, dėmesį ir norą puoselėti santykius. Juk tikroji magija – tai nuoširdumas, šiluma ir intencija, su kuria prisiliečiame prie mylimo žmogaus gyvenimo. Galbūt senųjų burtų galia slypėjo ne tik žolelėse ar žodžiuose, bet ir tame giliame, tyliame moters tikėjime, kad meilė gali būti sustiprinta ne tik jausmais, bet ir veiksmais.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.